Faiz indirimi domino tesiri: mevduat faizi hızla, kredi faizi daha yavaş aşağıya doğru

TEB Yatırım Araştırma Müdürü Övgü Gürsoy, ticari kredinin faizinin gelecek aylarda ortalama 2-3 puan daha düşük bulunduğunu bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Siyaset faizini 425 puan düşürerek yüzde 24’e düşürdü, önceki seviye 19,75 idi.

Senenin ilk yarısında ABD-Çin merkezli tecim savaşları ve ABD yaptırımlarına Niçin oldu Küresel piyasalardaki risk algısındaki bozulma, ülkenin risk primi ise ülkedeki politik ve jeopolitik gelişmelere bağlı olarak artmıştır.

Küresel ekonomik büyümedeki yavaşlama, gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının para politikalarında bir değişikliğe Niçin oldu. ABD Federal Rezervinin (Fed) önümüzdeki haftaki görüşmede Siyaset faizini 25 puan düşürerek yüzde 2,25-2,50’ye düşürmesi planlanıyor; Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül toplantısında faiz oranlarını düşürmesi planlanıyor . Ek olarak, gelişmekte olan ülkelerdeki bazı merkez bankalarının faiz indirimleri, önümüzdeki dönemde genişleyici para politikalarının görüleceğini göstermektedir.

Merkez Bankası’nın Nihayet faiz oranı kararının gelecek aylarda hem mevduat hem de kredi faiz oranlarında 2-3 puanlık bir düşüş getirmesi planlanıyor.

TCMB verilerine bakılırsa ağırlıklı averaj, bankalarca verilen kredilere uygulanmaktadır. Tüketici kredileri faiz oranı 2018 sonunda yüzde 32,4 iken, bu Oran 19 Temmuz’da yüzde 26,9’a gerilemiştir. Aynı dönemde ticari kredi faiz oranlarının yüzde 27,2’si 300 baz puan düşerek yüzde 24,1’e gerilemiştir. Ev kredisi faiz oranları ortalama 700 baz puan düşerek yüzde 27’den yüzde 20,7’ye geriledi.

duat Mevduat oranları yüzde 18,85’e düştü ”

TEB Yatırım Araştırma Müdürü Övünç Gürsoy, 1 milyon TL için 6 banka ile 32 günlük mevduat anketi yaptığını belirtti.

TL mevduat faiz oranlarının bundan önceki haftaya bakılırsa averaj 260 baz puan düşerek yüzde 18.85’e düştüğünü belirten Gürsoy, averaj TL mevduat faiz oranındaki 390 senenin başından bu yana averaj düşüş bulunduğunu belirtti. Başka taraftan döviz mevduatı faiz oranları haftalık bazda 13 baz puan düşerek yüzde 2,91 seviyesine gerilemiştir. Gelecek haftalarda, TL mevduat faiz oranlarında 100 baz puan daha azalma bekliyoruz. Gürsoy, para politikasının Eylül ayındaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında kesintiler devam ederse, Nihayet çeyrekte bankaların yaygınlaşmasının daha net görüleceğini belirtti.

Gürsoy, döviz mevduatındaki haftalık artışın 0,7 puan, TL mevduattaki azalmanın ise 0,5 puan bulunduğunu belirtti. Halk bankalarındaki artışın yüzde 2,5’i, Halk bankalarının kredi artışının yüzde 14,1’i, Hususi bankalardaki düşüş ise yüzde 6,6’dır.

“Kısa vadede 2 senelik tahvil faiz oranları yüzde 15,5 olarak görülebiliyor”

Övünç Gürsoy, kredi faiz oranlarının düşeceğini sadece vade tesiri sebebiyle Derhal gerçekleşmeyeceğini belirtti. Gelecek aylarda ticari kredi faiz oranlarında 2-3 puanlık bir düşüş temenni ediyorum, dedi. ] “Bu beklentiyle tahvil alımlarında bir artış görebiliriz. 2 Yıl vadeli bono faiz oranları kısa vadede yüzde 15,5, 10 yılda yüzde 14,5’tir. Genel olarak, Hisse senedi yatırımcıları tahvil yatırımcıları gelmeden gelmezler. Enflasyondaki düşüş eğilimi devam ederse ve döviz kurundaki oynaklık azalırsa, yabancı yatırımcılar; TL varlıklara faiz artacaktır. Döviz mevduatını çözmek için tüketici ve gerçek kesim güveninde bir iyileşme beklemeliyiz. Yüksek enflasyon hem de döviz talebini de artırmaktadır. Enflasyonun kalıcı olarak düşeceği beklentileri üstüne dolarizasyon azalacaktır. “

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel data verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1678 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*