Döviz Bürosu Açmak – Zenpara / İş Fikirleri

Yeni Kuşak kazançlı iş fikirleri ve fırsatlarının sunulduğu Zenpara İş Fikirleri kategorisinde bugünkü yazının konusu : Döviz Bürosu Açmak – Zenpara

Döviz Bürosu Nasıl Açılır?

Döviz bürosu dünya üzerinde en Çok talep edilen para birimlerinin TL’ye dönüştürülebilmesi veya TL’nin Başka para birimlerine dönüştürülebilmesi için açılır. Dünya üzerinde en Çok işlem hacmine sahip olan para birimleri şu şekildedir; Dolar, Sterlin, Euro, Japan Yeni, Avustralya Doları, İsviçre Frangı ve Kanada Doları. Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler TL para birimini bu para birimlerine dönüştürebilmek isteyen veya tam tersi işlemleri yapmak isteyen kişilerin talebini karşılamak amacıyla kurulur.

Türkiye’de 2018 yılında, Memleket genelinde yaklaşık 800 Adet döviz bürosu bulunduğunu açıklanmıştır. Devlet tarafından yapılan düzenleme ile döviz büroları belirli bir sınıflandırılmaya tabi tutulmaya başladı.

Yeni düzenlemeye göre döviz büroları; A ve B tipi olarak sınıflandırılmıştır.

Döviz Bürosu Açma Şartları Nelerdir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Girişimcilerin döviz bürosu açabilmesi için Kuruluş izni ve Etkinlik izni alması gerekmektedir. Girişimcilerin Bakanlığa ilk Evvel Kuruluş izni için başvuruda bulunması ve ardından Müspet Cevap alınması halinde Etkinlik izni alması gerekir.

Etkinlik izni için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Şirket Anne sözleşmesinin taslağı
 • A tipi döviz büroları için iç Denetim görevlilerinin müflis olmadıklarına, konkordato ilan etmediklerine dair yazılı beyanları
 • Başvuruda bulunulan tarihten itibaren Nihayet beş Sene içinde Etkinlik izni veya şube Etkinlik izinlerinin Bakanlık tarafından iptal edilmiş yetkili bürolarda ortaklığı bulunmadığına veya yönetim kurulunda yer almamış olduğuna dair yazılı beyanları
 • Girişimcilerin adli sicil kayıtlarıyla ilgili belgeleri olmalı. Eğer başvuruda bulunan Müracaat sahibi tüzel Kişi ise tüzel Kişi kurucularının ortaklarının hepsinin adli sicil kayıtlarına dair belgelerin olması gerekir
 • Girişimcilerin veya yüzden on oranından Çok ortaklık payı bulunan ortakların vergi borcu olmadıklarına dair vergi dairelerinden alınacak belgelerin olması gerekir
 • Döviz bürosu açmak için başvuruda bulunan girişimcilerin gerçek Kişi olması halinde gerekli tebliğin ek 1 kısmında bulunan, tüzel kişilerin için ek 2 kısmında bulunan örneklere uygun şekilde noter huzurunda düzenlenen imza atılacak bir beyanname düzenlenmesi gerekir
 • Bakanlık tarafından ekstra istenecek Başka belgelerin eklenmesi gerekir

Bu şartları sağlayan girişimcilerin Bakanlığa başvuruda bulunarak döviz bürosu açma işlemlerine başlayabilmesi mümkündür. Bakanlık tarafından onaylanan başvurular sonucunda girişimcilere Kuruluş izni verilmektedir.

Döviz Bürosu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin gerekli şartları sağladıktan sonra Bakanlık tarafından verilen Kuruluş izninden sonra girişimcilerin Etkinlik izni almaları gerekmektedir. Bakanlığa Etkinlik izni için başvuruda bulunmak istediklerinde bazı belgeleri sağlaması gerekmektedir.

Kuruluş izni için gereken belgeler şu şekildedir;

 • Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler anonim şirket kurmalılar.
 • Şirketin Anne sözleşmesinde bulunan ticaret unvanında A tipi döviz bürosu açanların ‘yetkili Kuruluş’, B tipi döviz bürosu açanların ‘sınırlı yetkili Kuruluş’ ibaresinin bulunması gerekir.
 • A tipi döviz bürolarının sermayesi en az 5.000.000 TL, B tipi döviz bürolarının sermayesi en az 1.000.000 TL olması gerekir.
 • Şirketin Anne sözleşmesinin Türk Para Kıymetini Koruma hakkında olan mevzuat hükümlerine uygun olması gerekir.
 • 10 veya daha Çok tüzel ve gerçek kişilerden oluşan ortaklıklarda A tipi döviz bürosu işleten girişimcilerin döviz bürosu için iç Denetim görevlisi ataması gerekmektedir.
 • Pay senetlerinin nama yazılı olması ve Para karşılığında çıkarılması gerekiyor.
 • Şirketin Anne sözleşmesinde yer alan asgari şirket sermayesinin nakden veya defaten ödenmesi gerekir. Aynı zamanda ödenmiş Kapital miktarının onda birine karşılık gelen miktarının Halk Sermayeli Bankalar ve Halk Sermayeli Katılım Bankalarının birine yatırıldığını gösteren Belge veya teminat mektubunun alınması gerekir.
 • A tipi döviz büroları için 500.000 TL, B tipi döviz büroları için 200.000 TL Müracaat ücretinin yatırıldığını gösteren belgenin alınması gerekir.
 • Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin müflis olmaması, konkordato ilan etmemiş olması veya girişimci hakkında iflasın ertelenmesine yönelik karar verilmiş olmaması gerekir.
 • Girişimcilerin taksirli suçlar Dış olmak üzere Sima kızartıcı suçlar (hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık vs.) işlememiş olması gerekir.

