Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor: Kayıt dışılığın önüne geçilecek

Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor: Kayıt dışılığın önüne geçilecek

Ekonomi bölümünde Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor: Kayıt dışılığın önüne geçilecek başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, yetki belgesi olmayanlar  artık emlakçılık yapamayacak.

Mesleki eğitim ve deneyime sahip olmayanlar emlak işletmesi açamayacak.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni düzenlemenin hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacağını söyledi. Bundan böyle lise mezunu olmayan en az 100 saat mesleki eğitim almayan ve 6-12 ay arasında bir stajı veya bu işi daha Evvel yapmış değilse bir mesleki yeterlilik seviye 5 sınavına katılıp ancak böyle emlakçılık yapılabilecek. Bunun yanında sabıka olmayacak.

Peki uygulama nasıl olacak? Sektör temsilcileri Zenpara.com.tr’ye açıkladı…

“KAYITDIŞI SONA ERECEK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettn Aşa, yeni düzenleme ile  sektörün; ‘Ayakçı’ diye tabir edilen vergi mükellefi olmayan emlakçılardan ve kayıtdışı çalışanlardan temizleneceğini ifade etti.

Yaptıkları işe Kalite ve disiplin gelmesi gerektiğini vurgulayan Aşa, uygulamayla sahte ve yanıltıcı ilanların da önüne geçileceğini belirterek, “Emlakçılık bir an Evvel hak ettiği seviyeye gelmeli” dedi. 

“BİRTAKIM MAĞDURİYETLER YAŞANABİLİR”

Türkiye Bütün Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, 2018’den beri bu revizyonu beklediklerini ve tüketici mağduriyetlerini Ağırbaşlı anlamda gidereceğini, yanlış çalışan emlakçılar için aydınlatıcı olacağını belirtti.

Her maddenin içerğinin önem taşıdığının altını çizen Taylan, “Yönetmelik kapsamında artık lise mezunu olmayan kişilerin emlakçılık yapamayacak olması şartı 2018 öncesinde aranmadı. Bu zorunluluk, söz konusu gün itibarıyla mesleğe girecekler için Nihayet derece Müspet bir adım. Ancak geçmişte Bakanlıkça odaya kaydolanlar mağdur olabilir” dedi.

“EMLAK DANIŞMANLARI DAHA Çok İTİBAR galip İstikbal”

Yapılan yönetmelik değişikliği ile gayrimenkul sektörünün Güç, emlak danışmanlarının ise daha Çok itibar kazanacağını ifade eden Zingat.com Ticari Direktörü Eser Karaismailoğlu ise şu ifadeleri kullandı:  

“Ülkemizde emlakçılık faaliyetlerinin eğitimli, gerekli yetkinliğe ve iş tecrübesine sahip profesyoneller tarafından yürütülmesi tüketicinin almış olduğu hizmetin kalitesini kuşkusuz artıracak. İşletmelerin taşınmaz satış ilanlarının yayınlandığı ilan siteleri, yetki belgesine sahip olmayan işletmeleri Aza yapamayacak, ilanlara ilişkin talep ve şikayetleri etkin şekilde sonuçlandıracak, ilan ve üyeliklere ilişkin ihtiyaç duyulan Bütün bilgileri bakanlığa iletecek.

Yapılan düzenlemeler sayesinde yetkisiz verilen ve aldatıcı niteliği bulunan ilanların Neden olduğu haksız rekabet ve tüketici mağduriyetleri önleecek ve cezalandırılabilecek. Gayrimenkul profesyonelleri aracılığıyla tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir platform olarak, yönetmeliği pozitif karşılıyoruz” dedi.

VİDEO: FAİZ DÜŞTÜ, Ev SATIŞI HIZLANDI-ARŞİV

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda Emlak sektöründe yeni dönem başlıyor: Kayıt dışılığın önüne geçilecek başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1068 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*