Gedik Yatırım: Sene sonu enflasyonu yüzde 12,5’i geçebilir!

Ağustos ayında TÜFE aylık enflasyonu% 0,86 idi.

Ağustos ayında aylık TÜFE enflasyonu, pazarın% 1,0 olan beklentisinin ve% 1,15 olan tahminimizin altında,% 0,86 oldu. Böylece, yıllık enflasyon% 11.77'de (Temmuz'da% 11.76) yatay kaldı. Çekirdek TÜFE enflasyonu (C grubu) ise aylık bazda% 0,8'lik (geçen Sene:% 0,1) gerçekleşmesi sonucunda yıllık bazda% 10,2'den% 11,0'a yükseldi. Yİ-ÜFE enflasyonu aylık bazda% 2.35 olurken yıllık bazda% 8.3'ten% 11.5'e yükseldi.

Esas mal enflasyonu (döviz kuru geçişkenlik etkisi) beklentilerimizin altında kaldı

Esas mal enflasyonu (döviz kuru geçişkenlik etkisi) beklentilerimizin altında kalırken, Başka kalemler kabaca beklentilerimize paralel oldu. Piyasadan daha yüksek TÜFE enflasyonu beklentimizin Mümkün bir nedeni olarak, otomobil ve Ak eşya fiyatlarında gözlemlediğimiz fiyat artışlarından kaynaklanan Kuvvetli döviz kuru geçişkenliğinin altını çizdik. Ancak dayanıklı tüketim malları enflasyonu beklentilerimizin oldukça altında (yaklaşık% 3,0)% 1,4 oldu. Ayrıca giyim kaleminde dönemsel fiyat düşüşü önceki yılların altında% 2,2 oldu (2019:% -1,2, 2018:% -1,6). Bunların dışında Başka kalemlerdeki gerçekleşmelerin beklentilerimiz doğrultusunda olduğunu söyleyebiliriz. Dayanıklı tüketim malları grubunda aylık enflasyon beklentimizin altında kalsa da, düşük baz etkisiyle yıllık enflasyonun% 10,0'dan% 13,1'e yükseldiği görülmektedir. Hizmet enflasyonu yıllık bazda% 11,8'de sabit kalsa da, dayanıklı mallar grubundaki bu artışın da katkısıyla çekirdek enflasyonun (C grubu) yıllık% 10,2'den% 11,0'a Mühim bir artış kaydettiğini söyleyebiliriz. Besin enflasyonu aylık -% 0,1 gelirken, yıllık bazda% 12,7'den% 13,5'e yükseldi. Enerji enflasyonu% 8.6'dan% 9.6'ya yükselmeye devam etti. Nihayet olarak, altın fiyatlarında aylık% 15'lik bir artışın manşet enflasyona 0,2 puanlık katkı sağladığını ve Sene başından bu yana altın fiyatlarındaki birikimli artışın% 54'e ulaştığını belirtmek gerekir.

TÜFE enflasyonu Sene sonunda% 12,5. veya üzeri

TÜFE enflasyonu Sene sonunda% 12.5 (veya belki de üzerinde) seviyesinde olabilir. Salgının ilk günlerinde, TCMB ve Genel piyasadaki talep yönlü enflasyonist etkiye ilişkin iyimserliğe Karşın, aslında Ağırbaşlı riskler vardı: salgın nedeniyle birim maliyet artışları (özellikle hizmet sektörlerinde), TL'de Mümkün Kıymet kaybı (hızlı parasal genişleme nedeniyle), iç talep. baskı (hızlı kredi teşvikleri nedeniyle), petrol fiyatlarında Art dönüş (normalleşme nedeniyle), Besin fiyatlarında dalgalanma (salgın nedeniyle arz yönlü kısıtlamalar nedeniyle) ve potansiyel vergi artışları (kötüleşen bütçe açığı nedeniyle).

Geçtiğimiz birkaç ayda, Bütün bu risklerin bir ölçüde gerçekleşmesi ile yıllık TÜFE enflasyonu beklentilerin üzerinde kalmaya devam etti. Özellikle Türk lirasının Ağustos ayında hızla Kıymet kaybetmesinin ardından, piyasada Sene sonu TÜFE enflasyon beklentilerinin% 9,0-9,5'ten% 10,5-11,0 ve hatta üstüne revize edildiğini görüyoruz. Sene sonunda TÜFE enflasyonunun% 11,5 civarında olmasını beklerken, TL'de ek bir Kıymet kaybı ve / veya petrol fiyatlarında artış olursa bu tahmin üzerinde yukarı yönlü bir baskı olabileceğini belirttik. Buna göre, TL'de Nihayet dönemde yaşanan Kıymet kaybı ve otomotivde Nihayet ÖTV düzenlemesinin ardından Sene sonu TÜFE enflasyonunun% 12,5 olmasını bekliyoruz (Tekrar de yukarı yönlü riskler var).

Mesuliyet REDDİ

Burada yer alan yatırım bilgileri, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile Alıcı arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve öneriler, yorum ve tavsiyelerde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar vermeyebilir.

Gedik Yatırım

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
free download udemy course