Gözler o ihaledeydi…Bir kez daha erteleme geldi

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Gözler o ihaledeydi…Bir kez daha erteleme geldi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat ortak girişiminin elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havaalanı ihalesinin ekim sonunda yapılması hedefleniyordu. İhale bir kez daha ertelenerek 20 Kasım’a ertelendi.

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat ortak girişiminin elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havaalanı ihalesi bu kez 20 Kasım’a ertelendi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre İhale öncesinde şartnamede idareyi Dönem dışı bırakacak değişiklikler yapıldığı, ödeme dengelerinin tamamen yüklenici lehine düzenlendiği belirtilmişti. 

CHP Adana Mebus Burhanettin Bulut, ihalenin ertelenmesi üzerine, şunları söyledi:

“Nisan ayında yapılan ihaleyi Saray’ın müteahhitleri Cengiz-Kalyon-Limak girişimi alamayınca da iptal edilmiş, bakan koltuğundan olmuştu. Bu ihale Neden ertelendi? Şirketlerle pazarlıkta anlaşamadılar mı? Saray müteahhitlerinin ihaleyi alamama riski mi var? Bakanlıktan süreci şeffaf yürütmesini istiyor, kamuoyunu tatmin edecek bir Cevap bekliyoruz.” 

BAKAN GİTMİŞTİ

Havaalanının üstyapı tesislerinin ihalesi geçen mart ayında yapılmıştı. İhaleye LimakKalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu ile Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi Öneri verdi.

Ancak LimakKalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu şartlı Öneri verdiği gerekçesiyle elendi. İhaleyi Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi 100 milyon avro kira bedeli karşılığı kazandı. 16 Mart’taki ihalenin ardından 27 Mart’ta dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alındı. İhale yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun onayına sunuldu. Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi’nin kazandığı ihale “güvensizlik” gerekçesiyle yeni bakan tarafından iptal edildi.

 

 

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1411 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*