Emek Zaman Kaydı Nedir?

emek zaman kaydı nedir
emek zaman kaydı nedir

Tarif: Bir emek-zaman kaydı, yöneticiler tarafınca direkt üretim işçiliğini kovuşturmak için kullanılan kaynak belgedir. Başka bir deyişle, yöneticiler verilen görevler için çalışan başına harcanan süreyi not eder.

İşgücü Kaydı Ne Anlamına gelir?

Emek verme zamanı kaydı, saatlik ücretler, iş tanımları ve emek harcama ve terfi tarihleri ​​benzer biçimde çalışan bilgilerini de içerebilir. Bu, yönetimin maliyetleri tahmin etmesine ve uygun çalışanları ürün ve bölümlere atama etmesine destek verir.

Maliyet muhasebesinde yöneticiler üretim programlarını, bütçeleri, maliyetleri ve emek harcama saatlerini takip eder. Yöneticiler harcamaları ve emek harcama saatlerini kovuşturmak için değişik raporlar kullanır. Bu raporlardan biri emek-zaman kaydıdır.

Örnek

Bir örneğe bakmak daha kolay olabilir. Mesela Ibanez gitar fabrikasını ele alalım. Cem, Ibanez gitar fabrikasındaki gitar binası. Esas olarak gitar gövdeleri (meslek 1) ve gitar boyunları (meslek 2) kesmeye çalışıyor. Ek olarak, makinelerini kırıldıklarında onarım etmek ve onarım etmek zorundadır. Cem’in emek zamanı sicilinde iş 1 ve iş 2 üstünde çalışmak için harcamış olduğu tüm saatleri gösterir.

Ek olarak, Cem’in makineyi onarım etmek için harcamış olduğu zamanı gösterir. Bu vakit direkt bir imalat işçiliği maliyeti değildir bundan dolayı direkt işlerine atfedilemez. Bunun yerine, bir yönetici bu süreyi alır, saat başı saatiyle çarpar ve genel giderlerin tahminine ekler.

İşgücü-zaman kayıt sistemini kullanarak, bir yönetici işçilik ve üretim giderlerini doğru bir halde takip edebilir. Bu sistem bununla birlikte bütçeleme için de yararlıdır.

Zenpara hakkında 937 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*