Erciyes Üniversitesi Rektörü: Yerli aşı İngiliz varyantına karşı Oldukça etkili haberiBugünün Önemli haberleri mevzusunda Erciyes Üniversitesi Rektörü: Yerli aşı İngiliz varyantına karşı Oldukça etkili haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Kayseri Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) tarafınca koronavirüse karşı geliştirilen yerli Kovid-19 aşısının Faz-1 emek vermesi, 44 gönüllü üstünde yapılmış oldu.

İnaktif aşının Faz-2 emek harcamaları ise Şubat ayında başladı ve 250 gönüllüye aşı uygulaması, 9 Nisan’da tamamlandı. Raporlama çalışmasının arkasından Faz-3 çalışmalarına da başlandı.

Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, süreçten memnun olduklarını belirterek, “İlk aşının Erciyes Üniversitesi’nden çıkması bizi gururlandırıyor. Bu emekler 16-17 merkezde devam ediyor. Biz onlarla da gurur duyuyoruz. İnşallah onlar da arkadan gelecekler ve 1 Tane değil 1’den Oldukça aşımız olacak, diye Ümit ediyoruz. İnşallah Faz-3 de Oldukça iyi arkada bırakır ve bir an Evvel Turkovac aşımız ticarileşir ve yaygın kullanıma arkada bırakır, diye Ümit ediyoruz” dedi.

‘İngiliz varyantı ile ilgili bir müjde vermek isterim’

Prof. Dr. Mustafa Çalış, yerli aşıda İngiliz mutasyonuna karşı emek harcama yapıldığını da kaydederek, “İngiliz varyantıyla ilgili bir müjde vermek isterim. Bu yeni sonuçlandı. Ekibimiz 2-3 aydır İngiliz varyantıyla ilgili Oldukça yoğun bir emek harcama yürütüyordu. İngiliz varyantına karşı hayvan deneylerinde Oldukça etkin bulunduğunu, yüzde 100 koruma sağladığını Aykut Özdarendeli ve ekibinden öğrendim hatta onunla ilgili patent hakkı almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Bir tek Kovid-19 değil, kanser ve Başka enfekte hastalıklara karşı yeni aşı geliştirme projelerimiz var’

Erciyes Üniversitesi olarak Önemli emekler halletmeye devam edeceklerini söyleyen Rektör Çalış, “Şu anda Oldukça güzel Aşı Uygulama ve Araştırma Merkezi inşa ediyoruz. Oranın özelliği şu; bir aşıda ilk araştırmadan Faz-3’e kadar Tüm imkanları orada elde etmiş olacağız. Faz-1, Faz-2 ve Faz-3’te gönüllülere lüzumlu olan dozları da biz orada üretebileceğiz. Başkasına muhtaç olmadan kendi Faz-3’ümüzü de kendi üretimimizi de elde etmiş olacağız. Bir tek Kovid-19 değil bizim birçok projemiz var. Kanser ve Başka enfekte hastalıklara karşı yeni aşı geliştirme projelerimiz var. İnşallah orası tamamlandığında preklinik alışmadan Faz-3’e kadar dozlamayı da kendimiz üreterek, Faz-3 bitirebilecek bir merkez haline geleceğiz. Bu da Oldukça güzel bir şey. İnşallah üniversitemizden birçok aşı çıkarılacak ve ülkemize sunulacak” dedi.

Bakanlık deklare etti: Türkiye’de aşılamada son Durum ne?

 


Zenpara Para ve Finans mevzusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer edinen bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz mevzusu içerik bazı alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif yada ayrıcalık talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden yada yazışma sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Hisse senetleri Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2513 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*