Faaliyete Dayalı Yönetim Nedir?

Faaliyete Dayalı Yönetim Nedir Sözlük TDK anlamı
Faaliyete Dayalı Yönetim Nedir Sözlük TDK anlamı

Faaliyete Dayalı Yönetim Nedir : Faaliyete dayalı yönetim, yönetimin geçmişteki üretim faaliyetlerini ve maliyetleri mevcut faaliyetlerin yanı sıra mevcut şirket hedeflerini ayarlamak için bir ölçüt olarak kullandığı bir maliyet muhasebesi terimidir.

Faaliyete Dayalı Yönetim Ne Anlamına gelir?

Faaliyete dayalı yönetim, hem faaliyete dayalı maliyetlendirme hem de bütçelemeyle el ele gider. Temel olarak, yöneticiler şirket hakkında kararlar almak için aktiviteye dayalı maliyetlendirme ve bütçelemeyi kullanır. Çoğu zaman etkinlik odaklı yönetimin amacı, işletmenin satın alan memnuniyetini ve karlılığını arttırmaya çalışmaktır.

Örnek

Etkinlik temelli bütçeleme sözlüğü kelimesiyle aynı örneği kullanarak, bir cep telefonu yapmanın iki değişik kurulum aşaması bulunduğunu varsayalım: işleme ve montaj. 

Bir yönetim muhasebecisi, üretilmesi ihtiyaç duyulan toplam cep telefonu miktarına, her bir partideki cep telefonu sayısına, hem işleme hem de montaj için ayar süresine, ek olarak her bir makinist ve montajcının saatlik oranına bakacaktı. Tüm bu değişik faaliyetlere bakarak yönetim, üretimin hangi kısımlarının yada hangi faaliyetlerin iyileştirilmesi gerektiğine karar verebilir.

Mesela, yönetim bazı işlemlerin gereksiz olduğuna ve ortadan kaldırılması yada başka işlemlerle birleştirilmesi gerektiğine karar verebilir. Yönetim, yavaş ve verimsiz üretim faaliyetlerinin yavaş sevkiyat süreleriyle ilgili satın alan şikayetlerine yol açabileceğini de görebilir. Fena performans gösteren üretim faaliyetlerini inceleyerek ve düzelterek, yönetim etkinlik temelli yönetimin iki genel hedefini gerçekleştirebilir: iş performansını ve satın alan memnuniyetini arttırmak.

Zenpara hakkında 875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*