Enflasyon Nedir?

Enflasyon Nedir Enflasyon Ne Demek
Enflasyon Nedir Enflasyon Ne Demek

Enflasyon Nedir :  Enflasyon, ekonomideki sürekli yükselen fiyat eğilimi ile işaretlenmiş bir para biriminin devalüasyonudur. Başka bir deyişle, her doların değeri daha düşüktür ve bu da malların genel fiyatının artmasına neden olur. Bu genellikle ekonomik faaliyete göre para arzındaki artıştan kaynaklanır.

Enflasyon Anlamı Nedir?

Enflasyonun tanımı nedir?  Enflasyon, paranın satın alma gücünü düşürmekte, eşit olmayan gelir dağılımını pekiştirmekte, ekonominin rekabet gücünü yoğunlaştırmakta ve ithalatı teşvik etmektedir. 

Ekonomistler, belirlenen temel mal ve hizmet pazarındaki fiyat değişikliklerini ölçerek ölçmek için Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) kullanır. Bu sepet tipik olarak benzin, yiyecek, giysi ve otomobilleri içerir.

Talep çekme enflasyonu, güçlü ekonomik faaliyet dönemlerinde meydana gelir. Mevcut üretim ve teknoloji kaynaklarının tam olarak kullanılması mal ve hizmet fiyatlarının yükselmesine neden olmakla birlikte, arz otomatik olarak artan talebe uyum sağlayamamaktadır. Bu nedenle, fiyatlar toplam talebin seviyesine yükselecek  eşittir toplam arz.

Maliyet-itme enflasyonu, yavaş faaliyet dönemlerinde meydana gelir. Mal ve hizmetlerin fiyatı oligopolistik kazançlar, sendikalar, düşük verimlilik veya devlet vergileri nedeniyle marjinal maliyetlerini aşar veya hammadde fiyatını aşar  . Her iki durumda da maliyet-itme enflasyonu paranın değerini baskılayarak faiz oranlarında bir artışa ve yatırımların azalmasına neden olur.

Diğer türler arasında ithal ve yapısal enflasyon, aşırı enflasyon, stagflasyon ve deflasyon bulunmaktadır.

Bir örneğe bakalım.

Enflasyona Örnek

Berkcan sabit vadeli tahvillere 1000 $ yatırım yapıyor. İlk yılın sonunda tahvil% 6, Berkcan ise 1.060 dolar alıyor. Ancak, Berkcan tahvilte ilk yatırım yaptığında, enflasyon oranı (IR)% 3 idi, bu yüzden yatırımdan% 3 kazanacaktı. Bugün, birinci yılın sonunda, IR% 4.8, bu yüzden Berkcan aslında yatırımdan% 1.2 alıyor. Enflasyon paranın değerini bu şekilde etkiliyor.

Dora, bir yıl boyunca% 15 oranında 1.000 dolar borç alır. Birinci yılın sonunda, fiyatların seviyesi% 25 arttıysa, 1.000 ABD Doları’nın (enflasyona göre düzeltilmiş) gerçek değeri 1.000 ABD Doları / 1.25 = 800 ABD Doları’dır. % 10’luk faizi hesaba katarsak, paranın gerçek (enflasyona göre düzeltilmiş) değeri birinci yıl sonunda 1.100 / 1.25 = 880 $ olur. Yani, esasen, satın alma gücünün borç verenden borçluya devri 1.100 – 880 $ = 220 $ olacak.

Daha basit bir örnek, yıllara göre yaşam maliyetine basitçe bakmaktır. Para birimi değer düşüklüğüne uğradığı ve bunun sonucu olarak mal ve hizmetlerin fiyatlarının arttığı için IR’de yaşam maliyeti artma eğilimindedir.

Enflasyon Özet Tanım

Enflasyonu Tanımla:  Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarında hızlı bir yükseliş yaratan çıktıya oranla para arzındaki bir artış nedeniyle bir para biriminin değer düşüklüğüne uğradığı ekonomik olgudur.

Zenpara hakkında 866 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*