Dövizde ticari Taraf ağır bastı: Geriledi haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Dövizde ticari Taraf ağır bastı: Geriledi haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Kasım ayında Ekonomi yönetimindeki değişimler ile başlayan reform rüzgarı ve normallşeme adımları ile döviz kurlarındaki gerileme yatırımcıyı değeri düşen paralara yöneltmişti. Kasım ayının Nihayet haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları 16 Ekim haftasından bu yana ilk kez düşüş gösterdi.

Yerli yatırımcının döviz mevduatı hesapları toplamda 20 Kasım haftasında 228 milyar 164 milyon dolar olurken, 27 Kasım haftası ise 227 milyar 975 milyon dolara indi. Bu azalışın ise Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık para ve banka istatistiklerinde ticari hesaplardan kaynaklandığı görüldü. Bireysel döviz mevduatı hesapları 100 milyon dolar artarken, tüzel kişiler olan ticari hesaplarda ise 289 milyon Dolar azalış görüldü. Bireysellerin Vatan içinde döviz talebinin azalsa da sürdüğü izlendi.

Verilere göre gerçek kişilerin döviz mevduatı 143 milyar 905 milyon dolardan 144 milyar 5 milyon dolara çıktı.

Tüzel kişilerin döviz mevduatı da 84 milyar 259 milyon dolardan 83 milyar 970 milyon dolara indi.

Döviz pozisyonu olarak bakıldığında ise gerçek kişilerin dolar mevduatı 75 milyar 66 milyon dolardan 209 milyon dolar artışla 75 milyar 275 milyon dolara yükseldi.

Gerçek kişilerin döviz mevduatında Euro hesaplarının dolar karşılığı 32 milyar 784 milyon dolara yükseldi.

Kıymetli maden hesaplarının dolar karşılığı ise 33 milyar 50 milyon dolar oldu.

DB’den altında büyük düşüş beklentisi

Mevduat ve kredilerde artış

Dolar ve borsada düşüş bekleniyor

Yabancı almaya devam ediyor

Halk bankaları döviz işlemlerinde rekor Zarar yazdı

Enflasyon, dolar ve faizi de yükseltecek mi

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1676 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*