Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı arttı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Finansal kesim dışı firmaların net döviz açığı arttı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, ağustosta bir önceki aya kıyasla finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları 923 milyon dolar, yükümlülükleri 1 milyar 493 milyon dolar arttı.

Net döviz pozisyon açığı, bir önceki aya kıyasla 570 milyon dolar artarak 165 milyar 246 milyon dolara çıktı. Finansal kesim dışındaki firmaların varlıkları 129 milyar 258 milyon dolar, yükümlülükleri 294 milyar 504 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Varlık dağılımı incelendiğinde, bir önceki aya göre Vatan dışına doğrudan Kapital yatırımları, ihracat alacakları ve Vatan içi bankalardaki mevduat sırasıyla 90 milyon dolar, 293 milyon dolar ve 339 milyon dolar artış gösterdi.

Yükümlülük dağılımında, bir önceki aya göre Vatan içinden sağlanan nakdi krediler ve Vatan dışından sağlanan nakdi krediler sırasıyla 513 milyon dolar ve 31 milyon dolar azalırken, ithalat borçları 2 milyar 37 milyon dolar arttı.

Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası 16,7 milyar dolar

Vatan içinden sağlanan kısa vadeli krediler ağustosta bir önceki aya kıyasla 1 milyar 20 milyon dolar azalırken, uzun vadeli olanlar 507 milyon dolar arttı. Aynı dönemde Vatan dışından sağlanan kredilerde kısa vadeli olanlar 2 milyar 93 milyon Dolar artarken, uzun vadeli krediler 87 milyon dolar azaldı.

Ağustos itibarıyla kısa vadeli varlıklar 109 milyar 147 milyon dolar, kısa vadeli yükümlülükler 92 milyar 463 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli net döviz pozisyonu fazlası ise 16 milyar 684 milyon dolar olarak gerçekleşerek bir önceki aya göre 240 milyon Dolar azalış gösterdi.

Kısa vadeli yükümlülüklerin toplam yükümlülükler içindeki payı yüzde 31 oldu.


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*