Dünyanın en büyük döviz piyasası Lira’dan kaçınıyor

Ortalama günlük işlem hacmi, Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre% 40 azalırken, TL'deki keskin Kıymet kaybı ve yatırımcıları korkutan denizaşırı pazardaki sınırlı işlem nedeniyle azalmıştır.

Dünyanın en büyük piyasası olan Londra döviz piyasasında yapılan bir araştırmaya göre, liraların dolar karşısında günlük işlem hacmi ortalama 33,5 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın nisan ayında, hacim 56,2 milyar dolar, ekim ayında ise 35,2 milyar dolar oldu.

TL işlem hacminin toplam döviz işlem hacmindeki payı bir önceki yılda% 2,1'den% 1,2'ye geriledi.

Reuters’e göre, lira işlem hacmindeki düşüş büyük ölçüde merkez bankasının bağımsızlığı ve enflasyonla mücadele ve ekonomik aktivitedeki gerileme nedeniyle oldu.

Türk makamlarının Mahalli bankaları TL likidite yaratmak için kullandıkları Londra takas piyasasına TL sağlamaya zorladıkları Mart ayından bu yana işlem hacimleri düşmüştür.

Ankara, TL'nin zayıflığı nedeniyle yabancı “spekülatörleri” suçladı

Konuya yakın kaynakların, bazı yabancı bankaların deniz piyasasındaki dalgalanmalar ve riskler nedeniyle denizden çekildiğini belirtti.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 898 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*