Girişimcilik Nedir?

girişimcilik nedir ne anlama gelir tanımı ve özellikleri
girişimcilik nedir ne anlama gelir tanımı ve özzellikleri

Girişimcilik nedir : Girişimcilik, bir bireyin belirli bir girişimi finanse etme ve yönetme riskini üstlendiği bir faaliyettir. Basitçe söylemek gerekirse, bir fikir geliştirmek ve bununla ilgili risklerle başa çıkmak demektir.

Girişimcilik Ne Anlama Gelir?

Girişimci kelimesinin köklerinin, “maceracı” anlamına gelen Fransızca bir sözcükle ilgili olduğu söylenir. Bu konuyla ilgili bir tartışma da var, çünkü diğerleri de kelimenin Latince bir kelimeden geldiğini söylüyor.

Her iki durumda da, girişimcilik artık normalde yenilikçi insanlar tarafından yürütülen ticari faaliyetleri tanımlayan yaygın olarak adlandırılan bir işletme sözcüğüdür. 

Girişimcilik kavramının bir miktar cazibesi vardır, ancak gerçek dünyada, birçok olağan girişimin girişimcilik faaliyetleri olarak kabul edilmesi gerekir.

Bunun arkasındaki fikir, bir iş girişimi geliştirmeye dahil olan riskleri üstlenmeye istekli ve bilgili herkesin girişimci olarak kabul edilmesi gerektiğidir. Girişimcilik normalde yeni işletmelere bağlıdır, ancak yeni bir kilise veya ev barınağı kurmak gibi sivil toplum kuruluşlarının gelişimi veya topluluk oluşturma faaliyetleri gibi sosyal faaliyetlere de atıfta bulunabilir.

Özetle ve kısaca, girişimcilik belirli bir faaliyet değil, bir ruh gibi yorumlanmalıdır. Topluma değer katan yeni fikirler ve kavramlar geliştirmek için bir araya gelen bir karakter, beceri ve cesaret meselesidir.

İşte bunların bir örneği.

Girişimciliğe Örnek

Ahmet Bey, ülkemizin en iyi işletme okullarından birinden mezun olan 32 yaşında bir ekonomist. Yüksek lisans derecesini tamamladıktan sonra, farklı araçlar kullanarak Avrupa para birimi sonuçlarını tahmin etmek için istatistiksel bir model geliştirmeye karar verdi.

Bu fikri geliştirmek için bir şirket kurmaya ve dünyanın her yerindeki finansal hizmetler şirketlerine satmaya karar verdi. Bu bir girişimcilik olayı olarak düşünülmeli mi?

Konseptimize göre girişimcilik, bir bireyin belirli bir girişimi finanse etme ve yönetme riskini üstlendiği bir faaliyettir. Gördüğümüz gibi Ahmet Bey, bu fikri geliştirme riskleriyle baş etmeye istekli görünüyor, bu da bunun bir girişimcilik olayı olarak görülmesi gerektiği anlamına geliyor.

Zenpara hakkında 1660 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*