Dövizde Son Durum Nedir – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dövizde Son Durum Nedir – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, yurtiçindeki bankaların vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve türev işlemlerine getirdiği sınırlamaları bir adım daha gevşetmesinin ardından, hafta başından itibaren rekor düzeylerinden gerileyen dövizlerdeki düşüşler sürüyor; dolar 7.61 lirayı görürken, euro 9.0 lira, sterlin de 10 lira sınırına döndü.

Piyasalar 19 Kasım’da yapılacak Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısına odaklandı. Kurul’un TCMB Başkanı Naci Ağbal başkanlığında yapılacak ilk toplantısında faiz artışı bekliyor. Ağbal da atandıktan sonra yaptığı yazılı açıklamasında, “19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar Var Durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli Politika kararları alınacaktır” dedi.

Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) Perşembe gününü yüzde 0.58 düşüşle 1,271.75 puanda tamamladı. Kapanışta BIST Endüstri Endeksi yüzde 1.72, BIST Mali Endeks yüzde 0.53, BIST Hizmetler Endeksi yüzde 0.20 eksideydi.

Döviz piyasalarındaki işlemlerde;

– dolar en düşük 7.6166 lira ve en yüksek 7.7482 lirayı gördükten sonra, 7.62 – 7.63 lira aralığında,

– euro en düşük 8.9921 lira ve en yüksek 9.1595 lirayı gördükten sonra, 9.00 – 9.01 lira aralığında,

– sterlin en düşük 9.9996 lira ve en yüksek 10.1744 lirayı gördükten sonra 10.01 – 10.02 lira aralığında Devinim ediyor.

Küresel piyasalarda 1.17989 – 1.18139 aralığına Devinim eden euro/dolar paritesi 1.18048 düzeyindeydi.

Gedik Yatırım’ın, “BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz” başlıklı analizinde şöyle denildi:

“Dün güne yatay bir başlangıç yaptıktan pozitif tarafa geçen endekste öğleden sonra yeniden negatif tarafa geçildi. 

Küresel ölçüde artan Olay sayıları yeniden baskı oluşturmaya başladı. Dün bir kez daha hacim rekoru kırılan endekste öğleden sonra görülen satışlarında yüksek hacimlerle gerçekleşmiş olması Menfi bir tablo oluşturdu. 

“söz konusu gün endekste takip edeceğimiz ilk Mühim destek ekim sonunda başlayan Nihayet yükseliş dalgasının Art dönüşünde yüzde 23.6 seviyesinin bulunduğu 1,255 olacak. 

“Buranın altına sarkılması satışları hızlandırarak yüzde 38.2 seviyesinin bulunduğu 1,224 civarını gündeme getirebilir. 

“Yukarıda izleyeceğimiz ilk direnç 1,285 iken dün görülen tarihi zirve seviyenin bulunduğu 1,303 yeniden geçilecek olursa alımlar hız kazanabilir.”

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1455 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*