Emekli Maaşları İçin Devrim Niteliğinde Değişiklik!

Mecliste komisyonda kabul edilen 11. Kalkınma Planı ile özellikle kıdem tazminatı ve emeklilik sistemlerinde devrimci değişiklikler yapılacak.
Kıdem Tazminatı Reformu, sosyal ortakların mutabakatı ile kaldırılması planlanmış, ayrıca alacak.böyle çalışanları için kıdem tazminatı garantisi olan ek emekli maaşı sistemi ikinci bir emeklilik görevine başlamış ve maaş şeklinde açılacaktır.

ENDÜSTRİYEL SİSTEMLER

söz konusu gün Türkiye'de çalıştığı dönemde kazançlarından daha az maaş alan sosyal güvenlik sistemiyle emekli oldum. Bu nedenle emeklilik sonrası çalışmaya devam eder. Bireysel emeklilik sistemi katılımcıları Sağlık, evlilik, eğitim ve mülk sahibi olma gibi ihtiyaçları nedeniyle sistemi terk etmeden birikimlerinin bir kısmını Art çekebilecekler. Ayrıca vergi indirimleri yapılır ve paralar ödenir.

PPS’deki devlet sübvansiyonları yaşa göre farklılık gösterecek. Gençlere daha Çok destek sağlanacaktır. Bireysel hesaplar ve PPS fonu temelinde kurulacak Kıdem Tazminatı Fonu birleştirilecektir.

Halen çalışan bir Kişi 61 Sene ve 7200 gün sosyal güvenlik sisteminde emekli olabilirken, BES sisteminde 10 Sene ve 56 Sene emekli olabilir. Böylelikle ilk emeklilik çalışacağı sırada gerçekleşecek. SGK emekliliğinde iki maaş olacak. Çalışmaya devam ederse, üçüncü bir geliri olabilir.


Faruk Erdem
Kaynak: Sabah

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 941 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*