Dünya Bankası’ndan Türkiye açıklaması – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dünya Bankası’ndan Türkiye açıklaması – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dünya Bankası Türkiye Program Lideri Habib Rab, Corona salgını ortamında dünya ve Türkiye ekonomik görünümü hakkında açıklamalarda bulundu.

Dünya Bankası Türkiye Program Lideri Habib Rab, Zenpara’ye konuştu. Pandeminin yol açtığı ekonomik istikrarsızlığın gölgesinde küresel büyüme verileri ve Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Habib Rab, “Bazı büyük ekonomilere baktığımız Vakit, perakende satışları ve Endüstri üretimi açısından toparlama sinyalleri verdiklerini görüyoruz” dedi.

Rab, 3. çeyrek verileri sonrası küresel büyümede revizyona gidebileceklerini söyledi.

“BELİRSİZLİK VAR”

Dünya ekonomilerde hala büyük bir belirsizliğin olduğunu vurgulayan Habib Rab, küresel Kıymet zincirindeki büyük şirketlerde gelir kaybı olduğunu Ama küresel Kıymet zinciri ekonomisinin Bütün olumsuzluklara Karşın hala Kuvvetli kalmaya devam ettiğini belirtti.

Habib Rab pandemi şokunun düşük gelirli kişileri daha Çok etkilediğinin altını çizdiği değerlendirmesinde, “Birçok düşük gelirli Ev halkının eğitim ve Sağlık harcamalarını karşılayamadıklarını görüyoruz. Önümüzdeki Sene yoksulluğun daha da artacağını tahmin ediyoruz. Eşitsizlik konusunda Ağırbaşlı endişelerimiz var.” dedi.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Pandemi sürecinde Türkiye’de para politikası genelinde atılan adımlar ve mali teşvik planları hakkında yorumlarını paylaşan Rab, Başka dünya ekonomileri gibi Türkiye’nin de ikinci çeyrekte Covid-19 salgınından Ağırbaşlı bir şekilde etkilendiğini dile getirdi.

Bu süreçte Memleket genelinde “hedefli mali yardımlar ve vergi indirimleri oldu.” diyen Rab, TCMB’nin pandemi sürecinde ihtiyaç duyulan likiditeyi sağladığını söyledi.

Kısa vadede bu adımların istikrar sağlayacağını düşündüklerini ifade eden Habib Rab’a göre, Türkiye Başka gelişen piyasa ekonomilerine göre daha Kuvvetli durumda.

PARA POLİTİKASINI GEVŞETMELİ

Türkiye’nin Başka ekonomiler gibi salgının etkileriyle mücadele edebilmesi için para politikasını gevşetmek zorunda kaldığını belirten Rab, “Şimdi sıkılaşmanın da düşünülmesi gerekli. Sıkılaşma kısa vadede büyümeyi etkileyebilir Ama bunun gerekli bir adım olacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin kısıtlı şokları absorbe edebilme alanı var” dedi.

Değerlendirmesinde Nihayet olarak Türkiye’deki şirketlerin borç yapılandırmalarına dikkat etmeleri gerektiğinin altına çizen Rab, doğrudan yabancı yatırım çekmenin kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2280 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*