Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?

Google reklamlarından para kazanmak mümkün mü?
Google reklamlarından para kazanmak mümkün mü?

İnternetten para kazanma para kazanma düşüncesi olan hemen herkesin aklında en büyük soru işareti “Google reklamlarından para kazanmak mümkün mü?” oluyor. Çünkü google reklamlarından para kazanmak üzerine maalesef internet çöpüğe döndü ve bilgi kirliliği hat safhada.

Bildiğiniz gibi Google ABD merkezli dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin başında gelir. Google şirketi birçok hizmeti ile kullanıcılara zengin internet deneyimi sunmaya çalışırken aynı zamanda Google Adsense adı altında bir reklam projesini yürütmektedir.

Google Reklamlarından Para Kazanılır Mı?

Evet. Google Adsense reklamları ile web siteniz veya blogunuz üzerinden para kazanmanız hayal değil, bu sistemle kesinlikle gerçek kazanç sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız : İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?

Fakat Google Adsense sisteminin sert politikaları vardır. Bakınız : Google Adsense Program Politikaları. Öncelikle oluşturduğunuz web sitesi veya blogunuzda gerçekten para kazanmak istiyorsanız ciddi bir yatırım yapmanız gerekecek.

Bu yatırımın yüzde 20 si maddi, kalan yüzde 80’lik kısmı ise zaman ve gayrete dayalı yatırımdır.

Öncelikle Google adsense reklamlarından gelir elde edebileceğiniz sitenin veya blogun birçok konuda değerli olması gerekir.

Google Gözünde Değerli Bir Site Nasıl Olmalıdır?

Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?
Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?

Google ve diğer dijital otoriteler gözünde bir site veya blogun değeri farklı birçok parametreye göre belirlenir. Ve tabii bu değerlemeyi yapan yalnızca google değildir. Alexa vb. sistemler de kendi bünyesinde birtakım değerleme mekanizmaları kullanırlar.

Google için değerli bir site nasıl olmalı :

 • Yüksek oranda özgün içerikten oluşmalı (kesinlikle kopya veya spin içerikler barındırmamalı.)
 • Sayfa açılış hızı yüksek olmalı
 • Ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre yüksek olmalı
 • Ziyaretçiler site içerisinde internal linklerle geçiş yapıyor olmalı
 • Sitede kesinlikle zararlı yazılım ve malware bulunmamalı
 • Sitenin sunucuları temiz ve güvenilir olmalı
 • Adwords ve Analyts kullanımı olmalı
 • Aşırı anahtar kelime yoğunluğu ve aldatıcı içerik olmamalı
 • Site adsense kazancı sağlamak için kurulmuş olmamalı

Yukarıda sıralanan kriterlerin tamamı hatta daha fazlası birçok yöntem ve metotla google tarafından incelenir, analiz edilir ve sitenin kalite notu çıkartılır. Bu kalite notuna göre Google Adsense sitenizin reklam yayınlama elverişli bir site olduğunu düşündüğünde sizin adsense hesabınız onaylar ve reklam yayınına izin verir.

Google Adsense Kazançları Nasıldır?

Adsense kazançlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan başlıcaları sitenin genel durumu, gösterim maliyetleri ve tbm adı verilen tıklama maliyetleridir.

Yayınlanan her reklam belirli bir reklam veren tarafından google adsense’e satılmış reklamdır ve bu reklam veren yayınlanan veya tıklanan her reklam için google adsense’e para öder. Google Adsense ise bu paradan komisyonunu alarak kalanını yayıncıya öder.

Reklam verenler tıklama maliyetlerini kendileri belirlerler. Yani her tıklanan reklam için alacağınız para farklıdır.

Adsense gelirini arttırmak TBM (tıklama başı maliyet) oranlarını yükseltmek için ayrıca planlama yapmak ve üzerine çalışmak gereklidir.

Ayrıca Bakınız : Google Adsense Gelirlerini Yükseltmek

Tabii bunlardan önce belirli bir aşamaya gelmiş, organik hitleri yüksek ve az da olsa adsense getirisi olan bir web sitesi veya blog ortaya çıkarmak gerekiyor.

Google Para Konusunda Hem Cimri Hem Eli Açıktır

Google şirketi adsense ve adwords (yeni adıyla google ads reklam hizmeti) online reklamcılık konusunda en çok parayı döndüren ve finansal açıdan tekel olmuş bir mega kuruluştur.

Bu mega kuruluş reklam verenlere (google ads kullanıcıları) karşı esnek reklam yayıncılarına karşı (google adsense kullanıcıları) ise sert kurallar ve zorlu şartlar sunmaktadır.

Google Adwords (ads) sisteminde reklam veren her anahtar kelime için tıklama başı maliyetini belirler.

Google Adsense Örnek Kazanç Hesaplama (Para Birimi Türk Lirası)

Örneğin bir iplik firması “en kaliteli iplik” keyword’ü için 0,50 TL TBM belirleyerek google adwords reklamı verdi. Siz aylık belirli bir organik hite sahip sitenizde google adsense yayıncısısınız. Sitenize google arama motorundan “en kaliteli iplik” anahtar kelimesini aratarak gelen misafir sitenizde reklam verenin adsense reklamına tıkladığında size bu ticaretten 0,50 TL kazandıracaktır.

Google adsense ile para kazanmak yukarıdaki örneğe göre çok basit görünüyor değil mi?

Sadece iki üç kelimelik bir anahtar kelime ile tık başına 0,50 TL, ayda ortalama 1000 tık alsanız 500 TL gibi bir kâr elde edeceksiniz ve bunu sadece tek sayfa ve üç kelimelik bir anahtar kelime ile yapacaksınız.

