FASB (Finansal Muhasebe Standartları Kurulu) nedir?

FASB (Finansal Muhasebe Standartları Kurulu) Nedir Zenpara
FASB (Finansal Muhasebe Standartları Kurulu) Nedir Zenpara

Tanım: Finansal Muhasebe Standartları Kurulu veya FASB,  özel sektörde finansal muhasebe standartlarını oluşturmak ve geliştirmek için oluşturulmuş bir organizasyondur  . Muhasebe kurallarını ve standartlarını belirleme yetkisi aslında SEC tarafından kontrol edilmektedir, ancak FASB’nin tek başına kendi standartlarını oluşturmasına büyük ölçüde izin vermiştir.

FASB Ne Anlama Geliyor?

FASB’nin tarihi, 1929’daki stok çöküşünden kısa bir süre sonra başladı. 20. yüzyılın başlarında finansal muhasebe uygulamaları ve standartları büyük ölçüde düzensizdi ve bu da büyük finansal muhasebe dolandırıcılık vakalarına yol açtı. Kongre, şirketlerin yatırımcıları hileli mali tablolarla yanıltmasını önlemek için 1933 ve 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasalarını kabul etti  .

Bu yasalar, Güvenlik Değişim Komisyonu veya SEC’i kurdu ve ona Amerika Birleşik Devletleri’nde muhasebe standartları oluşturma yetkisi verdi. SEC, muhasebe standartlarını gizli tutmanın muhasebe endüstrisinin çıkarına en uygun olduğunu fark etti. SEC, birkaç küçük istisna dışında, muhasebe standartları oluşturmayı reddetti ve bunun yerine özel kuruluşun muhasebe endüstrisinin ilkelerini ve standartlarını düzenlemesine izin verdi.

Örnek

1933’ten beri Amerikan İlkeler Kurulu da dahil olmak üzere ABD muhasebe standartlarını belirleyen birkaç farklı kuruluş var. Ancak 1973’te SEC, FASB’yi Amerika Birleşik Devletleri’nde özel sektör muhasebe ilkeleri ve standartlarını belirleyen tek organizasyon olarak belirledi. 

FASB’nin misyonu, “yatırımcılara ve diğer finansal rapor kullanıcılarına karar vermede yararlı bilgiler sağlayan hükümet dışı kuruluşlar tarafından finansal raporlamayı destekleyen finansal muhasebe ve raporlama standartlarını oluşturmak ve iyileştirmektir.”

Bugün FASB, yedi yönetim kurulu üyesinden oluşmaktadır ve Financial Accounting Foundation – FAF ve Financial Accounting Standards Advisory Council – FASAC ile bağlantılıdır.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*