Ekonomik Büyüme Nedir?

Ekonomik Büyüme Nedir
Ekonomik Büyüme Nedir

Ekonomik büyüme, bir dönemden diğerine kıyasla, ekonomik mal ve hizmet üretiminde bir artıştır. Nominal veya gerçek ( enflasyona göre düzeltilmiş ) terimlerle ölçülebilir . Geleneksel olarak, toplam ekonomik büyüme gayri safi milli hasıla (GSMH)  veya gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) cinsinden ölçülmektedir , ancak alternatif ölçümler bazen kullanılmaktadır.

Ekonomik büyüme, bir ülkenin toplam üretimindeki veya reel Gayri Safi Yurtiçi  Hasıladaki (GSYİH) veya Gayri Safi Milli Hasıladaki (GSMH) artışla ölçülür  . Bir ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bir süre içinde bir ülkede üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin toplam değeridir. Bu nedenle, GSYH’deki bir artış, bir ülkenin üretimindeki artış.

Ekonomik Büyümeyi Anlamak

En basit ifadeyle, ekonomik büyüme, bir ekonomideki toplam üretimdeki artışı ifade eder . Genellikle, ancak zorunlu olarak, üretimdeki toplam kazanımlar, artan ortalama marjinal verimlilik ile ilişkilidir . Bu da gelirlerde artışa neden olur , tüketicilere cüzdanlarını açma ve daha fazla satın alma konusunda ilham verir, bu da daha yüksek bir maddi yaşam kalitesi veya yaşam standardı anlamına gelir .

Ekonomide büyüme genellikle fiziksel sermayenin , beşeri sermayenin, işgücünün ve teknolojinin bir fonksiyonu olarak modellenir . Basitçe çalışma çağındaki nüfusun miktarı veya kalitesini arttırarak, koyun, onlar çalışmak zorunda araçları ve tarifleri onlar birleştirmek için kullanılabilir olması emek , sermaye ve hammadde , artan ekonomik çıktı yol açacaktır .

Ekonomik büyüme yaratmanın birkaç yolu var. Birincisi , ekonomideki fiziksel sermaye mallarının miktarındaki artış . Ekonomiye sermaye eklemek, emek verimliliğini arttırma eğilimindedir. Daha yeni, daha iyi ve daha fazla araç, işçilerin zaman dilimi başına daha fazla çıktı üretebilecekleri anlamına gelir. Basit bir örnek olarak, ağı olan bir balıkçı sivri bir sopayla bir balıkçıdan saat başına daha fazla balık tutacaktır. Ancak iki şey bu süreç için kritik öneme sahiptir. Ekonomideki bir kişi, yeni sermayeyi yaratacak kaynakları serbest bırakmak için önce bir tür tasarruf (mevcut tüketimlerini feda ederek) yapmalı ve yeni sermaye doğru zamanda, doğru yerde, doğru yerde olmalı işçilerin bunu verimli bir şekilde kullanmaları için.

Ekonomik Büyüme
Ekonomik Büyüme

Ekonomik büyümeyi üretmenin ikinci bir yöntemi teknolojik gelişmedir. Buna bir örnek, benzinli yakıtın icadıdır; benzinin enerji üreten gücünün keşfedilmesinden önce, petrolün ekonomik değeri nispeten düşüktü. Benzin kullanımı, işlem sırasında malların taşınmasında ve nihai malların daha verimli şekilde dağıtılmasında daha iyi ve daha verimli bir yöntem haline geldi. Geliştirilmiş teknoloji, işçilerin aynı sermaye malları stoğu ile daha fazla çıktı üretmelerini sağlar ve bunları daha verimli olan yeni yollarla birleştirir. Sermaye büyümesi gibi, teknik büyüme oranı da tasarruf ve yatırım oranına bağlıdır, çünkü araştırma ve geliştirmeye katılmak için tasarruf ve yatırım gereklidir.

Ekonomik Büyüme Nedir?

