Global piyasalar Fed toplantısını bekliyor haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Global piyasalar Fed toplantısını bekliyor haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yüzde 0,27 Kıymet kaybederek günü 1.536 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 31,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,20 ve holding endeksi yüzde 0,12 Kıymet kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en Çok kazandıran yüzde 2,13 ile finansal kiralama, faktoring, en Çok kaybettiren ise yüzde 2,39 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları, İtalya’da hükümetin istifa edeceğine dair haber akışları ve aşı tedarikinde yaşanan aksamalara Karşın haftanın ikinci işlem günün günü yükselişle tamamladı.

Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,23, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,66, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,94 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,15 Kıymet kazandı.

ABD Borsaları günü düşüş ile tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,07, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07 Kıymet kaybetti.

söz konusu gün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD Merkez Bankası (Fed) 2 gün süren yılın ilk toplantısına dair kararlarını söz konusu gün açıklayacak. Özellikle, toplantı ardından yayımlanacak olan karar metni ve düzenlenecek olan basın toplantısında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasaların odağında olacak. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı Mal Siparişleri verisi takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, küresel piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak sabah saatlerinde Asya seansında ve global piyasalarda işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri fiyatlama davranışlarında ayrışmaların devam ettiği izleniyor.

Manşette Öne Çıkanlar

• Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı açıklamada, bakanlığa ulaşan talepler üzerine kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden Müracaat imkanı sağlayacaklarını belirtirken, “Gerekli şartları taşıyan esnaflarımız, başvurularını 26.01.2021 tarihinden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapabilecek.” ifadesini kullandı.
• Dünya Bankası, organize Endüstri bölgelerine 300 milyon dolar temin edecek. Yeni Dünya Bankası finansmanlı projenin Türkiye’deki organize Endüstri bölgelerinin daha verimli, çevresel açıdan daha sürdürülebilir ve daha rekabetçi hale gelmelerine destek vermesi öngörülmekte. (Kaynak: Bloomberght)
• ABD Başkanı Joe Biden, seçim vaatlerinden biri olan “Amerikan ürünü Al” (Buy American) çerçevesinde yerli üreticileri, işletmeleri ve işçileri destekleyecek bir kararname imzaladığı açıklandı.
• İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, bakanlar kurulu toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşeceği bildirildi. Conte’nin bakanlar kurulunu toplayarak, kabinesine istifa etme düşüncesini açıklayacağı öngörülüyor.
• TOBB, TESK, TÜSİAD ve MÜSİAD yaptıkları ortak açıklamada Türkiye’nin birinci önceliğinin fiyat istikrarı olduğuna inandıkları bildirildi. Açıklamada, “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” ifadelerine yer verildi. (Kaynak: Bloomberght)
• Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang yaptığı değerlendirmede, bankanın destekleyici para politikaları ‘zamanından Evvel’ sonlandırmayacağını açıkladı.
• Uluslararası Para Fonu (IMF) aşılamanın verdiği görünümün etkisiyle 2021 küresel büyüme beklentisini yükselttiğini açıkladı. IMF 2021 küresel büyüme beklentisini yüzde 5,2’den yüzde 5,5’e yükseltti. Kurum ABD’nin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,1’den yüzde 5,1’e revize etti.
• Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm raporu Ocak ayı güncellemesinde 2020 için Türkiye büyüme tahminini yüzde 1,2 olarak güncelledi. IMF Ekim ayında yüzde 5 küçülme tahmini yayımlamıştı. 2021 büyüme tahmini Ekim ayına göre 1 yüzde puan artırılarak %6’ya yükseltildi. IMF 2022 Türkiye büyüme tahminini ise Ekim ayına göre 0,5 yüzde puan düşürerek yüzde 3,2 olarak açıkladı. (Kaynak: Bloomberght)
• Küresel Olmamış çelik üretimi geçen Sene yüzde 0,9 azaldı, Türkiye’de Olmamış çelik üretimi 2020’de %6 artarak 35,8 milyon ton seviyesinde kaydedildi. Küresel Olmamış çelik üretimi, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 0,9 azalarak 1 milyar 864 milyon tona geriledi. Türkiye küresel Olmamış çelik üretiminde 8’inci sıradan 7’inci sıraya yükseldi. (Kaynak: Zenpara Araştırma)
• Haftanın üçüncü işlem gününde, global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak Borsa İstanbul’un söz konusu gün yatay açılış yapmasını öngörüyoruz. (Açılış beklentisinde uygulanan metodolojide: 0-2,0 puan aralığı yatay, 2,0-4,0 puan aralığı hafif alıcılı, 4,0 puan üstü pozitif, 0–2,0 puan aralığı yatay, -2,0–4,0 puan hafif satıcılı ve -4,0 puan üstü negatif olarak değerlendirilmektedir)

Endekste yatay seyir bekleniyor

Aşağı yönlü risk unsurları gündemdeki yerini koruyor

Volatil ve yönsüz fiyatlamalar dikkat çekti

Bankacılık endeksinde alıcılı seyir kayıpları toparladı

Yabancıların en Çok işlem yaptığı Pay senetleri

Günün Mühim şirket haberleri 27/01/2021

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*