Faaliyet Tabanlı Bütçeleme Nedir?

Faaliyet Tabanlı Bütçeleme Nedir Faaliyete dayalı bütçeleme,
Faaliyet Tabanlı Bütçeleme Nedir Faaliyete dayalı bütçeleme,

Faaliyet Tabanlı Bütçeleme Nedir : Faaliyete dayalı bütçeleme, genellikle maliyet muhasebesinde bulunur. Yöneticiler, geçmiş üretim faaliyetlerine dayanan bütçeler ve harcama teklifleri hazırlar. 

Başka bir deyişle, yönetim, bir ürünün çamurluğunu bükmek gibi belirli faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin maliyetini, bir ürünün üretilmesinin genel maliyetini bütçelemek üzere inceler.

Örnek

Bu bir örnek olmadan düşünmek biraz zor olabilir. Bir cep telefonu yapmak için iki farklı kurulum aşaması olduğunu varsayalım: işleme ve montaj. 

Bir yönetim muhasebecisi, üretilmesi gereken toplam cep telefonu miktarına, her bir partideki cep telefonu sayısına, hem işleme hem de montaj için ayar süresine, ayrıca her bir makinist ve montajcının saatlik oranına bakacaktır.

Tüm bu farklı faaliyetlere bakarak, yönetim muhasebecisi, üretim sürecinde şirketin parasını koruyacak verimlilik sağlayabilir.

Faaliyet Tabanlı Bütçeleme Nedir?

İki faaliyete bağlı olarak, şirket parti üretimini artırarak, üretim süresini azaltarak ve hatta bu iki etkinliği birleştirerek para tasarrufu yapabilir. 

Gördüğünüz gibi, faaliyet tabanlı bütçeleme yalnızca şirketin tasarruf etmesine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda yönetimi her etkinliği incelemeye zorluyor. Bunu yaparak, yönetim bir bütün olarak üretim sürecine son derece aşina olabilir. Bu tür bir bilgi maliyet tasarrufundan çok daha fazlasını sağlayabilir.

Üretim ve ürün yenilikleri genellikle üretim sürecini bilmek ve anlamaktan kaynaklanır. Sürece farklı bakmak sadece bir kişiyi alır. Gördüğünüz gibi, faaliyet tabanlı bütçeleme herhangi bir üretici için önemli olmalı.

Zenpara hakkında 1643 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*