Finansal Muhasebe Nedir?

Finansal Muhasebe Nedir Zenpara
Finansal Muhasebe Nedir Zenpara

Tanım: Finansal muhasebe, dış kullanıcılara faydalı bilgiler sağlamaya odaklanan muhasebe alanıdır. Başka bir deyişle, finansal muhasebe, ticari faaliyetleri ve finansal bilgileri yatırımcılara, alacaklılara ve işletme organizasyonu dışındaki diğer kişilere bildirmenin bir yoludur.

Finansal Muhasebe Ne Demektir?

Yatırımcılar ve alacaklılar, karar vermek için şirketin finansal bilgilerini kullanan kuruluşun dışındaki kişiler oldukları için genellikle dış kullanıcılar olarak adlandırılırlar. Şirketler tarafından dış kullanıcılara verilen en yaygın mali bilgi biçimi, genel amaçlı bir mali tablolar setidir  .

Örnek

Genel olarak mali muhasebe standartları ile birlikte bu mali tablolar katı kurallara tabi tutulmalıdır, böylece mali tablolar yararlı ve yüksek kalitede olacaktır. Bu yüzden  GAAP  yöneten ilkeleri ve finansal muhasebe standartlarını. GAAP, muhasebe bilgilerinin alakalı, güvenilir ve diğer şeyler arasında tutarlı olmasını gerektirir. Bu, harici kullanıcıların finansal kararlarını temel alabilecekleri kaliteli bilgilere sahip olabileceklerini garanti eder.

Finansal bilgiler söz konusu olduğunda, tüm harici kullanıcıların farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin, bir borç veren esas olarak bir şirketin nakit akışı ve kredileri faizle geri ödeme kabiliyetiyle ilgilenir. Öte yandan bir yatırımcı, şirketin kar performansı ve uzun ömürlülüğü ile daha çok ilgilenir.

Finansal muhasebenin genel amacı, tüm dış kullanıcılar tarafından finansal kararlarını bu kararların borç vermeyi veya para yatırımı içerip içermediğine dayandırmak için kullanabilecekleri bilgi veya finansal tablolar oluşturmaktır.

Dahili kullanıcılar için muhasebe, genellikle yönetim muhasebesi olarak kabul edilir ve daha az katı standartlara ve gereksinimlere tabidir.

Zenpara hakkında 2165 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*