Harcama Gider Hesabı Nedir?

Gider Harcama Hesabı Nedir
Gider Harcama Hesabı Nedir

Gider Hesabı Nedir?

Giderler, gelir elde etmek için gerçekleşme eden maliyetlerdir. Başka bir deyişle, bir şirket nakit para verirken ya da gelir elde etmek için kullanılan bir varlık ya da hizmet için nakit para verme sözü verdiğinde bir harcama kaydeder. Bir  üretici  , çalışanlarına ürünlerini ürettiği için ödediğinde harcama kaydeder.

Gider hesapları, borç  bakiyesi olan hisse senedi hesaplarıdır  . Gider hesapları, ters ana para hesapları olarak kabul edilir,   zira bakiyeleri toplam ana para bakiyesini azaltır. Öteki bir deyişle, bir gider hesabının borçlandırılması, öteki bir çok özkaynak hesabındaki benzer biçimde azalmak yerine bakiyeyi artırmaktadır.

Giderler, genişletilmiş muhasebe denkleminde toplam öz sermayeyi   hesaplamak  ve gelir tablosunda net geliri hesaplamak  için  gelirlerden düşülür .


Gider Hesapları Türleri – Örnekler

Tonlarca değişik gider hesabı var. Bir işletmenin bir ürünü üretmek ve satmak için kaç para harcadığını düşünün. Üretim maliyetlerinden satış maliyetlerine kadar her şey ana gider hesabına dahil edilir.

Gelirler benzer biçimde, giderler de çoğu zaman iki ana kategoriye ayrılır: işletme ve işletme dışı.


İşletme harcamaları

Etkinlik giderleri, mal satışı benzer biçimde işletme gelirleri elde etmek için meydana getirilen tüm maliyetleri ihtiva eder. İşte ortak işletme giderlerinden bazı örnekler.

Kira  – İşletmek suretiyle yer satın almaya gücü yetmeyen işletmeler çoğu zaman başka bir şirketten yer kiralar. Bu aylık kira ödemeleri gider olarak kaydedilir. Sadece, binalar ve taban alanı kiralanan tek şey değildir. Ekipman ve araçlar da işletmeler tarafınca kiralanmaktadır.

Ücretler  – İşverenler, şirkette işlem yapmak için çalışanlarına ödeme yapmak zorundadır. Bazı çalışanlar mal üretirken, ötekiler defter tutma benzer biçimde yönetimsel fonksiyonları yerine getirir. Şirket, tüm bu çalışanlara vakit ve çabaları için ödeme yapıyor. Bu ödemeler ücret yada maaş gideri olarak kaydedilir.

Kamu hizmetleri  – Kamu hizmetleri maliyetleri elektrik, su, ısı ve hatta telefon hizmetlerini ihtiva eder. Bu ödemeler, işletmek için herhangi bir iş için gereklidir.

Reklam  – Reklam, ürün yada hizmetleri tanıtmak için başka bir şirkete meydana getirilen ödemelerden oluşur. Nerede ise her şirket ürün yada hizmetlerini bir halde yada başka bir halde tanıtır. Bu ödemeler etkinlik gideri olarak kaydedilir, zira satışın etkinlik geliri elde etmesine destek olurlar.


Etkinlik Giderleri

Etkinlik dışı giderler, işletme gelirleriyle ilişkilendirilemeyen maliyetleri ihtiva eder. Faiz gideri, en yaygın etkinlik dışı giderdir.

Faiz Giderleri  – Faiz, bir süre için borçlanma nakit maliyetidir. Bankalardan yada tahvillerden verilen krediler,  çoğu zaman kredi vereni tazmin etmek için tertipli faiz ödemeleri gerektirir. Bu ödemeler etkinlik geliri yaratmaz, dolayısıyla etkinlik dışı gider olarak kaydedilir.

Daha birçok harcama türü var, sadece bu temel sıralama. Muhasebe kursunda ondan sonra daha çok harcaması tartışacağız. Şimdi muhasebe muhasebe defterleri hakkında konuşalım.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*