Everton a învins Crystal Palace, Burnley a remizat Aston Villa, Leeds United

Leeds United a fost împins în pragul retrogradării, după ce colegii concurenți la Premier League, Everton și Burnley, au evoluat bine în penultimele lor jocuri.

Everton și-a asigurat siguranța vineri dimineață (AEST), după ce două goluri ale lui Richarlison și Dominic Calvert-Lewin i-au văzut pe Toffees învins pe Crystal Palace cu 3-2 acasă.

Între timp, Burnley a luat un punct vital în deplasare împotriva lui Aston Villa pentru a se elibera din zona de drop, dar numai la golaveraj.

Transmiteți în direct calificările campionatului EFL cu beIN SPORTS pe Kayo, în timp ce patru cluburi se luptă pentru locul final de promovare EPL. Nou în Kayo? Încercați gratuit timp de 14 zile >

Ambele rezultate înseamnă că Leeds United este pe locul 18 cu 35 de puncte înainte de runda finală duminică dimineață.

Bunrley este, de asemenea, pe 35 de puncte, în timp ce Everton este acum în siguranță pe 39.

Leeds se confruntă cu Brentford în ultima săptămână de meci, iar Burnley este acasă cu Newcastle.

În altă parte, Chelsea a remizat 1-1 cu Leicester pentru a-și asigura efectiv locul trei pe tabelă.

Fanii Everton invadează terenul de fotbal pentru a sărbători.Sursa: AFP

RETURNUL EPIC AL LUI EVERTON BAT PALACE PENTRU A ASIGURA supraviețuirea

Everton și-a asigurat statutul de Premier League printr-o revenire palpitantă cu 2-0 în a doua repriză pentru a învinge Crystal Palace cu 3-2 în fața unei mulțimi cacofone de la Goodison Park.

Lovitura de cap a lui Calvert-Lewin la cinci minute de la sfârşit a stârnit haos, în timp ce fanii gazdelor s-au revărsat pe teren uşuraţi de prelungirea şederii de 68 de ani a celor de la Toffees în topul englezesc.

Doar victoria a fost suficient de bună pentru ca oamenii lui Frank Lampard să nu-și facă griji înaintea ultimei zile a campaniei de duminică.

Dar o serie de erori defensive dezastruoase păreau să-i coste scump, deoarece golurile lui Jean-Philippe Mateta și Jordan Ayew au pus pe Palace la conducere înainte de pauză.

Michael Keane a tras replică la nouă minute în a doua repriză, înainte ca Richarlison să egaleze la 15 minute de la final.

Scene la Goodison după fluierul cu normă întreagă.Sursa: Getty Images

Problemele de accidentare ale lui Calvert-Lewin au fost o sursă majoră a luptei lui Everton în acest sezon, dar internaționalul Angliei a marcat un gol uriaș atunci când clubul său a avut cea mai mare nevoie, în timp ce a înfruntat lovitura liberă a lui Demarai Gray cu o lovitură de cap.

Lupta pentru a evita să se alăture Norwich și Watford în campionat în sezonul viitor este acum între Burnley și Leeds înaintea ultimei zile.

Autobuzul Everton a sosit într-un val de zgomot și fum albastru, dar atmosfera intensă s-a transformat rapid în frustrare.

Richarlison aproape că a pus gazdele în avantaj când lovitura sa liberă a lovit vârful transversalei.

Palace a preluat rapid controlul, când oamenii lui Patrick Vieira au mângâiat cu răceală mingea pentru a-i lăsa pe Everton să urmărească umbrele.

„Magicianul pinball” al celor de la Roșii menține speranța vie | 00:47

Încetarea din lovituri goale a fost un eșec constant în tot sezonul pentru Everton, sub doi manageri diferiți.

Au fost din nou anulați dintr-o lovitură liberă pentru deschidere, iar livrarea lui Eberechi Eze a fost îndreptată cu capul în stâlpul îndepărtat de Mateta, nemarcat.

Everton a fost aproape de a fi în siguranță duminică când a condus Brentford cu 1-0 doar pentru un cartonaș roșu controversat care a schimbat jocul pentru Jarrad Branthwaite pentru a transforma jocul în favoarea Albinelor.

Pantoful ar fi trebuit să fie pe celălalt picior când Ayew a lansat o provocare periculoasă asupra lui Anthony Gordon, la jumătatea primei reprize.

