DÜNYA: Borsa’da tek Sene kerameti

2020, yaşanan olaylar nedeniyle "kötü" bir Sene olarak tarihe girerken, borsa yatırımcıları Genel olarak karlı bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyor.

Geçen hafta piyasalarda gündem yoğundu. Ama Menfi bir şey olmadı. ABD'den CAATSA yaptırımlarının düşük tonu piyasalarda biraz rahatlama sağladı. Öyle ki geçen hafta yaptırım konusu Kaygı yarattı. Biden'in ABD başkanı ilan edilmesi, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve AB ile İngiltere arasındaki Brexit görüşmeleri yurtdışından gelen haber akışının ön saflarında yer aldı. İçeride Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın "2021 Yılında Para ve Kur Politikası" başlıklı toplantısı dikkat çekti. Toplantıda enflasyonla mücadeleye ve şeffaflığa vurgu yapan Ağbal'ın açıklamaları hem iç hem de dış piyasa oyuncuları tarafından memnuniyetle karşılandı.

En karlı 5. borsa

Borsa İstanbul Bütün bu gelişmeler ışığında rekorlar kırmaya devam etti. 1400 puanı aşan BIST 100 Endeksi'nde 30 Ekim'den bu yana artış yüzde 26'ya, bu ayki artış ise yüzde 10'a ulaştı. Borsa, Nihayet aylarda hızlanan performansının da etkisiyle 2020 yılında yatırımcısına en Çok kazandıran borsalar listesinde 5. sıraya yükseldi. Vietnam Taşınır Kıymetler Borsası bu Sene dünyanın en hızlı yükselen borsaları listesinde yüzde 57 ile ilk sırada yer aldı. ABD'de teknoloji hisseleri işlem gören Nasdaq, yatırımcılarına ortalama yüzde 38 getiri sağladı. Bu Sene yüzde 32 artan Çin Taşınır Kıymetler Borsası ve yüzde 25 artan Cenup Kore Borsası'nın ardından Borsa İstanbul yüzde 22 getiri ile geldi. önümüzdeki Sene için stratejilerini oluşturmaya başladı. Genel beklenti, 2021'in 2020'nin yarattığı yıkımların aşılmaya çalışılacağı bir Sene olacağı yönündedir. COVID-19'a karşı geliştirilen aşıların uygulanmaya başlanmış olması, pandeminin İstikbal Sene geride bırakılacağı senaryolara Neden oluyor. Bu nedenle pandemi döneminde sert fren yapan ekonomilerin önümüzdeki Sene yeniden büyümeye başlayacağı düşünülüyor.

Doların Mahalli yönü yönünü belirleyecek

Ekonomi yönetimindeki değişikliğin ardından yabancı yatırımcılar uzun bir süre sonra Türk varlıklarını satın aldılar. Yabancıların satın alma eğiliminin devam ettiği söyleniyor. Ancak yerli yatırımcılar ' Bu dönemde döviz talebi devam etti. 6 Kasım – 4 Aralık arasındaki dönemde yabancılar 2 milyar dolara yakın Pay ve tahvil alırken, aynı dönemde yerli yatırımcılar 7 milyar dolar döviz satın aldı. Bu nedenle, yerli yatırımcılar & # 39; Önümüzdeki dönemde döviz kurları üzerinde döviz talebi etkili olmaya devam edecektir. 7,75 -7,91 bandında devam eden USD / TL hareketinde Cuma günü bandın altında kaldı. Art çekilmenin ivme kazanmasıyla birlikte 7,61 ve 7,50 destekleri 7,75 destek seviyesinin altında test edilebilir. 7,91 seviyesinin üzerinde ise 7,95 ve 8,05 seviyeleri gündeme gelebilir.

17 yılın 13'ünde yatırımcıları güldürdü

Önümüzdeki Sene için Müspet beklentiler ağırlık kazanırken, Borsa İstanbul'un 34 yıllık performansına bakıldığında ilginç bir istatistik ortaya çıkıyor. 1985 yılında kurulduğu günden bu yana tek rakamlarla ifade edilen yıllarda Borsa İstanbul'un yatırımcılarını gülümsetmiş olması dikkat çekicidir. Bu noktada şunu söyleyelim; Bu istatistik bunun 2021'de olacağı anlamına gelmiyor. Önümüzdeki Sene hem küresel hem de Mahalli piyasaların seyrini etkileyecek pek Çok gelişme olacak.

Haberin devamı için: https://www.dunya.com/finans/haberler/borsa/borsada-tek-yil-kerameti-haberi-604211luluk-19659014. , n, t, s)
{if (f.fbq) döndürür; n = f.fbq = işlev () {n.callMethod?
n.callMethod.apply (n, bağımsız değişkenler): n.queue.push (bağımsız değişkenler)};
eğer (! f._fbq) f._fbq = n; n.push = n; n.loaded =! 0; n.version = & # 39; 2.0 & # 39 ;;
n.queue = []; t = b.createElement (e); t.async =! 0;
t.src = v; s = b.getElementsByTagName (e) [0];
s.parentNode.insertBefore (t, s)) (pencere, Belge, & # 39; komut dosyası & # 39;,
& # 39; https: //connect.facebook.net/en_US/fbevents.js');
fbq (& # 39; init & # 39 ;, & # 39; 226201484792800 & # 39;);
fbq (& # 39; parça & # 39 ;, & # 39; Sayfa Görünümü & # 39;);