Gelişen ülke piyasalarına rekor dönüş başladı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Gelişen ülke piyasalarına rekor dönüş başladı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Zenpara – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz hafta gelişen dış fonlarına akan para miktarı Bütün zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Aşı cephesinden gelen haberler ve zayıflayan dolar yatırımcıların risk iştahını kabarttı. Bank of America ve EPFR’nin verilerine göre, yatırımcılar gelişen ülke hisselerine ve tahvillerine yatırım yapan fonlara 10,8 milyar dolar aktardı. 

Yapılan değerlendirme sonucunda bunun Bütün zamanların en yüksek yatırım seviyesi olduğu ortaya çıktı. Yabancı yatırımcının en büyük alımları İran ve Cenup Kore hisselerine yöneldi. Aynı zamanda Meksika’nın hükümet borçları da, Capital Economics verilerine göre ilgi çekti.

Bu gelişmeler birçok gelişen ülke ekonomisi için bir dönüm noktasına işaret etti. Bu ekonomilerden bu Sene, korona virüs ve pandeminin küresel büyümeye vurduğu Vuruş nedeniyle büyük bir kaçış gerçekleşti. 

Morningstar’a göre, fon yöneticileri, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gelişen ülke piyasalarından 70 milyar dolar çekti. Ancak Nihayet haftalarda aşı konusunda yaşanan Müspet gelişmelerle yatırımcılar korona virüs sonrası hayata hazırlanmaya başladı ve bazıları en büyük kazançları nereden elde edebileceklerini araştırıyor.

Ashmore Group Araştırma Başkanı Jan Dehn, “yatırımcılar riski daha Çok sevmeye başladı” dedi. Açıklamasının devamında, “eğer dünya yavaş yavaş daha iyiye gitmeye başlıyorsa, gelişen ülkeler özellikle ilgi uyandırıyor” ifadesini kullandı.

Bunun nedeni birçok gelişen ülkenin, pandemiden en Çok hasarı alan ülkeler arasında bulunması. Bu ülkelerin hükümetleri ve merkez bankaları, ABD ve Avrupa’nın ekonomilerini destekleme için aldığı önlemlerin boyutuna yaklaşamadı. Dolayısıyla, zayıf bir iyileşme ve sert daralmalar görüldü.

Birçok gelişen ülke hissesi ve tahvili halen oldukça düşük fiyatlı. Çin haricindeki gelişen ülke hisselerini takip eden, MSCI endeksi Sene boyunca durağan seyretti. Aksine, S&P 500 neredeyse %12’lik ralli gördü.

Pazartesi günü aşı araştırmalarında bir başka dönüm noktasını belirleyen bir açıklama da AstraZeneca’dan geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi araştırmacılarıyla işbirliği içinde çalışıyordu ve geliştirdikleri aşının %90 etkili olduğunu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre aşının fiyatı 3 ila 5 dolar arasında değişecek.

AstraZeneca’nın belirlediği fiyat, Pfizer ve Moderna’nın fiyatlarından oldukça düşük. Aynı zamanda, şirket düşük gelirli ülkelere de tedarik sağlamayı hedeflediğini açıkladı.

Pictet Asset Management’ın Fon Yöneticisi Shaniel Ramjee, “Brezilya, Meksika ve Hindistan sert korona virüs deneyimleri yaşadı. Bu aşı onlara büyük ölçüde Muavin olacak” dedi.

Ramjee gelişen ülke piyasalarına oldukça Çok ağırlık veriyor ve yönettiği fonlarda gelişen ülke hisseleri fazlaca yer tutuyor. Ramjee’nin yönettiği fonlarda ağırlık Çin hisselerinde ancak aynı zamanda, Brezilya ve Meksiya varlıkları da Nihayet dönemde yer almaya başladı. Brezilya’nın Bovespa Pay endeksi ve Meksika’nın IPC endeksinin her ikisi de bu ay %14 yükseldi. Meksika’nın ölçüt kabul edilen 10 yıllık tahvil getirisi Pazartesi günü %5,9’un altına düşerek, Nihayet dokuz haftanın en düşük seviyesi olarak gerçekleşti.

Bu ülkelerin aynı zamanda, mal ihracatlarına yönelik odakları nedeniyle de iyi performans göstermesi bekleniyor. Ülkelerin ihracatları Çin’in Kuvvetli ekonomik büyümesi ve doların zayıflamasıyla yükselişe geçecek. Çin, üçüncü çeyrekte %4,9 genişledi ve ekonomistler ülkenin gücünün önümüzdeki Sene da devam edeceğini tahmin ediyor.

Ülkenin büyümesinin 2021 yılında %8’in üzerinde olması bekleniyor. Bu esnada, ABD Merkez Bankası (FED)’in ABD ekonomisini desteklemek için piyasaya yüksek miktarda dolar sürmeye devam etmesi beklentisiyle, dolar birkaç haftadır düşüş trendinde. Wall Street Journal Dollar Index, Salı günü Nihayet iki buçuk yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

Petrol, metaller ve Başka Mühim emtialar dolarla fiyatlandırılıyor ve dolaysıyla bu Durum talep ve satıcılar için bir yükseliş getirdi. Gayrisafi yurtiçi hasılalarının Mühim bir kısmını Doğal kaynaklarından elde eden Rusya ve Cenup Afrika gibi ülkelerin Yarar görmesi bekleniyor.

Ülkelerin para birimleri de bu gelişmeyi yansıtıyor. Ruble bu ay dolar karşısında %4,2 Kıymet kazandı. Cenup Afrika randı ve Meksika pesosu da Mart’ın ilk dönemlerinden bu yana, Salı günü ilk kez en Kuvvetli seviyelerine yaklaştı.

Capital Economics Ekonomisti Edward Glossop, “dolar karşısında Başka para birimlerinin Güç kazanması, Cenup Afrika ve Meksika gibi ülkelerde, merkez bankalarının faiz oranlarını bir miktar daha düşürebileceği anlamına geliyor” dedi. Aberdeen Standard Investments’ın Gelişen Ülkeler Fon Yöneticisi Kieran Curtis, bu nedenle Meksika ve Brezilya’nın hükümet borçlarını satın aldı. Curtis aynı zamanda Nihayet dönemde, Bahamalar gibi, Karayip adaları tarafından piyasaya sürülen tahvilleri de satın alarak, aşının turizmi canlandıracağı tahminine yatırım yaptı.

Gelişen ülke piyasalarına yönelik net akışlar, bu Sene halen negatifte. Bu da yatırımcıların gelişen ülkelerden Art çektikleri paranın, dönen miktardan daha Çok olduğunu gösteriyor. Ancak analistler bu dengenin değişeceğini öngörüyorlar.

Ramjee, “para biriminde ve varlıklarda görülen dönüşler gelişen ülke piyasalarına avantaj sağlıyor. Bu trendin 2021 yılında devam etmesini bekliyoruz” dedi. Açıklamasının devamında, “gelişen ülkeler birçok Müspet sinyal veriyor” ifadesini kullandı.

Piyasalar normalleşme sürecini satın alıyor

Wall Street rekorunun ardından küresel borsalar durakladı

Yabancıların en Çok alıp sattığı hisseler

Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*