Fırsatları ortaya çıkaran bir nakit akışı analizi nasıl oluşturulur?

Fırsatları ortaya çıkaran bir nakit akışı analizi nasıl oluşturulur
Fırsatları ortaya çıkaran bir nakit akışı analizi nasıl oluşturulur

Bir işletme sahibi olarak, finansmanınızı nasıl yönettiğiniz işinizin başarısı üzerinde olumsuz ya da olumlu – büyük bir etki yaratabilir. 

Nakit akışı analizi yapmak ve gelir tablosunu izlemek, işletmenizin sağlığını ölçmenin en iyi yoludur ve yalnızca sonuçların karşılanıp karşılanmadığını veya başarılı ve gelişen olup olmadığını söyler .

Basitçe söylemek gerekirse, nakit akışı, işletmenizin içindeki ve dışındaki para hareketidir. Bu sayı, ne zaman kesmeniz gerektiği (erişiminiz olan fonların miktarı düşükse) veya yatırım yapma ve büyüme zamanı geldiğinde – çok fazla ekstra paranız varsa belirler .

Kötü nakit akışı yönetimi , iş başarısızlıklarının yüzde 82’sini oluşturuyor , bu nedenle düzenli bir nakit akışı analizi yapmak, operasyonel faaliyetler ve işiniz için yatırımlar söz konusu olduğunda doğru kararları vermenize yardımcı olabilir.

Nakit akışının önemi

Nakit akışını değerlendirmeden net gelirinizi ve maaş bordrosu , tedarikçiler ve büyüme için ne kadar paranız olduğunu tahmin etmek zordur . Nakit akışınızdaki sekmeleri anlamak ve saklamak aynı zamanda finansal bir sorun varsa nerede ayarlama yapmanız gerektiğini bilmek için de yararlıdır.

İşletmenizden elde edilen nakit miktarını yakından takip etmenin en iyi yolu, nakit akışı analizi yapmaktır. Bir nakit akışı analizi size nakit girişiniz, nakit çıkışınız hakkında bir fikir verir ve işinizin finansal refahının bütünsel bir görünümünü sağlar.

Tüm işletmeler için önemli ederken, sadece başlangıç olanlar için özellikle önemlidir bir iş . İşiniz kalkarken ve devam ederken, daha yüksek işçilik maliyetleri, daha fazla ekipman ve tedarik masrafları ve artan envantere sahip olmak zorundasınız.

Nakit akışı analizi yapmak için , işletmenizin nakit akışını etkileyen kısımlarını inceleyerek başlayın . Bu başlangıç ​​noktası, alacak hesapları, envanter, ödenecek hesapları ve kredi koşullarını içerir. Bu parçaları analiz etmenin ve karşılaştırmanın en iyi yolu nakit akış tablosundan geçer.

Nakit akışı tablosu nedir?

Nakit akışı tablosu, bir şirkete giren ve çıkan nakit miktarını özetleyen bir mali tablodur. Bilanço ve gelirdeki değişimlerin nakit eşdeğerlerini nasıl etkilediğini gösterecek bir nakit akışı tablosu oluşturmak için bilmeniz gereken birkaç önemli nüans vardır. Bir şirketin nakit akışı üç bölüme ayrılabilir :

  • İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı (CFO) : Bu nakit akışı, bir işletmenin gelir getirici faaliyetleridir. Bu, bir şirketin ana faaliyetlerinden ne kadar kazandığını gösterir ve genellikle sadece üç aylık ve yıllık raporlarda rapor edilir. İdeal olarak nakit akış oranınız 1: 1 veya buna yakın olmalıdır. Bu, harcamalarınızı karşılamak için yeterli geliriniz olduğu ve işletmenizde büyümek veya yatırım yapmak için ekstra fonlardan faydalanmak anlamına gelir.
  • Yatırım faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı (CFI) : Bu, bir şirketin nakit pozisyonundaki değişikliği yatırım kazançlarından veya kayıplarından kaynaklanan raporlayan nakit akış tablosundaki bir kalemdir. Maddi duran varlıklar üzerindeki değişiklikler burada da dikkate alınmaktadır.
  • Finansman faaliyetlerinden kaynaklanan nakit akışı (CFF) : Nakit akış tablosundaki bu kalem, işletmenizin sermaye artırmasına izin veren dış faaliyetler için geçerlidir. Diğer finansman faaliyetleri hissedarlara hisse senedi ihraç etmek, hisse senedi geri almak, bir işletme kredisi için ödeme yapmak veya temettü dağıtmaktır.

Nakit akışı tablosu nasıl hazırlanır?

Nakit akış tablosu oluşturmak için kullanabileceğiniz bir çok araç ve uygulama vardır. İndirilebilecek ücretsiz şablonlar var veya yerleşik bir nakit akışı tahmin raporunu kullanabilirsiniz. Bunun için internet üzerinde küçük bir araştırma yapmanız yeterli.

Ayrıca Bakınız :

Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*