Franchising Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Franchising Nedir Ne Anlama Geliyor
Franchising Nedir Ne Anlama Geliyor

Eskinin bayilik sistemi yeni düzende oldu franchising. Peki nereden çıktı bu franchising? Neden bayilik değil de franchising? gelin birlikte inceleyim.

Franchising nedir sualine verilecek yanıt kısaca; bir kişinin bir firmanın isim hakkını alıp kullanmasıdır.

Franchising Nedir Ne Anlama Geliyor
Franchising Nedir Ne Anlama Geliyor

Küçük ve orta ölçekli firmalar gelişmek için bir taktik geliştirmek zorundadır. Geliştirilen taktiklerden biri de franchising sistemidir. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de 1950 seneninden beri uygulanan franchising sistemi, 1970’li senelerden beri tüm dünya çapında dağılmaya başlamıştır.

Ülkemizde ise ilk defa 1986 seneninde McDonalds markası tarafından uygulanmıştır. Franchising Derneği UFRAD verilerine göre; franchise alan sayısı 72.000 kişi, franchise veren sayısı ise 2.700 kişidir. Franchising sisteminde, franchising alan kişiye franchise, franchising veren kişiye ise franchisordenir.

Franchising Sisteminin Avantajları

Franchisor ve franchise bakış açısından franchising sisteminin avantajlarını listeleyelim.

 • Franchising sistemi sayesinde franchisor isim hakkını franchise kullandırarak kazanç sağlayabiliyor. Franchisor ise müşteri bulma sıkıntısı çekmeyerek iş kurma olanağı sağlıyor.
 • Franchisor, hiçbir kuruluş ve sabit gider yapmayacaktır. Franchise ise ürün temini ile ilgili sıkıntı yaşamayacaktır.
 • Franchisorun personel alımı ve personele verilecek fiyat gibi konularda meselesi olmayacaktır. İdare ve işletme franchisor tarafından yapılacağından franchise bu konuda işe ilk atıldığında rastgele bir meseleyle karşılaşmayacaktır.
 • Franchisor kurulan firma için hiçbir heyetim gideri harcamasa da isim hakkı sayesinde gelir sağlayabilecektir. Franchise büyük bir firmanın şubesi olacağından kredi alırken zorluk çekmeyecektir.
 • Reklam çalışmalarının franchisor tarafından yapılması franchise için büyük avantajdır. Ayrı olarak franchise franchisorun şubelerinden biri olacağından firmanın mali ve hukuk danışmanlarından istifade edebilecektir.
 • Franchisor tarafından verilecek eğitimler franchisenin tecrübesizliği ile bir hata yapmasının önüne geçecektir.
 • Franchising alanın açacağı şube dekorasyon ve mobilya konusunda franchising verenin projelerinden faydalanacağı için fiyat düşecektir.
 • Franchising veren firma, büyüme emeline franchising vererek kolayca erişebiliyor.

Franchising Sisteminin Dezavantajları

Franchising sisteminin dezavantajlarını franchise istikametinden ve franchisor istikametinden inceleyelim.

Büyük bir firma olma yolunda ilerleyen bir franchisor, franchisenin markaya vereceği herhangi bir zarardan etkilenebilir. Bu yüzden şubelerin kontrolünün sık sık yapılmasında yarar vardır. Franchise açısından ise, firmanın koyacağı kaidelere uymak zorunda olacağından yenilik yaratma ile ilgili kısıtlanacaktır.

Franchise sahibi ileride şubesini satmak isteğinde müşteri bulması daha zor olacaktır. Ayrı olarak franchisor battığı vakit otomatik olarak franchise de batmış olacak. Bu yüzden franchisenin franchising alacağı firmayı iyi seçmesinde yarar var.

 • Franchise açısından, satacağı ürünler itibariyle kısıtlama vardır. Genelde franchisorun belirlediği ürünleri satmak vaziyetindedir.
 • Bayi sahipleri bayilik sözleşmesinin müddeti bittiğinde kontrat yenilemeleri gerekmez. Bu da franchise açısından bir diğer dezavantajdır.
 • Franchise sahibi telif fiyatlarını daimi olarak ödeme zorunluluğunda olduğundan franchisenin kar marjını etkileyecektir.
 • Franchising vermek legal bir süreç olduğundan franchisorun ihtiyaç duyulan legal tertip etmeleri yapması ve tecrübeli bir avukat veya danışmanla çalışması gerekir.
 • Franchising sistemi her ne kadar franchisorun büyümesi için ehemmiyetli bir sistem olsa da tüm altyapının kurulması, yasal süreçler franchisorun sorumluluğunda olmakta ve franchi mesele belli bir ücret ödemesini gerektirmektedir. Bu da franchisor açısından dezavantaj olan bir vaziyettir.

Ayrıca Bakınız : Google Reklamlarından Para Kazanmak Hayal mi?


Ayrıca Bakınız : Sanal Kredi Kartı Nedir, Nasıl Kullanılır?


Ayrıca Bakınız : Para Kazandıran Hobiler


Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans
Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*