Ekonomik büyüme sağlamanın bir başka yolu da işgücünü büyütmektir. Hepsi eşit, daha fazla işçi daha ekonomik mal ve hizmet üretiyor. 19. yüzyıl boyunca, güçlü ABD ekonomik büyümesinin bir kısmı, ucuz, üretken göçmen işgücünün yüksek oranda akmasından kaynaklandı. Bununla birlikte, sermaye kaynaklı büyüme gibi, bu sürecin bazı önemli koşulları vardır. İşgücünün arttırılması, yeni işçilerin temel geçimini sağlamak için tüketilmesi gereken çıktı miktarını da zorunlu olarak arttırmaktadır; bu nedenle, yeni işçilerin, bunu telafi edecek ve net tüketiciler olmayacak kadar üretken olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda, sermayeye ilaveler gibi, doğru tip çalışanların, üretken potansiyellerini gerçekleştirmek için doğru türdeki tamamlayıcı sermaye malları ile birlikte doğru yerlerdeki doğru işlere akması önemlidir.

Ayrıca Bakınız : Dünya Ekonomi Sıralaması 2019

Son yöntem insan sermayesinde artışlar. Bu, işçilerin el sanatlarında daha fazla beceri sahibi olmaları, beceri eğitimi, deneme yanılma ya da sadece daha fazla uygulama yoluyla üretkenliklerini artırmaları anlamına geliyor. Tasarruf, yatırım ve uzmanlık en tutarlı ve kolay kontrol edilen yöntemlerdir. Bu bağlamda beşeri sermaye, sosyal ve kurumsal sermayeyi de ifade edebilir; yüksek sosyal güven ve karşılıklılık ile ilgili davranışsal eğilimler ve mülkiyet haklarına yönelik gelişmiş korumalar gibi siyasi veya ekonomik yenilikler, ekonominin verimliliğini artırabilecek insan sermayesi türlerinde etkilidir.

Dolar cinsinden ölçülür, Mal ve Hizmetlerde Değil

Büyüyen veya daha verimli bir ekonomi, daha fazla mal üretiyor ve öncekinden daha fazla hizmet sağlıyor. Ancak, bazı mal ve hizmetlerin diğerlerinden daha değerli olduğu düşünülmektedir. Örneğin, bir akıllı telefon bir çift çoraptan daha değerli olarak kabul edilir. Büyüme, yalnızca miktar ile değil, mal ve hizmetlerin değerinde ölçülmelidir.

Başka bir sorun, tüm bireylerin aynı mal ve hizmetlere aynı değeri vermemesidir. Bir ısıtıcı, Alaska’nın bir sakini için daha değerliyken, bir klima Florida’nın bir sakini için daha değerlidir. Bazı insanlar bifteğe balıktan daha çok değer veriyorlar; Değer öznel olduğundan, tüm bireyler için ölçüm yapmak çok zordur.

Yaygın yaklaşım mevcut piyasa değerini kullanmaktır Amerika Birleşik Devletleri’nde bu, ABD doları cinsinden ölçülmekte ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla dahil toplam çıktı ölçütlerini üretmek için hepsini bir araya getirmektedir .

Ekonomik Büyüme Nedir? Video Anlatım

NOT: Sitemizde yer alan ve paylaşılan döviz çiftleri, hisse senedi, borsa ve forex ile ilgili tüm tahminler yazarların ve göndericilerin şahsi tecrübeleri sonucu oluşturulmuş kişisel görüşlerini içerir. Yazıların, yorumların ve verilerin hiçbiri yatırım tavsiyesi özelliği taşımaz. Yazıların tüm sorumluluğu yazarlara aittir.

Zenpara , sunmuş olduğu tüm emsalsiz yazı, yazı ve içerikler finans ve iktisat alanında bilgilendirme ve güvenilir kaynak oluşturma amacıyla kıymetli kullanıcılarına sunulmaktadır.

Sual, görüş, tavsiye ve yayınlanmasını istediğiniz yazı ve makaleleriniz için yorum bırakabilir yada info@zenpara.com adresi üstünden iletişime geçebilirsiniz.

logo zenpara
Zenpara.com / Iktisat ve Finans
Zenpara hakkında 933 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*