FED,Bütün ARAÇLARI KULLANMAYA HAZIRIZ

Bugünün Mühim haberleri konusunda FED,Bütün ARAÇLARI KULLANMAYA HAZIRIZ başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

FED temkinli duruşunu koruyor.

FED GEREKTİĞİ SÜRECE Bütün ARAÇLARI KULLANMAYA HAZIR

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) söz konusu gün sona eren toplantısından beklendiği gibi faizin yüzde 0-0,25 aralığında devam ettirilmesi kararı çıktı. Bütün FOMC üyeleri faizin değiştirilmemesi yönünde Oy kullandılar.

FOMC sonrası yapılan açıklamada, Fed üyeleri, “Devam eden Halk sağlığı krizi ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde kısa vadede ağır şekilde baskı yaratmaya devam edecek ve orta vadede ekonomik görünüm için kayda Kıymet riskler yaratacak” ifadelerini kullandılar.

Açıklamada ayrıca, Fed’in faiz oranlarını, “ekonominin Nihayet gelişmelere dayanabildiği ve Fed’in maksimum istihdam, fiyat istikrarı hedeflerini başarma yolunda olduğundan emin olana kadar” sabit tutacağı da yer aldı. Fed, faizleri artırmayı düşünmedikleri ve 2022 yılına kadar faizlerin sıfıra yakın kalacağını açıklarken 2020 yılında 9.3% işsizlik oranı beklentilerine ek olarak 2020 büyüme tahmini 2,0% büyümeden 6,5% daralmaya çekti.

Bankanın Haziran toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Powell, finansal istikrarı korumak, ekonomide Kuvvetli toparlanma için yapabileceğimiz her şeyi yapmaya, Bütün araçları kullanmaya kararlı olduklarını vurguladı. Powell, bu çeyrekte GSYH’daki düşüşün büyük olasılıkla tarihin en keskin düşüşü olacağını belirtirken işsizliğin tarihi zirvelerde olmaya devam ettiğini söyledi.

Ekonomide daralmanın virüsün Denetim altına alınmasına bağlı olacağını söyleyen Fed başkanı imkanlarını Kuvvetli, proaktif ve agresif şekilde kullanmaya devam edeceklerini ve ekonomideki toparlanmanın yılın ikinci yarısında başlamasını beklediklerini söyledi. Asıl riskin ABD’nin üretim kapasitesinde kalıcı hasar oluşması olduğuna dikkat çeken Powell, mali desteğin ekonomideki kalıcı hasarı sınırlamakta kritik rol oynadığını belirtti. Uzun vadeli tahminlerini değiştirmenin Çok erken söyleyen Powell, önümüzdeki FOMC toplantılarında da getiri eğrisi kontrolünü tartışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Pandemi sürecinde ekonomilerin ne derece kırılgan olabileceğini gören ve Çok değil 3 ay Evvel Nihayet 50 yılın en düşük işsizlik oranını yakalayan Fed, yaşanan pandemi süreci ile şimdi tarihin en yüksek işsizlik oranları ile karşı karşıya kaldı. Bu durumu göz ardı etmeyen ve Nihayet dönemde beklentilerin üzerinde gelen ABD verilerine Karşın salgında Mümkün bir ikinci dalgayı da göz önünde bulunduran Fed’in temkinli duruşunu koruyacağını anlıyoruz.

Fed kararı ve Reis Powell’in açıklamaları sonrasında uluslararası Pay senetleri piyasalarda satışlar görülürken küresel dolar endeksinin ise yaşadığı Art çekilme sonrasında güvenli varlıklara yeniden yönelimle yükselişe geçtiğini görüyoruz. Ons Altın tarafında ise yaşanan yükseliş sonrası Art çekilme hakim olsa da ilerleyen periyotta talepte artışın yeniden oluşabileceğini düşünüyoruz.

Ahlatcı Yatırım Taşınır Değerler

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1710 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*