Hazine Hisse Senedi Nedir?

Hazine Hisse Senedi Nedir Borsa Nasıl Çalışır
Hazine Hisse Senedi Nedir Borsa Nasıl Çalışır

Hazine Hisse Senedi Tanımı : Hazine hissesi, şirketin şirket tarafından devralınan hisseleridir. Başka bir deyişle, hazine stoğu yatırımcılara verilen ve ardından şirket tarafından geri alınan hisse senetleridir.

Hazine Hisse Senedi Nedir?

Hazine hisseleri, herhangi bir şirketin varlığı olarak kabul edilmeyen paysızlara benzerdir. Ayrıca, ne hazine ne de değer düşüklüğüne uğrayan hisse senedi temettü almamakta veya oy kullanma imtiyazı bulunmamaktadır. Bir şirket kendi sahibi olamayacağından, bir hazine hisseleri ile diğer imzasız bir hisse arasındaki tek fark, bir zamanlar ihraç edilmiş, diğerinin ise olmadığıdır.

Bir şirketin neden kendi hisselerini geri almak istediğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun ne anlamı var ki? Onları neden en başta yayınladılar? Yönetim kurulunun mevcut hisselerden bazılarını mevcut yatırımcılardan satın almayı düşünmesinin birkaç temel nedeni vardır.

Örnek

İlk sebep tazminat amaçlı. Pek çok yöneticiye ileride hisselerini satın almak için hisse senedi opsiyonları veya hakları ile ödeme yapılır. Şirket, daha sonra tazminat olarak yeniden düzenlemek için ödenmemiş hisseler satın alabilir.

İkinci sebep ise stoğu başka bir satın alımda kullanmak. Bazı birleşme ve satın almalar özkaynak finansmanını gerektirir ve çoğu zaman birleştiği şirketin nakit yerine hisse senedi ile ödeme yapması gerekir. Bir satın alma işlemi için yeterli miktarda bedelsiz hisse yoksa, yönetim kurulu bir miktar hazine hissesi satın alabilir.

Üçüncü sebep ise, işi düşmanca ele geçirmekten korumak. Bir yatırımcı veya yatırımcı grubu şirketi üzecek planları olan büyük miktarda hisse satın alıyorsa, yönetim devralınmayı engellemek için hisse senetlerini hızlı bir şekilde satın alabilir.

Bir kurulun hisse senedi almayı düşünmesinin son ana nedeni, güçlü bir piyasa fiyatı sağlamaktır. Bazen çok fazla hisse yatırımcının güvenini azaltabilir ve fiyat düşebilir. Daha az miktarda hisse senedini üstün tutarak, yönetim hisse senedi fiyatını etkili bir şekilde koruyabilir.

Zenpara hakkında 677 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*