Cu toate acestea, arbitrul Anthony Taylor a considerat de cuviință doar să prezinte un cartonaș galben și nu a fost rugat să-și revizuiască decizia de către VAR.

Câteva clipe mai târziu, furia lui Everton s-a transformat în angoasă, în timp ce un catalog de erori a dus la secunda lui Palace.

Antrenorul Frank Lampard sărbătorește siguranța lui Everton.Sursa: Getty Images

Jordon Pickford a bătut o centrare inutil și când Wilfried Zaha a tras o minge care sări în poartă, Ayew a avut două ocazii de a pune mingea peste linie, în ciuda a doi apărători în suprafața de pedeapsă.

Publicul gazdă și echipa au primit speranță în timp ce fundașii centrali Mason Holgate și Keane s-au combinat pentru a-l trimite strălucitor pe fostul Burnley în colțul îndepărtat.

Cu toate acestea, în ciuda eforturilor lui Everton, Palace a fost cel care a continuat să joace cel mai bun fotbal și a eliminat gazdele pe contraatac.

Pickford a remediat greșeala lor anterioară făcând o salvare vitală pentru a-l împiedica pe Mateta să restabilească avantajul de două goluri al lui Palace.

S-a dovedit un punct de cotitură vital, deoarece Richarlison, care a zburat atât de des în ajutorul echipei sale în ultimele săptămâni, a făcut-o din nou trăgând o minge rătăcită în colțul îndepărtat.

Câștigătorul Calvert-Lewin a stârnit și mai multă nebunie în rândul mulțimii, deoarece meciul a fost suspendat din cauza invaziei terenului.

Au urmat șapte minute de pauză nervoasă, dar Everton a rezistat și suporterii s-au întors pe teren în număr și mai mare la timp.

Un foc intens decide Europa Champs! | 02:36

Burnley, care îl găzduiește pe Newcastle în runda finală a meciurilor de duminică, a depășit Leeds la golaveraj datorită punctului pe care l-au avut la Villa.

Vor fi în siguranță dacă vor egala rezultatul lui Leeds la Brentford în ultima zi. Orice s-ar întâmpla în acest weekend, este puțin probabil ca emoția să depășească emoția la Goodison, unde fanii au plâns de bucurie în timpul unei invazii frenetice de după meci.

La Villa Park, Maxwel Cornet de la Burnley a câștigat un penalty la pauză, când a fost însoțit de Emiliano Buendia.

Ashley Barnes l-a trimis pe Emiliano Martinez pe drumul greșit, cu o lovitură rece pentru primul său gol din februarie 2021.

În minutul 48, Buendia i-a furat egalarea lui Villa, Burnley protestând că ar fi trebuit să se facă o lovitură de fault în preajma.

Burnley a terminat cu 10 oameni după ce Matt Lowton a fost eliminat pentru un tackle înalt asupra lui Calum Chambers în timpul opririi.

„Un punct grozav pentru noi. Suntem acasă în ultima zi și este în mâinile noastre”, a spus Mike Jackson, șeful de la Burnley.

Chelsea și-a asigurat efectiv un loc al treilea cu un egal 1-1 împotriva Leicester la Stamford Bridge.

Având în vedere avantajul lor cu diferența de goluri mult superior față de Tottenham, locul patru, care este la trei puncte în spatele lor, finaliștii FA Cup nu vor fi prinși.

James Maddison i-a oferit lui Leicester un avantaj în minutul 6 de la marginea careului, înainte ca Marcos Alonso să fure acasă în minutul 35.

Drama de joi a fost doar o gustare a ceea ce va fi ultima zi palpitantă a sezonului.

Manchester City va fi încoronat campion pentru a patra oară în cinci sezoane dacă o va învinge pe Villa pe Etihad Stadium.

Dar pe locul doi, Liverpool, la un punct de echipa lui Pep Guardiola, ar fura titlul dacă City ar pierde puncte și ar învinge Wolves la Anfield.

În lupta pentru calificarea în Liga Campionilor din sezonul viitor, Tottenham trebuie să câștige la Norwich pentru a fi sigur că va învinge Arsenal, care găzduiește Everton și se află la două puncte în spatele rivalilor lor din nordul Londrei.

Manchester United se poate califica în Europa League cu o victorie la Palace, deși ar cădea în Europa Conference League cu o înfrângere și o victorie pentru West Ham la Brighton.