Faydalı Ömür Nedir?

Faydalı Ömür Nedir Nasıl Hesaplanır
Faydalı Ömür Nedir Nasıl Hesaplanır

Tanım: Bir varlığın faydalı ömrü, genellikle hizmet ömrü olarak adlandırılır, bir varlığın işlemlerde verimli bir şekilde kullanılabileceği süredir. 

Başka bir deyişle, bu verimli bir şekilde kullanılabiliyorsa bir varlığın süresidir. Bunun bir varlığın çalışmaya devam etme veya kullanılabilir kalmaya devam etme süresi olmadığını unutmayın. 

Faydalı ömür ; bir işletmenin varlığı verimli bir şekilde kullanabileceği süredir.

Örnek

Örneğin, bir bilgisayar, sabit sürücü ölmeden önce 8-10 yıl sürebilir ve artık çalışmamaktadır. Ancak, işletmeler ofis ekipmanlarını bu kadar nadir tutarlar. Şirketin hayatının ikinci ila üçüncü yılına doğru durgun hale gelir ve programları yeniyken olduğu kadar verimli ve hızlı bir şekilde çalıştıramaz.

Bu nedenle birçok şirket iki ila üç yılda bir yeni bilgisayar kiralar veya satın alır. Üçüncü yılın ardından, bilgisayarlar hala çalışıyor, ancak şirketin işlemlerinde verimli bir şekilde kullanmak için çok yavaşlar. Bu durumda, üretken ömürleri sekiz ya da on yıla yakın olsa bile bilgisayarların kullanım ömrü sadece 2-3 yıl.

Faydalı Ömür Ne Demektir?

Bir varlığın faydalı ömrünü belirlerken, muhasebeciler genellikle iki şeye bakarlar: yetersizlik ve eskime. Yetersizlik  , varlığın görevlerini verimli bir şekilde yerine getirme yeteneğini ifade eder. Bizim bilgisayar örneğimize göre, eski makineler yetersizdir çünkü güncellenmiş yazılımı verimli bir şekilde çalıştıramazlar.

Eskime  , eski bilgisayarların mevcut standartlara uymadığı gerçeğiyle ilgilidir. Örneğin, 5 GB sabit diske sahip bir bilgisayar 1991’de anlaşılmazdı. Bugün bu bilgisayar tamamen değersiz olacaktı. İşletim sistemi izin bile bu makineye sığmayacaktı.

Zenpara hakkında 1659 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*