Erkin Şahinöz: “DEFI-Merkeziyetsiz Finans”

2009 bir dönüm noktasıdır. Bitcoin, baraj kapağını açan, fakirleri fakirleştiren ve zenginleri tabuta zenginleştiren totaliter finansal sistemi ortaya çıkaran bir keşifti. Ancak, Bütün geleceği Bitcoin'e bağlamamalıyız. Akıllı dijital sözleşmeler, blockchain, ethereum, DEFI dediğimiz merkezi olmayan finansal sistem Vakit yazacaktır.

Kripto para birimi dünyası hala Satoshi Nakamoto'nun gerçekte kim olduğunu merak ediyor. Bu çabayı nafile buluyorum. Satoshi Nakamoto, akıllı sözleşme fikrini geliştiren ve dağıtılmış mimari uygulamasını Bit Gold ile kayıt defterinde uygulayan Nick Szabo'dur. Satoshi Nakamoto, Ekim 1985'te “Kimlik Bilgilerini Gerektirmeyen Güvenlik: Ağabeyi Geçersiz Kılan Ödeme Sistemleri” başlıklı makaleyi yazan David Chaum'dur. 1996 yılında algoritmasını başka bir amaçla geliştiren Adam Back'di. Hashcash". Satoshi Nakamoto, kriptografi dünyasında bir devrim olarak kabul edilen “ortak anahtar kriptografisi” PGP'nin (Pretty Good Privacy) ilk Halk uygulamasını içeren efsanevi Durum Finney'dir. Ezcümle, Satoshi Nakamoto kolektif istihbarat.

Bitcoin, "bit" ve "coin" kelimelerinin bir kombinasyonudur. Bit, bilgisayar dilinde "0" ve "1" i temsil eder. Elektronik çevreye, dijital dünyaya işaret ediyor. "Coin" madeni paradır. Madeni para Akça işlemi, nakdi aracıların kişiden kişiye aktarılmasını ifade eder. Bu nedenle, Bitcoin fiziksel ortamda Akça avantajından dijital ortama faydalanmaktır. PayPal, Western Union ve bankalar olmadan elektronik ortamda kişiden kişiye (eşler arası / Akça) Kıymet aktarmak mümkündür. Surat yüze olmadığında Akça işlemleri yapabilir. Bankalar olmadan bankacılık yapabilmek büyük bir devrimdir.

Ama bu 11 Sene önceki devrimdi. Merkezi olmayan kripto para birimleri 11 Sene boyunca merkezi platformlarda çalışmak zorunda kaldı. Ne demek istiyorum? Merkezi olmayan kripto para birimleri, merkezi kurumların kredi kartları ile merkezi borsalardan satın alınabilir. Kripto para birimlerinde mevduat ve kredi mekanizmaları iyi belirlenmemiştir.

DEFI ile, yeni teknoloji artık eski, arkaik platformlardan kurtuluyor ve potansiyelini daha iyi gösterebileceği yeni merkezi olmayan platformlar kazanıyor. Nasıl? Evvel DEFI'yi tanımlayalım. DEFI, ademi merkeziyet kelimesinin ilk iki harfinden oluşur; bu, Türkçe ve finansta ademi merkeziyetçilik anlamına gelir, yani Türkçe finans, “de” ve “fi” anlamına gelir. Merkeziyetsiz finans veya aracısız finans gömme çağrısı yapın.

Konu şu anda "Ahmed Pazar günü Türkiye (bankacılık kapalı) arkadaşı Londra Boba'dan bir cüzdandan cüzdan olacak, saniyeler içinde, aletsiz, işlem maliyetleri olan veya olmayan Çok düşük işlem maliyetleri, 3 Bitcoin Cash gönderdi" seviyeye yükseltmeliyiz. [19659003] "Türkiye'de Ahmed, ABD'de John'a taahhüt edilen hizmeti karşılarsa 2.5 Litecon gönderecek." [19659003] "Türkiye'de Ahmed, ABD'de yaşayan çocuk arkadaşı Mehmet Mehmet Beşiktaş derbisini SV 5 Bitcoin galip Ati akşam oynadı, o Fenercona Mehmet Ahmet 20'yi kazandığında Litecon'u yolladı. İtalya'daki limandaki gemiye yüklendiğinde ürünü ödeyin istikrarlı kod (istikrarlı con) Tether yapacak. "[19659003] Bırakmak için buraya gelmeliyiz. [19659003] belirli koşulların veya belirli koşulların yerine getirilmesi

Burada akıllı dijital sözleşmeler yürürlüğe girer ve güvenilir bir üçüncü tarafın rolünü yükler. Araç gidiyor, akıllı sözleşme geliyor. O Vakit süreçler programlanabilir olmalıdır. Merkezi olmayan bir kayıt defteri (blockchain) gereklidir. Bitcoin Blockchain bunu başaramaz, ancak Ethereum Blockchain tam olarak bunun için tasarlanmıştır. Yani, Bitcoin'in baraj kapağını açtığını söylemiştim. Şimdi bayrağı Ethereum Blockchain, akıllı sözleşmeler, istikrarlı paralar taşıyor. Bu sayede merkezi borsaları merkezi olmayan bir borsaya dönüştürmek, merkezi olmayan uygulamaları (DEFI D-uygulaması) değiştirmek ve merkezi olmayan bir ortamda mevduat ve kredi mekanizmaları sunmak mümkündür. Dünya DEFI pazarının büyüklüğü 2,5 milyar doları aştı. Buradan dolara girelim, ne kadar altın almalıyız, hangi Pay senedi ile borsaya girmeliyiz? Melek yatırımcı ol. Türkiye DEF pazarında büyüyecek.

(Not: Irak Konu "Satoshi Dünya Değişiyor" Onları okumaya başlamanızı öneririm kitabım). [19659018] kriptoarena.com I [19659019] Ergun Şahinöz yazısı: "DEFI-Merkeziyetsiz Finans" ilk olarak Zenpara'de ortaya çıktı.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1709 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*