Güvence Giderleri Nedir?

Garanti Giderleri Nedir
Garanti Giderleri Nedir

Güvence Giderleri Nedir : Güvence gideri, bir satıcı yada üreticinin bir ürünü onarım etme yada değişiklik yapma taahhüdü ile ilişkili maliyettir, belirli bir süre için tasarlanmadığı sürece yapılmaz. Başka bir deyişle, kusurlu ürünleri müşterilere sattıktan sonrasında onarım etme yada değişiklik yapma maliyeti.

Güvence Giderleri Ne Anlama gelir?

Birçok şirket, müşterilerine, ürünlerinin güvenilir ve risksiz bulunduğunu göstermenin bir yolu olarak ürünlerinde güvence vermektedir. Bu güvence anlaşmaları, şirketi, müşterilerin satın aldıktan sonrasında ürünlerinin başarısız olması koşuluyla, gelecekteki performansına etkili bir halde bağlar.

FASB’ye gore  , bu  maliyetler  hem tahmin edilebilir hem de olası ise muhasebeleştirilmelidir. Bu vakası kaydetmek için, şirket güvence gider hesabını borçlandırır ve ürün müşteriye satıldığında bir borç hesabını borçlandırır. Ürünün gelecekte değiştirilmesi gerekiyorsa, borç ve yığın hesapları buna gore azaltılır.

Bu birazcık acayip gelebilir bundan dolayı yüz değerinde bu tedavi eşleştirme prensibine aykırı benzer biçimde gözüküyor  , fakat o şekilde değil. Satış sırasındaki harcaması kaydederek, gelir ve harcamaları eşleştiriyoruz, bundan dolayı güvence bedeli hakkaten satışın bir yan ürünü.

Bir örneğe bakalım.

Örnek

ZEN Digital Systems, projektörleri, büyük seviyede beyaz perde salonları olmak suretiyle büyük şirketlere satmaktadır. Satılan tüm projektörler, ZEN Digital Systems projektörün amaçlandığı şekilde emek vermeyi durdurması durumunda değiştirileceği yada onarım edeceği iki yıl garantilidir. 

Projektörlerin o yılki satışları 2.000.000 dolar. ZEN Digital Systems’ın önceki deneyimlerine dayanarak, satışların yüzde 1’inin sorunları olacağına ve düzeltilmesi yada değiştirilmesi gerektiğine inanıyor. Böylece, ZDS, gider hesabını borçlandırıp borç hesabını alacak olarak 20.000 ABD Doları tutarında bir güvence yükümlülüğü ve gideri kaydeder.

Gelecek yıl süresince ZDS, 5.000 $ ‘a mal olan projektörlerin birçoğuna hizmet etmek mecburiyetinde bırakıldı. Bu 5.000 dolarlık onarım başka bir gider olarak kaydedilmedi, bundan dolayı satış önceki yılda kaydedildiğinde kaydedildi. Bunun yerine, borç hesabı 5.000 $ azalır ve parça / yığın hesabı da buna gore azaltılır.

Bu mesuliyet muamelesinin bir tek ürünlerini devamlı olarak onarmak yada değişiklik yapmak zorunda olan firmalar için lüzumlu bulunduğunu ihmal etmeyin. Şirket nadiren bir güvence talebinde bulunursa, yükümlülüğü kaydetmeleri gerekmez. Bunun yerine, gerçekleştiğinde maliyetleri basitçe kaydedebilirler.

Zenpara hakkında 1687 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*