Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesinde

Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesinde

Ekonomi bölümünde Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesindebaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Ekonomi gündeminde gözler, Yeni Ekonomi Programı’na (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine çevrildi. Ekonominin yol haritası niteliğini taşıyan YEP’in Ati hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanması bekleniyor. Yeni tip corona virüs (Covid-19) kaynaklı gelişmelerin bütçe ve ekonomik hedeflere nasıl yansıyacağı da yakından takip ediliyor.

Covid-19 bu yılın ikinci çeyreğinde Bütün Diyar ekonomilerini olduğu gibi Türkiye ekonomisini de Menfi etkiledi. Salgının ekonomiye etkisi büyüme rakamlarına yansırken, öncü göstergeler üçüncü çeyrek için Kuvvetli toparlanma işareti veriyor.

Ekonomi yönetimi de bir yandan ekonomiden salgının izlerini silmeye çalışırken, bir yandan da Ati yıla ilişkin Ekonomi hedeflerini belirlemeye odaklandı. Bu kapsamda gözlerin çevrileceği ilk Belge YEP olacak.

Ekonomide Ati üç yılın yol haritası niteliği taşıyan YEP’in Bakan Albayrak tarafından Ati hafta duyurulması bekleniyor. YEP ile 2021-2023 dönemine ilişkin enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi Esas makro göstergeler belirlenmiş olacak.

Genel ekonomik koşulların gerekleri doğrultusunda hazırlıkları yürütülen programda, Esas ekonomik büyüklükler yanında, makro politikalar, ilkeler ve hedefler de yer alacak. Program, Hususi sektör için de öngörülebilirliği artıracak ve sektörel bazlı hedefleri belirleyecek.

YEP’in açıklanmasıyla 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin süreç de belli bir noktaya getirilecek. Bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında, programın Amaç ve öncelikleri Esas alınacak.

YEP ile uyumlu olmak üzere Ati 3 yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleriyle hedef açık ve borçlanma durumu, Halk idarelerinin ödenek Öneri tavanlarını içeren Orta Vadeli Mali Plan da Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Covid-19’un ekonomiye yönelik izleri silinmeye çalışılırken, bu durumun bütçe ve ekonomik hedeflere nasıl yansıyacağı merak ediliyor.

BÜTÇE SÜRECİ BAŞLAYACAK

Program ve mali plan yayımlandıktan sonra Halk idarelerinin bütçe tekliflerini ve yatırım programını hazırlama sürecini yönlendirmek üzere, bütçe çağrısı ve yatırım genelgesi de Tekrar Resmi Gazete ile ilan edilecek.

Merkezi yönetim bütçe Kanun teklifinin de 17 Ekim’e kadar TBMM’ye sunulması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin üçüncü bütçesi, TBMM’de komisyonlarda ve Genel Kurulda yapılacak görüşmelerin ardından 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanacak. Ati yıla ilişkin yatırım programı da Tekrar ocak ayı içinde açıklanacak.

Dışsatım VE ENFLASYON RAKAMLARI TAKİP EDİLECEK

Ekim ayında veri takvimi de Tekrar yoğun olacak. Ekim ayının başında eylül ayı ihracat rakamları ve enflasyon verileri belli olacak.

İşsizlik rakamları 12 Ekim’de, ciro, perakende satış ve Endüstri üretim endeksleri 13 Ekim’de, eylül ayı bütçe gerçekleşme sonuçları ise 15 Ekim’de açıklanacak. Tüketici Güven endeksi ise 22 Ekim’de belli olacak.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 22 Ekim‘de toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal da yılın Nihayet Enflasyon Raporu’nu 28 Ekim’de duyuracak.

MERKEZ BANKASI’NDAN POLİTİKA FAİZİNDE 2 YIL SONRA 2 PUAN ARTIŞ

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Gözler Yeni Ekonomi Programı ve 2021 bütçesinde başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*