Döviz Kuru Nedir?

Döviz kuru nedir ekonomideki anlamı
Döviz kuru nedir ekonomideki anlamı

Döviz Kuru Anlamı Nedir :  Döviz kuru, bir ülkenin para biriminin başka bir para birimi cinsinden fiyatıdır. Başka bir deyişle, bir tüketicinin bir birimindeki ana para birimi ile kaç tane döviz alabileceğini gösterir.

Döviz Kuru Nedir?

Döviz kurunun tanımı nedir?  Döviz kurları, finans, tecim ve yatırım dahil tüm internasyonal pazarlarda kullanılan oranlardır. İşletmeler ve yatırımcılar bu oranları para birimlerinin satın alma gücünü  başka bir ülkeninkiyle karşılaştırmak için kullanırlar  . Bunu ek olarak, mahalli para birimlerinin yabancı para birimleri ile karşılaştırmalı enerjisini belirlemek için de kullanırlar.

Ek olarak, bu oranlar değişken yada durağan(durgun) olabilir. Piyasa oranı belirlediğinde değişken bir oran ortaya çıkar. Durağan(durgun) bir oran, bir ülkenin mahalli para birimini yaygın bir para birimine bağlamasıdır.

Bir örneğe bakalım.

Döviz Kuruna Örnek

Jale, oldukça uluslu bir bankanın para biriminde bir tüccardır. Her gün egzotik, dış pazarlarda düzinelerce para biriminde işlem yapıyor. Sadece, günlük sorumluluklarını yerine getirmek için, USD’den GBP’ye yada USD’den Euro’ya kadar olan mühim oranların bilincinde olması gerekir. 

Bugün, karmaşık bir işlem yapması gerekiyor: 1.000 $ ‘ı GBP’ye ve peşinden bankalar içinde para aktarmak isteyen bir müşterinin Euro’yu dönüştürmek zorunda. İlk olarak, Jale dahil olan para birimlerinin oranını bilmek zorundadır.

Kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonrasında, 1 USD’nin 0.75 GBP’ye ve 1 GBP’nin 2 Euro’ya eşittir. Her bir oranı kullanan dönüşümleri aşağıdaki gibidir: 750 ABD Doları ile 1.000 ABD Doları, peşinden 750 ABD Doları ile 750 ABD Doları içinde değişiklik yapılmıştır. Jale müşterisinin emrini yerine getirmiş ve başarıya ulaşmış bir halde dünyadaki ana para akışını kolaylaştırmak için döviz kurlarını kullanmıştır.

Döviz kurları bu küresel ekonomide kesinlikle dirimsel öneme haiz. Olumsuzlarsa, yatırım getirilerini çarpıtabilir ve değişiklik fikirlerini devirebilirler. Buna karşılık, kuvvetli bir mahalli para birimine haiz olan elverişli bir döviz kuru, “daha ​​ucuz” internasyonal ürünler sebebiyle ithalat için mükemmeldir; daha zayıf bir döviz, yurt dışındaki ülkeler için yurt içinde üretilen “daha ​​ucuz” ürünler sebebiyle ihracat için mükemmeldir.

Özet Tarif

Döviz Kurlarını Tanımla:  Döviz kuru, bir dövizin diğerine işlem yapabileceği oranı ifade eder.

Zenpara hakkında 1643 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*