Finansal Modelleme Yeni Girişimlere Nasıl Yardımcı Olur?

Finansal Modelleme Yeni Girişimlere Nasıl Yardımcı Olur
Finansal Modelleme Yeni Girişimlere Nasıl Yardımcı Olur

Girişimciler, bir şirketin gelecekteki performansını tahmin etmek için finansal modellemeyi kullanır. 

Bu işlem, tarihi kayıtlara ve makul projeksiyonlara dayanan bir şirketin basitleştirilmiş versiyonunu temsil etmek için tipik olarak Excel’de matematiksel bir model oluşturur.

Finansal Modelleme Başlangıçlarda Nasıl Yardımcı Olur?

Finansal pozisyonunuzu kesin olarak anlamadığınız takdirde (para bitmeden önce işe başlamak için ne kadar para (ve zaman) harcayabileceğinizi bilmeniz gerekecektir – nasıl ilerlemenizi planlayamazsınız. 

Ve iyi bir finansal model, yeni yatırımları ve fırsatları değerlendirmenize, başarılarınızı (ve başarısızlıklarınızı) değerlendirmenize ve sonunda şirketinizi raydan çıkarabilecek tehlikeli darbeleri engellemenize yardımcı olabilir.

Finansal Modelleme Yolları ve Kullanımı Nasıl Yapılır
Finansal Modelleme Yolları ve Kullanımı Nasıl Yapılır

Finansal bir model, işinizin her yönünü ayrıntılandırmaya ihtiyaç duymaz, ancak temel varsayımları planlama için yararlı olacak şekilde modellemesi gerekir. 

Tahminin görevi bazen göz korkutucu olsa da, hiçbir zaman bezin tamamında numaralar oluşturmak istemezsiniz. Bunun yerine, boşlukları doldurmak için finansal tabloların , sektör projeksiyonlarının ve pazar araştırmasının bir kombinasyonunu kullanmak isteyeceksiniz . En faydalı haliyle, sağlam bir finansal model, aşırı sonuçları, tahmin ederek havalandırmanıza yardımcı olur.

Bu girişimci olarak hem elverişli hem de istenmeyen bir dizi olasılıkla başa çıkmanıza izin verir.

Finansal Bir Model Size Nasıl Yardımcı Olur?

Bir finansal modelin en basit şekli 3-İfade Modeli olarak bilinir. İşletmenize bir gelir tablosu , bilanço ve nakit akışı tablosu sunar. İndirgenmiş nakit akışı analiz modeli (DCF) gibi daha gelişmiş modeller vardır, ancak çoğu girişimci ve genç işletme için bunlar gerekli değil hatta istenebilir. Zamanında okuyabileceğiniz, anlayabileceğiniz ve hareket edebileceğiniz bilgilere ihtiyacınız var.

Finansal modeller genellikle dış sermaye artırırken gereklidir, ancak iç kararlar vermek için de yararlı olabilirler. Örneğin, Şirket X ev temizliği için heyecan verici bir ürüne sahipti. 

10.000 adet üretmek için maliyetlerinin ne olacağını ve siparişleri almaktan, paketlemekten ve sevkiyata kadar siparişleri yerine getirmek için ihtiyaç duyacakları personeli bilirler. Ünlü ciroları ve ürünlerini destekleyen tanınmış bir blogcu dahil, güçlü bir çevrimiçi varlıkla tamamlanmış sofistike bir pazarlama programına sahipler.

Bunlar sabit maliyetleri temsil eder.

Şirketin şimdi , kaç tane ünitenin satacağı, hangi fiyat için ve hangi zaman çizelgesi üzerinde satış yapacaklarının tahminleri de dahil olmak üzere yeni ürünlerini piyasaya sürmenin değişken maliyetlerini tahmin etmeye çalışmalı. büyüme aşaması Ayrıca, İK personeli gelecekteki personel konusunda endişeli. 

Lansmandaki sadece üç şirket içi çalışanıyla, iş bittikten sonra çalışanları hızlı bir şekilde eklemek zorunda kalacaklarını biliyorlar. Modelleri, çalışan ekleme maliyetini tahmin etmeye yardımcı olur ve müdürlerin bunu zamanında ve bütçeyi aşmadan yapmaya odaklanmasını sağlar.

Modelleme birçok farklı senaryo hakkında bilgi sağlayabilir. Değişkenleri değiştirerek ,örneğin birimin, teslimat maliyet başına fiyat olarak ve tahmini brüt kâr , sen kolayca en alt satırında etkileyecek hangi değişikliklerin tahmin edebilirsiniz.

