‘Dünyadaki en Varlıklı Türk’ oldu

'Dünyadaki en zengin Türk' oldu

Ekonomi bölümünde ‘Dünyadaki en Varlıklı Türk’ oldubaşlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

ABD’li Pfizer şirketiyle birlikte Covid-19 aşını geliştiren Almanya merkezli BioNTech şirketinin hisseleri bu Sene yüzde 250’nin üzerinde Kıymet kazandı.

ABD’de Nasdaq borsasında işlem gören BioNTech hisselerinin değerindeki yükseliş, Dr. Hasret Türeci ile birlikte aşıyı geliştiren Bilim insanları ve BioNTech hissedarları arasında yer alan Prof. Dr. Uğur Şahin’in, 5,1 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en Varlıklı 500 insanı arasına girmesini sağladı.

ŞAHİN’İN SERVETİ BU YIL 3,7 MİLYAR DOLAR ARTTI
Yıla 38,5 dolar seviyesinden başlayan BioNTech Pay fiyatı, söz konusu gün 120 dolar seviyesinde bulunuyor. Şirketin piyasa değeri de şu an 28,9 milyar dolar seviyesinde.

Bloomberg milyarderler endeksi’ verilerine göre, BioNTech’in yüzde 18,8’lik hissesini elinde bulunduran ve şirketin aynı zamanda CEO’su olan Uğur Şahin Sene başından bu yana servetini 3,7 milyar dolar artırarak 5,12 milyar dolara yükseltti ve dünyanın en Varlıklı 500 kişisi arasına girdi. Listedeki tek Türk de Uğur Şahin oldu.

‘Sizinkiler aşı bulmuş’… Almanya’da göçmenlere Nazar değişti mi?Yıllar Evvel Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş ailelerin çocukları olan Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Covid-19’a karşı aşı geliştiren ilk Bilim insanları arasında yer alıyor.

Dünyanın en zenginleri listesinde birinci sırada, 185 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un patronu Jeff Bezos bulunuyor. İkinci sırada 145 milyar dolarlık servetiyle Tesla’nın patronu Elon Musk, üçüncü sırada 129 milyar dolarlık servetiyle Microsoft’un patronu Bill Gates bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİ MURAT ÜLKER
Forbes Türkiye dergisinin, Mart 2020’de yayımladığı listeye göre, Türkiye’nin en Varlıklı ismi, 4,7 milyar dolarlık servetiyle Murat Ülker.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ülker’in ardından ikinci sırada, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin de müteahhidi olan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak yer alıyor. Ilıcak’ın serveti 3,2 milyar dolar.

Bugünün Mühim Ekonomi haberleri konusunda ‘Dünyadaki en Varlıklı Türk’ oldu başlıklı yazımızı okudunuz.

Zenpara – Para, Finans, Ekonomi ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1691 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*