Ekonomik Analiz Nedir?

Ekonomik Analiz Nedir Tanımı Anlamı ve Süreçleri
Ekonomik Analiz Nedir Tanımı Anlamı ve Süreçleri

Ekonomik Analiz Nedir : Ekonomik analiz, önemli ekonomik faktörlerin gelecek için daha akıllıca kararlar vermek amacıyla bir organizasyonun, endüstrinin, bölgenin veya diğer herhangi bir belirli nüfus grubunun işleyişini nasıl etkilediğini anlamak için uzmanlar tarafından takip edilen bir süreçtir.

Ekonomik değişkenlerin basit ve özlü veya karmaşık ve karmaşık tanımlanması, incelenmesi ve projeksiyonu anlamına gelebilecek daha geniş bir terimdir.

Ekonomik Analiz Tanımı

İşletmelerde, ekonomik analizler enflasyon, faiz oranları, döviz kurları ve GSYİH büyümesi gibi ekonomik ortamdan şirket planlamasına dahil edilmesine olanak sağlar. Her kuruluş, dış bağlamı etkileyen ve etkileyen açık bir sistemdir. Bu, ekonomik değişkenlerin uygun bir şekilde değerlendirilmesinin, şirketin performansını etkileyebilecek fırsatların ve tehditlerin tanımlanmasını kolaylaştırdığı anlamına gelir.

Ayrıca Bakınız : Ekonomi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kuruluşlar, bir veya iki yılda bir kurumsal planlama süreçleri yürütme eğilimindedir ve sıklıkla kısa ve orta dönemler için iki veya üç olası ekonomik senaryo tanımlar. Sonra her senaryonun şirket kararlarını ve hedeflere ulaşılmasını nasıl etkileyeceğini değerlendirir. Ekonomik ve finansal uygulanabilirliği göz önünde bulundurmak için özel projeleri değerlendirirken ekonomik analiz de yapılır.

Ekonomik Analize Örnek

Zen Tarım Ürünleri A.Ş., buğdayları büyük miktarlarda toplar ve hızlı bir şekilde topladığı buğdayı işleyerek buğday bazlı farklı ürünler üretir. Üretimin çoğunu düşük ve orta gelirli ülkelere ihraç eder.

Şirketin yeni yönetim kurulu, dünya ekonomisini etkileyen kontrol edilemeyen değişkenler için yeterince hazırlıklı olması için daha eksiksiz bir stratejik planlama sürecinin yapılması gerektiğini düşünmektedir. Bir kurumsal planlama geliştirmek için ilk adım olarak uzman bir danışman yardımıyla ekonomik bir analiz yapmaya karar verdiler.

Analiz, hedef ülkelerdeki tahmini büyüme senaryolarını ve kilit iç ekonomik değişkenleri içeriyordu. Sonuç olarak, şirket her senaryoya göre planlar hazırladı ve piyasa riskine maruz kalmayı azaltmak amacıyla bazı akıllıca kararlar alabildi.

Zenpara hakkında 888 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*