Döviz mevduat çözülüyor mu? – Zenpara

SABAH Gazetesi, “Ekonomik senenin en altında mevduat faiz oranları” başlıklı ekonomik değerlendirmesinde döviz hesaplarının çözüldüğünü iddia etti. Bu iddia hem de bazı yabancı fonlar tarafınca da ifade edilmekte ve hatta TL'nin gelecek aylarda Kıymet kazanmasının en Önemli sebebi olarak sunulmaktadır. Bununla beraber, döviz mevduatının çözüldüğüne dair en Minik bir Kanıt bile yoktur. Azalan işletme DTH! Firmalar muhtemelen TL'den yabancı para birimine Art dönmüyor. Verilerin Nihayet haftasında, bireyler 60 milyon dolara Rağmen döviz depolarını arttırdılar.

ÖLÇME: Yabancı para cinsinden mevduatlar çözülüyor

Hükümetin dolarlaşmayı önlemek için almış olduğu önlemlere ek olarak, Halk bankalarının önderliğinde sektörün TL mevduatının çekiciliğini artıran yeni çıkan ürünler, dövizli hesaplar. 26 Temmuz – 2 Ağustos arasındaki 1 haftalık dönemde, toplam döviz hesapları 942 milyon dolar azalarak 185 milyar 711 milyon dolara geriledi. TL'ye olan itimatı artıran yabancı yatırımcılar da Türk tahvillerine yöneldi. Yabancılar iki haftada 233.5 milyon dolar aldı.

Bloomberg: Türkler döviz cinsinden doydu, TL “sıfır” dan “kahramana” terfi etti [

Gelişmekte Olan Ülkeler arasındaki Yerel seçimlerden sonrasında TL'nin dolar karşısındaki yükselişini değerlendiren Bloomberg incelemesinde davranışsal bir değişim oldu. Önemli bir rol. Türkler yabancı para iştahlarını kaybediyorlar. 19

Aynı makalede, Societe Generale stratejisti Phoenix Kalen, TL'yi gerçeğe uygun değerin altında duyuru etti ve dolar / TL için 4,70'lik bir hedef belirledi.

Yazı ek olarak, Türklerin Nihayet veri haftasında 1 milyar dolar döviz takası yaptığını iddia ediyor.

Gerçek nedir?

Göç eder Kıymetler Haftalık raporumuzun yanıtını Yeniden almak için:

bakılırsa TCMB’nin yayınladığı periyodik verilere bakılırsa, 2 Ağustos’ta sonlanmış olan haftada ikamet eden yerli halkın dövizli mevduatları 62 milyon dolara terfi etti. 116.542 milyon iken, tüzel kişiliklerin sayısı 1.005 milyon dolar azalarak 69.170 milyon dolara geriledi. 19

Aşağıdaki tabloda, bireylerin '# 39; YP mevduatlar Zaman içinde dalgalanırken, bireyler Sürekli döviz satmaktadır.

Öyleyse, kurumların para birimlerinin değişmesi ve TL mevduatlarına dönmesinin sebebi bu mu? Muhtemelen değil. Muhtemelen, yabancı para cinsinden döviz mevduatındaki düşüş, yabancı para cinsinden olan yabancı para cinsinden olan yabancı para cinsinden faiz ödemelerini Türk bankalarına yansıtmaktadır.

Bunu göstermek için, İş Bankası Ekonomik Araştırma Birimi'nin Haziran ayındaki ödemeler dengesi raporunu inceleyelim:

Portföy yatırımlarından Kapital çıkışları Haziran ayında devam etti. Bu zamanda portföy yatırımları kalemindeki Kapital yatırımları, bankaların ve Başka sektörlerin yurtdışı tahvil ihracı için 2,6 milyar ABD doları tutarındaki Art ödemelerinin bir sonucu olarak 2,1 milyar ABD doları artmıştır ”dedi.

“Öte taraftan, 1 Hususi sektör, Haziran ayında 2,2 milyar ABD doları tutarında net Art ödeme yapmış oldu, bankalarda 2,2 milyar ABD doları ve Başka sektörlerde 1,2 milyar ABD doları tutarında net ödeme yapmış oldu. 19

Bu ödemelerin Temmuz-Ağustos aylarında da devam ettiğini öngördüğümüzden, vatandaşın dövizden vazgeçmediğini öneriyoruz.

Kurban öncesi ve bayram harcamaları sebebiyle, bireyler & # 39; döviz birikimi birazcık yavaşladı, sadece bittiğini söyleyecek hiçbir kanıtımız yok. Aksine, mevduat faiz oranlarında enflasyondaki süratli düşüş göz önüne alındığında, gelecek aylarda dolarlaşmanın yoğunlaşması hala ufukta.

Zenpara'in orijinal, yansız ve takip edebileceği haberleri ve yorumları izlemek için Feysbuk'ta bizlere erişme gündeminizi aydınlatan haberler, FÖŞ, “Fırat'ın Doğusu, Enflasyon Kuzeyi” dedi.

Video: Dolarizasyon iyi mi önlenir

Zenpara – Para, Finans, Iktisat ve Forex Mevzularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve içsel mevzularda yönlendirmez, yalnızca Genel informasyon verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*