Üzülerek söylemek gerekirse bu iş bu kadar basit ve kolay değil. Çünkü Google reklamlarından para kazanmak bu kadar kolay olmamalı.

Neden bu kadar basit olmadığına gelecek olursak, öncelikle Türkçe bir anahtar kelime için 0,50 TL tbm oranı iyi bir orandır ve bu tip keywordslerin rekabet potansiyeli yüksek olur. Yani google aramaların ilk sıralarda bulunmak için epey çaba sarf etmek gerekecektir.

Hatta yeni bir siteniz varsa ve henüz yoğun bir organik trafik sağlayamadıysanız işiniz çok daha zor olacaktır.

Yeni Kurulan Siteler İçin Google Adsense ve Keywords Stratejileri

Yeni kurulan ve henüz yeterli organik hit sağlayamayan siteler için (günlük 100 – 300 tekil hit aralığındaki siteler) reklamlardan para kazanma konusundan önce siteye organik hit çekme konusuna eğilmekte fayda olacaktır. Bu ise özgün ve seo açısından zengin içerik sayısının arttırılması ile mümkündür.

Siteye eklenen makale ve içeriklerde ise doğru anahtar kelime ve keyword çalışması yapmak gerekiyor.

Anahtar kelime seçimi ve araştırması için ücretli veya ücretsiz birçok uygulama ve hizmet internet ortamında kullanıcılara sunuluyor.

Fakat biz doğru anahtar kelime analizi için yine Google Adwords hizmetinden faydalanacağız. Google Adwords giriş işleminden sonra ana ekranda sağ üstte bulunan Araçlar / Anahtar Kelime Planlayıcı linkine tıkladıktan sonra Yeni Anahtar Kelimeler Bulun butonu ile Google Adword’ün işimize en çok yarayacak anahtar kelime aracını açmış oluyoruz.

Google Adwords Anahtar Kelime Seçim Stratejisi

Bu uygulamayı ilk defa kullanmaya başlayanlar yüksek tbm oranlarının olduğu kelimeleri görünce bir anda birkaç tık ile binlerce lira kazanacağı düşüncesiyle bu anahtar kelimelere yoğunlaşırlar. Maalesef bu çok yanlış bir yaklaşımdır.

Öncelikle kazanç ve getiri kısmını (en yüksek tbm teklifleri) bir kenara bırakıp rekabet oranı düşük ve arama oranı yüksek kelimelere yoğunlaşarak sitemize hem hit çekmeye hemde azar azar adsense hesabımızda para biriktirmeye odaklanmalıyız.

Çünkü Google Adsense hesabımızı yeni kullanmaya başladığımızda aktif olarak kazanç sağlayabilmemiz için bir takım onay eşiklerini aşarak hesabımızı tam onaylı hale getirmemiz ve aktivasyonumuzu tamamlamamız gerekiyor.

Yüksek arama oranları ve düşük rekabet potansiyeli olan anahtar kelimeleri serpiştirdiğimiz, arama motoru optimizasyonunu mümkün olan en doğru şekilde gerçekleştirdiğimiz tamamen özgün makaleler zamanla google sıralamalarında yükselmeye başlayacaktır. Ve sitemiz bu anahtar kelimelerde ilk sayfada görünmeye başladığında artık kazanç elde edebilir site haline gelmiş olacaktır.

Kısaca Seo Nasıl Yapılır?

Seo yani arama motoru optimizasyonu google arama motoru sıralamalrında ilk sıralarda çıkmak, arama trafiğini arttırmak için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Seo çalışmaları internetten para kazanmak için kullanılan en popüler yöntem olan Google Adsense kazancı sağlayabilmenin ana faktörüdür.

Google Adsense ile google reklamlarından para kazanmak için mutlaka her içerik, her sayfa ve sitenin geneli için iyi ve doğru bir seo çalışması şarttır.

İçerik ve makaleler için seo çalışması nasıl yapılmalı;

 • Mutlaka H2, H3, H4 başlık tag’ları kullanılmalı.
 • İçerik en az 300 kelimeden oluşmalı.
 • Mutlaka resim veya fotoğraf içermeli.
 • Anahtar kelimeler description ve meta tag içerisinde bulunmalı.
 • Yazı mutlaka özgün olmalı, spin veya çeviri olmamalı.
 • İmla ve dil bilgisi hatalarına dikkat edilmeli.
 • Doğru ve açıklayıcı bir içerik olmalı.

Yukarıda doğru bir seo çalışması için dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar sıralanmıştır. Bunlar dışında tam bir seo çalışması için birçok kriter vardır.

WordPress uygulaması son zamanda blog ve site oluşturmak için en çok tercih edilen hazır portal sistemlerinden birisidir. Ve wordpress için yazılan ücretli ve ücretsiz birçok seo plugin ve uygulaması sayesinde birçok seo ayar ve düzenlemesini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Google reklamlarından para kazanmak konusunda gerçekten ciddiyseniz, azimli bir çalışmayla istikrarlı ilerleyerek ve doğru stratejileri kullanarak hedeflerinize ulaşmanız ve gerçekten kazanç sağlayan bir gelir kapısı yaratmanız hayal olmayacaktır.


Zenpara tarafından oluşturulan “Google Reklamlarında Para Kazanmak Hayal mi?” başlıklı bu içerik tamamen özgün olarak hazırlanmıştır ve kaynak gösterilmek şartı ile herhangi bir mecrada kullanılabilir.


Ayrıca Bakınız : İnternetten Para Kazanma Yolları Nelerdir?


Ayrıca Bakınız : Büfe Açmak Üzerine


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans
Zenpara hakkında 1673 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*