Enerji Kimlik Belgesi – İş Fikri / İş Fikirleri

Enerji kimlik belgesini duydunuz mu?

2020 yılına sayılı haftalar hatta günler kalmışken, Yapı sahibiyseniz ve şu zamana kadar duymadıysanız bilgi sahibi olmak için Çok az zamanınız kaldığını bilmelisiniz. Enerji Kimlik Belgesi Bayındır ve İskân Bakanlığı tarafından Var ve yeni binalar için alınması Mecburi kılınan belgedir. ve bu belgenin alınması için tanınan Nihayet Vakit 01.01.2020 tarihidir. Bütün binaların bulundurması Mecburi olan bu Belge, yetkilendirilmiş olan enerji kimlik belgesi uzmanı istihdam eden danışmanlık şirketleri tarafından verilmektedir. Tanınan sürenin yaklaşması ile birlikte çoğu binanın bu belgeye sahip olmaması, bu danışmanlık firmaları içinde bulunmaz bir iş yoğunluğu yaratmaktadır. Dolayısıyla yeni iş girişiminde bulunmak isteyen kişiler içinde cazip bir iş fikri olması şaşırtıcı bir Durum değildir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesi bir binanın duyduğu enerji ihtiyacı ve tüketiminin asgari olarak sınıflandırılması, ısıtma ve soğutma sistemlerindeki verimi, yalıtım özellikleri ile ilgili olarak hazırlanan belgedir. Kısaca tanımlamak gerekirse, Ak eşyalardaki enerji performans sınıflandırmasının binalara uygulanmış şeklidir. Yapılan sınıflandırma A’dan G’ye kadar yapılmakta olup A sınıfı en yüksek verimliliği ifade ederken, G sınıfı en düşük verimi ifade etmektedir. Yeni inşa edilecek binaların sınıfının ise en düşük C sınıfı olması gerektiği göz önünde tutulursa bir binanın alım satımında etkili rol oynadığı görülebilir.

Enerji kimlik belgesi; bu belgeyi verme yetkisine sahip olan danışmanlık firmaları tarafından hazırlandıktan sonra ilgili kurumca belgenin onayı yapılır. Düzenlendiği tarihten itibaren 10 Sene geçerli olan bu Belge, süresi dolduğu Vakit yenileme yapmak için hazırlanan rapor beraberinde Tekrar düzenleme yapılmaktadır. Yeni Yapı alım satımlarında da etkin rol oynayan bu Belge 1000 m2 ve üzeri yeni binalarda yapı kullanma izin belgesinin yanında yer alırken Var binalar için Nihayet Vakit 01.01.2020’dir. ve ruhsatlı Bütün binalar için alınması zorunludur.

Enerji Kimlik Belgesi Neden Önemlidir?

5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu Yapı Enerji Performans Yönetmenliği gereğince, enerji kimlik belgesinde olması Mecburi gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Yapı ile ilgili Genel bilgiler, düzenleyen ve düzenleme ile ilgili bilgiler, binanın kullanım alanı, kullanım amacı, enerji türüne göre yıllık olarak tüketilen enerji miktarı, havalandırması, iklimlendirmesi, yalıtımı, sıcak su temini, ısıtılması soğutulması, enerji tüketiminden doğan sera gazı miktarı gibi detaylı pek Çok bilginin yer alması Mecburi olan bu belgenin uzman bir firma tarafından hazırlanması önemlidir. Çünkü ilgili kurumun onayından eksiksiz ve doğru bilgilerle geçmesi, tüzüğe göre herhangi bir yaptırıma maruz kalmaması ve binanın Mümkün bir kiralama ya da alım satın işleminde engellere takılmaması için uzmanlık şarttır. Bu belgenin alımı için müracaat etmeden Evvel binanın yalıtımının yaptırılması gibi belgede Mecburi olan konuların eksiklerinin tamamlanması açısından da bilgi desteği alınabilecek olan bu danışmanlık firmalarının, işinin ehli olması Mühim bir detaydır.

Enerji Kimlik Belgesi Bayisi Olmak

Öncelikle Enerji Verimliliği Kanunu Yapı Enerji Performans Yönetmenliği gereğince bütün binaların bu belgeyi alma zorunluluğu olması, bu işin ne kadar sirkülasyonu yüksek bir iş olduğunun göstergesidir. Ayrıca Nihayet Vakit olarak tanınan 01.01.2020 tarihine Çok az kalmasına Karşın ülkemizdeki binaların büyük bir bölümünün bu ruhsata sahip olmaması, iş potansiyelini gösteren farklı bir gerçektir. Enerji kimlik belgesi veren bir firmadan bayilik almak düşük riskle yüksek kazanç sağlayacak bir durumdur. Çünkü sıfırdan bu işe başlamayı düşünen bir kişinin, Çok kısa zamanda kurumsal olabilme imkânı bulunmaktadır ve bayilik şartları düşük bütçeli iş yapmak isteyenler için caziptir. Tüzük gereği her binanın bu belgeyi almak zorunda olmasıyla 1-3 ay gibi kısa sürede yatırım Art dönüşü sağlanabilirken kâr marjı %35 – 70 arasında değişiklik göstermektedir.

EKB Bayiliği Almanın Maliyeti Nedir?

EKB bayiliği şartları her ne kadar firmadan firmaya farklılık gösterse de risk oranı düşük ve getirisi yüksek olan bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun yanında 1000-3000 TL arasında değişen bayilik fiyatları, kurumsal yapıya katılımı sağlayan broşür, yaka kartı, eğitim gibi bilgi ve dokümantasyon materyalleri kişiye Hususi hazırlanarak bayilik başlama Onay süresi 3 gün kadar kısa süreye indirilmesiyle kısa zamanda kazanmaya başlanabilir.

Yapılacak olan işin çerçevesini de basitçe çizmek gerekirse; bayilik alacak kişilerin çevresindeki binaların EKB belgesi olup olmadığını sorgulayarak, Yapı projelerini bayilik aldıkları firmaya iletmeleri ve EKB belgesi çıktıktan sonra Belge bedelinin bayilik anlaşmasında belirlenen oranında kazanç sağlayabilirler. Enerji Kimlik Belgesinin ne kadar sürede alındığına gelince, Bütün evraklar hazırlanıp çevre ve şehircilik Bakanlığına teslim edildikten 3 gün sonra sistem tarafından onayı alınabilmektedir. EKB belgesi fiyatları binanın büyüklüğüne göre değişiklik göstermekle birlikte metrekare başına yaklaşık1-3 TL arasında değişmektedir.

Düşük Kapital, düşük risk, yüksek kazanç, yoğun Alıcı talebi ve doğru zamanlama. Günümüzde bir girişimcinin kazanması için bu beş faktörü bir araya getirmesi her geçen gün zorlaşsa da, bazı durumlar vardır ki beşini bir yerde yakalayabilirsiniz. İşte size altın değerinde bir iş fırsatı, adı üstünde BEŞİ BİR YERDE.

EKB Bayiliği Veren Firmalar

Düşük yatırım bütçesi ve devamlılığı olan bir sektörde iş kurmak isterseniz, bayilik alarak karlı bir yatırım yapabilirsiniz. İstek ederseniz Zenpara platformunda yer alan enerji kimlik belgesi bayiliği veren firmaları araştırabilir, anlık olarak bayilik talebinizi iletebilirsiniz.Zenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Enerji Kimlik Belgesi – İş Fikri Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 874 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*