Gelir Hesapları

Gelir Hesabı Nedir Anlamı ve Nasıl Yapılır
Gelir Hesabı Nedir Anlamı ve Nasıl Yapılır

Gelir Hesabı nedir?

Gelirler, bir firmanın operasyonları ve ticari faaliyetleri tarafınca kazanılan varlıklardır. Başka bir deyişle, gelirler, bir firmanın mal yada hizmetlerinin satışı için almış olduğu nakit yada alacakları ihtiva eder.

Gelir hesabı, kredi bakiyesi olan bir özkaynak hesabıdır. Bu, gelir T-hesabındaki bir kredinin hesap bakiyesini artırdığı anlamına gelir. Genişletilmiş muhasebe denkleminde gösterildiği şeklinde  , gelirler eşitliği arttırır. Öteki hesaplardan değişik olarak, gelir hesaplarına nadiren borç verilir, şundan dolayı gelirler yada gelirler çoğu zaman elde edilir. Gelir nadiren bir şirketten alınır.

Gelir hesabına yalnızca mallar iade edildiğinde ve satışlar iade edildiğinde borçlandırılır. Bu durumda, orijinal satış iptal edildiğinden, kaydedilen satışın tersine çevrilmesi gerekir.


Gelir Hesapları Türleri – Örnekler

Pek oldukca değişik türde gelir hesabı vardır, sadece hepsi aynı temel kavramları temsil eder: bir şirket nakit para yada varlıklarının satışı yada kullanımı için nakit para talebi alır. Gelirler tipik olarak iki değişik kategoriye ayrılır: etkinlik gelirleri ve etkinlik dışı gelirler yada öteki gelirler.


İşletme gelirleri

Etkinlik gelirleri bir firmanın ana ticari çalışmalarından elde edilir. Başka bir deyişle, bu, bir firmanın gelirinin büyük bölümünü kazanılmış olduğu ve faaliyette bulunmayı seçtiği etkinlik alanıdır. Microsoft’un işletme geliri, bir yazılım şirketi olduğundan yazılım geliştirme ve yaratma gelirinden meydana gelmektedir.

İşte işletme gelirlerinden bazı örnekler:

Satışlar  – Satışlar , malların peşin olarak takas edilmesi yada peşin hak talebidir. Satışlar genelliklestoklarını müşterilere sattıkları vakit üreticiler , toptancılar ve perakendecilertarafından yapılır . Mesela, bir giyim perakendecisi, bir gömlek satışından müşteriye bir satış yada bir mal satışı olarak geliri kaydedecektir.

Kiralar  – Kira geliri kiracıların binalarında yada arsalarında ikamet etmelerine izin vermek için bir mülk sahibi tarafınca kazanılır. Kiracılar çoğu zaman kira ödemelerinin ayrıntılarını belirten bir kira sözleşmesi imzalamak zorundadır. Gerçekleşme esasına nazaran muhasebeleştirme yöntemine nazaran, mülk sahibi kazanıldığında kira gelirini kaydeder – ödenmez.

Danışmanlık Hizmetleri  – Danışmanlık hizmeti yada ustalaşmış hizmetler, bir müşteriye yada müşteriye hizmet sağlamadan elde edilmiş tüm geliri ihtiva eder. Mesela, bir hukuk şirketi bir alan kişi için yasal hizmetler sağladığında ustalaşmış hizmet gelirlerini kaydeder.


Etkinlik dışı gelirler yada öteki gelirler

Öteki gelirler, düzgüsel işletme dışı bir firmanın ürettiği tüm gelirleri ihtiva eder. Çoğu zaman etkinlik dışı gelirler, işletme gelirlerinin yalnız bir kısmıdır.

İşte işletme dışı gelirlere bir örnek:

Faiz geliri  – Faiz geliri işletme dışı gelirin en yaygın şeklidir, şundan dolayı bir çok işletme tasarruflarından ve hesaplarını denetim etmekten azca oranda faiz kazanır. Faiz geliri yalnız banka hesap faiziyle sınırı olan değildir. Alacak hesapları yada öteki sözleşmelerden kazanılan faizi de içerebilir.

Oldukca daha çok gelir türü var, sadece bu temel sıralama. Muhasebe kursundan sonrasında gelirleri daha detaylı bir şekilde tartışacağız. Şimdi gider hesapları hakkında konuşmaya devam edelim.

Zenpara hakkında 2384 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*