Fonlar yeniden dolardan kaçıyor, peki dolar bu Sene ne olacak?

Dolar uzun zamandır küresel yatırımcılar için güvenli ticaret anlamına geliyordu. Ancak mali teşvik paketlerinin yardımıyla bu teminat eskisi gibi hissettirmiyor. Tekrar de ABD'ye Kapital akışı arttıkça dolara olan talebin artabileceği anlamına geliyor. Bu, 2021'e kısa dolar pozisyonlarıyla giren yatırımcılar için büyük bir Düş kırıklığı olabileceği anlamına geliyor.

ABD'de hükümet salgın nedeniyle 2020'de ekonomiye trilyonlarca dolar akış sağladı ve daha fazlası da yolda. Bu mali teşvik paketlerinin tek amacı, bu Güç dönemde ekonomiye destek olmak ve aşılama çabaları ile hızlı bir şekilde eski haline getirmektir. Yatırımcılar küçük sermayeli Pay senetleri gibi ekonomik olarak Duygulu varlıkları tercih ettikçe piyasa fiyatlandırması daha sonra yeniden şekillendirilir. ABD Pay senetlerine dönecekler. Bu getiri için yatırımcıların dolarının olması gerekir. Bu Kapital akımları ile doların yeniden Kıymet kazanması muhtemel görünüyor. "ABD'de iyi bir ekonomik performansın ABD doları ve özellikle emtia üretmeyen G10 ülkeleri için avantaja dönüşeceğini düşünüyoruz."

Ancak, doların toparlanmasının sonuçları daha geniştir. kapsamlı olabilir. Pay senetlerinde dolar ve S&P 500 arasındaki ters korelasyon, pandeminin başlangıcından bu yana yılın en yüksek seviyelerinde. Dolardaki zayıflık, küresel yatırımcıları genellikle pahalı olarak görülen ABD Pay senetlerini almaya teşvik ediyor. Pay senetlerine olan artan talep ve dolar her ikisi için de kademeli olarak Kıymet kazanırken, bu grafik bir noktada bozulabilir. Dahası, ABD hükümetinde bir altyapı planı veya büyük ölçekli işletmeye dönüş varsa, emtialar bile dolara karşı daha az duyarlı hale gelebilir.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının ardından doların kısa pozisyonları aşırı kalabalıklaştı. Bloomberg dolar endeksi, çatışmanın tırmanmasından hemen Evvel Nisan 2018'den bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor. Benzer şekilde, Bank of America'nın Aralık ayı Alıcı anketi, teknoloji firmasının Pay senetlerini uzun tutarken, en Çok işlem gören ikinci para birimi olan doları kısa pozisyonda tutmayı öneriyor. Kasım ayındaki ankete bakıldığında, dolardan hiç bahsedilmedi.

Ayrıca, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) verileri doların önümüzdeki on Sene için en düşük senaryolarını gösteriyor. Ancak teknik veriler, Mart ayındaki düşüşün üzerinden geçen 9 ayın sonunda doların tersine dönebileceğini gösteriyor.

ABD'deki ekonomik toparlanmanın da reel getiri üzerinde etkisi var. Geçen hafta Washington'daki Capitol Hill isyanlarından bu yana nominal getiri Mühim ölçüde arttı. Ayrıca, ani fiyat artışının aksine çekirdek enflasyonun sabit kalması bekleniyor. Bu, reel getirileri artırabilir ve ABD'yi negatif getiri para birimlerine sahip piyasalardan daha çekici hale getirebilir. Ayrıca, küresel yatırımcıları dolar yerine Hazine ve Amerikan tahvilleri almaya teşvik edebilir. Bu gelişmeler nihayetinde doların yükselmesine Neden olabilir.

Ancak, kısa vadede doların fırlaması beklenmiyor. Mali teşvik paketlerinin akışı göz önüne alındığında, dolar Evvel zayıflayacak. Zamanla Ekonomi iyileştikçe, yatırımcılar doları ve Kıymetli metalleri bırakıp, gelişen piyasa varlıkları gibi riskli yatırımlara yönelecekler. Ancak bu Durum uzun sürmeyebilir. ABD Pay senetlerinin getirilerindeki ve performansındaki sonraki artış, yatırımcıları ABD pazarına Art çekecek. Dolayısıyla doların yükselişi sığ olacak, ancak yükseliş muhtemelen 2021'e kadar devam edecek.

Kaynak: Bloomberg

Çeviri: Cem Cetinguc

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course