Dünya ‘aşıda başarıya ulaşan’ bu Türkleri konuşuyor

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dünya ‘aşıda başarıya ulaşan’ bu Türkleri konuşuyor başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dünya, ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucuları Hasret Türeci ve Uğur Şahin’i konuşuyor…

Koronavirüsle aşısında başarıya ulaştığını açıklayan ilk şirketin arkasında Türk kökenli iki Bilim insanı var. Uğur Şahin ve Hasret Türeci…

ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketi, aileleri Türkiye’den Almanya’ya göçmüş Hasret Türeci ve Uğur Şahin tarafından 2008’de kuruldu. 

BBC Türkçe’de yer alan habere göre evli olan Türeci ve Şahin çiftinin bu başarısı, Nihayet yıllarda göç konusunun tartışıldığı Almanya’da, göçmenlerin ülkeye ne kadar faydalı olabileceğine dair bir Misal olarak gösteriliyor.

Avrupa Reform Merkezi Baş ekonomisti Christian Odandahl haberin ardından yaptığı Twitter paylaşımında “Almanya uzun süre göç konusunda ne kadar açık olması gerektiği konusuyla uğraştı ve Harp sonrasındaki ‘Konuk işçiler’ programı hep sorgulandı” dedi ve ekledi: “Uğur Şahin’in babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışmaya gelen bu Konuk işçilerden biriydi, şimdi oğlu dünyayı saran salgına Nihayet veren Kişi olabilir.”

UĞUR ŞAHİN KİMDİR?

BioNTech’in CEO’su olan Prof. Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi’nde çalışıyor. 55 yaşındaki Şahin, daha Evvel de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak Görev yapıyordu.

İmmünolog ve onkolog olan Şahin, İskenderun’da doğduktan sonra dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göçmüştü. Babası Köln’deki Ford fabrikasında çalışan Şahin’in hayali Doktor olmaktı.

Bir fabrika işçisinin çocuğu için ulaşması Güç bu hayali gerçek kılan Şahin, söz konusu gün eşiyle birlikte Almanya’nın en Varlıklı 100 kişisi arasında. İngiliz Telegraph gazetesine göre çift, ilk şirketleri Ganymed’i 1,4 milyar euroya satmıştı. BioNTech’in piyasa Kıymet ise 20 milyar euroyu aştı.

Hasret TÜRECİ KİMDİR?

Şirketin kurucularından Dr. Hasret Türeci, on Sene boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu’nda Görev yaptıktan sonra 2018’de BioNTech Tıp Şefi oldu. 53 yaşındaki Türeci aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanı. Babası İstanbul’da bir Doktor olan Türeci’nin ailesi, doğumundan Evvel Almanya’ya göçmüş. Türeci eşiyle Hamburg’da çalışırken tanışmış. Türeci “Düğün günümüzde bile laboratuvarda çalıştık” diyor.

Çift, Ganymed şirketinde modifiye edilmiş genetik kodlarla bağışıklık sistemine kanserle mücadele etmeyi öğreten çalışmalar yapıyordu. Bu uygulamada bağışıklık sistemi, kanserli hücreleri vücuda giren bir virüs gibi algılayarak onları ortadan kaldırmaya çalışıyor. Ganymed’i satışları, Almanya’da o tarihe kadarki en büyük tıp şirketi satışı olmuştu.

BioNTech şirketinde de mRNA teknolojisini kullanarak aşı alanında bir devrim yapmayı hedefleyen çift, şimdi bu yöntemi koronavirüs aşısı için kullanıyor. Euronews’e göre çift, koronavirüs salgını küresel bir pandemiye dönüşmeden Evvel bunun gerçekleşeceğini öngörerek 25 yıldır geliştirdikleri bu yöntemle Hemen aşı çalışmalarına başlamaları gerektiğine karar vermiş.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1642 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*