Ethereum’da yaklaşan Londra testnet hakkında bilmeniz gerekenlerBugünün Mühim Kripto Para , Coin ve Altcoin haberleri konusunda Ethereum’da yaklaşan Londra testnet hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

Ethereum, merkeziyetsiz uygulamalar başta olmak üzere blok zinciri çözümlerin Esas yapı taşı olan bir ağdır. Kripto dünyasının Esas yapı taşı Ethereum, 2020’nin sonlarında, uzun soluklu bir güncelleştirme sürecine başladı. Bu güncelleştirmeye göre, “Beacon Chain” hayata geçirildi ve “Birleşme” aşamasına kadar çeşitli testnet’ler gerçekleştirilecek.

Birleşmenin ardından Ethereum ağı üzerinde yapılan transferler, düşük maliyetli ve hızlı bir şekilde gönderilebilecek. Birleşmeden önceki son durak olan Londra Testnet hakkında merak edilenleri paylaşıyoruz.

Ethereum güncelleştirme süreci, kurucusu Vitalik Buterin tarafından geçtiğimiz Nisan ayında detaylı olarak paylaşıldı. Eğer bu sunumu kaçırdıysanız, konu ile ilgili yazımıza bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Güncelleme ile ilgili detaylara geçmeden Evvel EIP (Ethereum Improvement Proposal) kavramını açmakta Yarar olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bu kavramın Türkçe karşılığı Ethereum Geliştirme Önerisi. Bir benzetme yapmak gerekirse, Ethereum topluluğunu bir meclis olarak düşünebilirsiniz. Güncellemelerde detaylandırılarak hazırlanan Kanun teklifleri “EIP” olarak isimlendirilmiştir. Hazırlanan Kanun teklifleri yani EIP’ler büyük bir kısmını geliştiricilerin oluşturduğu topluluğa sunulur. Bu doğrultuda, yeni hazırlanan Ethereum “Kanun teklifleri” onaylanır ya da reddedilir.

Londra güncellemesinin 24 Haziran Perşembe günü, Ropsten ağında, 10499401 numaralı blokta başlaması bekleniyor. Ropsten, Ethereum testnet denemelerinin yapıldığı ağlardan bir tanesidir. Ropsten üzerindeki Ether’ler rETH olarak görülür. Londra güncellemesinde kullanılacak toplamda üç Adet ağ mevcut. Ropsten’in ardından Goerli ve Rinkeby ağları üzerinde sırasıyla; 5062605 ve 8897988 numaralı bloklarda güncellemenin kalanı tamamlanacak. Testnet çatallanması başarıyla tamamlanınca, Ethereum ana ağı üzerinde güncelleme resmileşecek.

Güncellemede hangi teklifler var?

EIP-1559: ETH 1.0 zincirinde ücret değişimi

Londra güncellemesinde, en büyük değişimi getirebilecek “Kanun teklifi” 1559 numaralı EIP olarak karşımıza çıkıyor. Bu teklife göre, Ethereum ağı üzerinde gerçekleşecek transferler için taban ücret belirlenecek. Aynı zamanda, bu ücret sabit olacak. Ek olarak, cüzdanlar ve kullanıcılar için “doğru” transfer ücreti belirlenebilecek. EIP-1559, yeni bir transfer türünü öneren bir Ethereum Geliştirme Teklifidir. Bu doğrultuda, kullanıcılar, yapacakları işlemlerde maksimum transfer ücreti seçebilecekler. Maksimum transfer ücreti sayesinde ekosistemin daha teşvik edici olması bekleniyor.

EIP-3198: Esas ücret “opcode”

Bu Öneri, EIP-1559’un yol arkadaşı olarak tanımlanabilir. Çünkü, oluşturulan bloklardaki taban ücret getirilerini tamamlayacak. Zincir üzerinden akıllı sözleşme erişimini gerçekleştirecek teklifin, ağın güvenliğini ve “gas” ücretlerindeki türev değişimleri engelleyecek.

EIP-3529: Geri ödemelerde avantaj

Londra güncelleştirmesindeki Mühim tekliflerden bir tanesi de 3529 numaralı Öneri olarak göze çarpıyor. EIP-3529, sistemdeki işletme geri ödemelerini %50’den %20’ye indirecek. Bu değişim, fazladan olan blok boyut varyansını telafi edecek. Ek olarak, bloklar, güncel gas ücretini maksimum iki Kez olmak üzere tüketmesi bekleniyor.

EIP-3541: 0xEF ile başlayan yeni sözleşmelerin reddi

Bu teklife göre, 0xEF ile başlayan sözleşmelerin uygulanması imkansız olacak. Mevcut bulunan sözleşmeleri ise etkilemeyecek.

EIP-3554: Zorluk Bombası / Buz Devri

EIP-3554 teklifinin 1 Aralık 2021 tarihinde etkili olması bekleniyor. “Zorluk Bombası” ya da “Buz Devri” olarak bilinen bu Öneri doğrultusunda, madencilik dondurulacak. Aslında, Ethereum tarihinde bu Durum üç kez denendi: Metropolis (EIP-649), Istanbul (EIP-1234) and Muir Glacier (EIP-2384). Önceki ertelemeler uzun sürmesine Karşın, ana geliştiriciler daha yakın bir tarihe ertelemeye karar veriler. O zamana dek ya PoS algoritmasına geçiş tamamlanacak ya da bir ağ güncellemesi daha yaşanacak.

Referanslar

  • https://blog.ethereum.org/2021/06/18/london-testnets-announcement/
  • https://medium.com/ethereum-cat-herders/london-upgrade-overview-8eccb0041b41
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dünyanın en Çok işlem gören ve en güvenilir kripto para borsası olan Binance da bitcoin , ethereum , cardano , monero ve birçok farklı kripto para alım satım işlemlerinizi Türkçe olarak gerçekleştirebilirsiniz. %10 komisyon indirimi ile Binance’a kaydolmak için tıklayın.

“Bu sayfada bitcoin, ethereum, ripple, altcoin ve dieğr kripto paralar ile ilgili herhangi bir Al sat yönlendirmesi ve yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır.” Zenpara Kripto Coin Haber Servisi

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*