Gerçek Maliyet Nedir?

Gerçek Maliyet Nedir Nasıl Hesaplanır
Gerçek Maliyet Nedir Nasıl Hesaplanır

Gerçek Maliyet Tanım: Gerçek maliyet, belirli ürünlerin maliyetini belirlemek için fiili maliyet, doğrudan maliyet oranları ve üretimde kullanılan gerçek nitelikleri kullanan bir maliyet muhasebesi sistemidir. 

Genellikle gerçek bir maliyetleme sistemi, bir maliyet nesnesine veya ölçülebilir bir maliyeti olan bir şeye doğrudan maliyetleri izler.

Başka bir deyişle, yöneticiler emek ve malzeme gibi maliyetlerin kaynağına (maliyet nesneleri) geri döner. 

Yöneticiler, bir ürünün kaç saat üretim süresinin o ürünün üretilmesinin gerçek maliyetlerini hesaplamak için ihtiyaç duyduğunu analiz edebilir.

Gerçek Maliyet Nedir?

İşte tipik gerçek maliyetleme sistemi formülleri:

Örnek

Yöneticiler, toplam üretim maliyetlerini hesaplamak için bu formülleri kullanabilir. Örneğin, yöneticilerin önce ürünü üretmesi için şirketin kaç saat sürdüğünü ve şirketin çalışanlarına saat başına ne kadar ödeme yaptığını bulmaları gerekir. 

İlk gerçek maliyetlendirme formülünü kullanarak, bu rakamlar üretim maliyetlerinin emek kısmını oluşturur. Aynısı malzemeler için de yapılır. Tepegöz biraz farklı.

Genel gider gibi faydalı kullanımın tek bir ürüne atanması biraz zor olduğundan, yöneticiler genellikle tahminlerde bulunur. Genel giderlerin ne kadarının kullanıldığını ve genel giderin ne kadar süreyle kullanıldığını tahmin ediyorlar. 

İkinci gerçek maliyetlendirme formülünü kullanarak yönetim, ürünü üretmek için dolaylı üretim maliyetlerini belirleyebilir. Tüm hesaplamalar yapıldıktan sonra, toplamları toplayın ve ürününüzü üretmenin gerçek maliyetini elde edin.

Gerçek maliyetin bilinmesinden sonra, yönetim bütçe hedeflerine ulaşmak için üretim sürecini değiştirebilir.

Zenpara hakkında 1660 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*