Finansal modellemeyle ilgili en iyi şeylerden biri, sürekli bir çalışma olduğudur. Zaman geçtikçe ve iş koşullarınız değiştikçe, neyin ortaya çıktığını görmek için yeni numaralar girmeniz gerekir, böylece karar vermeniz güncel olacaktır.

Nasıl Başlıyorsunuz?

Model yapmaya hazırsanız, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, endişelenmeyin! Bir Excel sınıfı (veya tam bir İş Modelleme sınıfı) alabilmenize rağmen, gerçek şu ki, bu, çabalarınızı desteklemek için deneyimli bir profesyonel geçici işe alımın çok yararlı olabileceği bir alandır . 

İşletme okulu mezunları yararlı bir model yapmanıza yardımcı olacak adaylardır, ancak yatırım bankacıları, muhasebeciler ve işletme yöneticileri de dahil olmak üzere düzenli olarak finansal modeller oluşturan ve analiz eden birçok profesyonel var.

Upwork gibi bir site, modelinizi ilerletmek için deneyimli bir finans uzmanı bulmanıza yardımcı olabilir ve yerel işletme büroları ve iş merkezleri size çok yardımcı olabilecek serbest ve gönüllü kaynaklara erişim sağlayabilir.

Geleceğe Açık Bir Bakış Açmak İçin Temel Modelleme İpuçları

Tek başına gitmeye karar verirseniz, özellikle iş türünüzle eşleşen bir şablonu başlangıç ​​noktası olarak indirin. Bu size bir başlangıç ​​verecektir, ancak içerdiği veya dahil edilmediğine bağlı kalmayın. İyi Excel uygulamalarına ve iyi araştırmalara ek olarak, iyi Excel uygulamaları modelinizin işinizi büyüdükçe yönetmenize yardımcı olmak için ne kadar faydalı olacağı konusunda büyük fark yaratabilir.

 İzlenecek birkaç önemli biçimlendirme püf noktası:

1. Excel’inizin Renk Kodu

Sabit kodlanmış girişler için mavi fontları ve değişken formüller için siyah fontları kullanın. Hala araştırmakta olduğunuz nesneler, kendinden emin hissedene kadar kırmızı kalabilir.

2. Basit tutun

Formüllerdeki bağımlılıklar ve katmanlar ne kadar fazlaysa, kırılma olasılıkları o kadar artar. İşleri basit tutmak ve karmaşık hesaplamaları küçük adımlara bölmek, uzun vadede size büyük miktarda sıkıntı kazandırabilir.

3. Temelleri Bilin ve Kullanın

Bir Excel yöneticisi olmanıza gerek yoktur, ancak Excel’deki sayıların ve formüllerin akışının projeksiyonlarınızı nasıl daha kullanışlı hale getirebileceğini anlamak. Senaryo oluşturmak için CHOOSE işlevini kullanın ve verileri sorgulamak için VLOOKUP yerine INDEX ve MATCH kullanın.

4. Her şeyi etiketleyin

En iyi modelleri, işinizi yakından tanımayanlar tarafından kolayca anlaşılabilir. Her şeyi iyi etiketlediğinizden ve verileri mantıksal olarak gruplandırdığınızdan emin olun. Modelinizi paylaşarak işinizi büyütmek için gerekli bir strateji olarak bulabilirsiniz.

5. Çizelge ve Grafik Eklemeyi Düşünün

“Bir resim bin kelimeyi söylüyor” deyişi, karmaşık istatistiksel analiz açısından özellikle önemlidir. Kendinize, işinizin en önemli yönlerinin “bir bakışta” güncellemelerini sağlayan bir Gösterge Paneli yapın ve düzenli olarak işlem yapabileceğiniz iyi net bilgiler üretip üretmediğini kontrol edin.

Alt çizgi

Modelinizi tamamladıktan sonra tekrar test ettiğinizden, test ettiğinizden ve test ettiğinizden emin olun! Modelin nasıl çalıştığını görmek için farklı senaryoları test etmeniz ve Excel formüllerinizin doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Kısacası, finansal modeliniz yalnızca kullandığınız sayı kadar iyidir. Süreç güncel olduğunda, yalnızca bugünün ne olduğu için işinizi görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda geleceği tahmin etmenize ve planlamanızı planlamanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca Bakınız :

Zenpara hakkında 922 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*