Döviz Bürosu Açma Maliyeti Nedir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler için iki seçenek vardır. Sıfırdan şirket kurmak veya döviz bürosunu devralmak. Girişimcilerin döviz bürosunu açmak için izleyeceği süreçler ve devralmak için izleyeceği süreçler hemen hemen aynı sürede devam etmektedir.

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin Kapital miktarının Çok olması gerekir. Bu nedenle döviz bürosu açmak girişimciler için maliyeti yüksek olabilir. Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ortalama maliyeti 750.000 TL ve 2.000.000 TL arasında bir maliyetle açılabilir.

Döviz Bürosu Kazançları Ne Kadardır?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin kazançları büronun açılacağı konuma bağlı olarak değişim gösterebilir. Turistlerin yoğun olduğu yerlerde açılan döviz bürolarının kârlılığı oldukça Çok olabilir. Döviz bürolarında işlem yapılan paralar üzerinden girişimciler; %5 ile %30 arasında kazanç sağlayabilmektedirler. Döviz bürosu üzerinden yapılan işlemler ne kadar Çok olursa girişimcilerin kazançları o kadar artacaktır. Bu nedenle girişimcilerin kazanç miktarının arttırmak istemesi halinde turistlerin Çok olduğu konumlara döviz bürolarını açmaları daha kârlı olacaktır. Turistlerin Çok olduğu bir yere döviz bürosu açan girişimcilerin aylık ortalama kazancı 100.000 ile 500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Döviz büroları yalnızca turistlerin para bozdurma işlemlerinden kazanç sağlamamaktadır. Döviz büroları firmaların ihracat ve ithalat işlemlerini üstlenerek kazanç sağlayabilirler. Aynı zamanda döviz bürolarının döviz yetersizliği yaşaması halinde Merkez Bankası tarafından destek alabilmektedir.

Orta büyüklükte olan bir döviz bürosunun kazancı 10.000 TL ve 50.000 TL arasında değişim gösterir.

Döviz Bürolarının Etkinlik Alanları Nelerdir?

Döviz bürolarının A tipi ve B tipi olarak sınıflandırılması nedeniyle Etkinlik alanlarında farklılıklar oluşmaktadır. Aynı zamanda döviz bürolarının sınıflandırmasına göre Müracaat şartlarında değişiklikler meydana gelmektedir.

A tipi bir döviz bürosunun Etkinlik alanları şu şekildedir;

 • A tipi döviz bürolarının borsaya Aza olması şartı aranır. Borsaya kayıt olan A tipi döviz büroları gerekli yönetmelikle kıymetli taşlar, standart ve standart dışı işlenmemiş olan madenlerin ihracatını ve ithalatını yapmak gibi işlemleri yapabilir
 • Bir iş günü içerisinde transfer emrinin verilmesi veya fiziki teslimatın yapılması şartıyla transfer izni bulunan aracı kurumlar aracılığıyla yabancı para alıp satmak
 • Elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının temsilcisi olarak faaliyette bulunulması
 • Banka kartlarıyla sınırsız, kredi kartlarıyla 10.000 ABD dolarına kadar yabancı para alım satımı yapmak
 • Müsteşarlık tarafından izin alınması koşuluyla Vatan dışına madeni yabancı para veya Türk lirası banknot sevkiyatı yapmak

B tipi döviz bürolarının Etkinlik alanları şu şekildedir;

 • Kaydi para harici yabancı paraları alıp satmak
 • Merkez Bankası tarafından belirlenen koşullar dahilinde döviz Para çekleri satın almak
 • Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlükleri tarafından üretilen basılı altınların alım satımını yapmak

Döviz Bürolarının Sınıflandırılmasına Göre Açılışı

Döviz bürolarının A tipi ve B tipi olarak sınıflandırılmasına göre açılış işlemlerinde farklılıklar oluşmaktadır.

A tipi bir döviz bürosunun açılışı;

 • A tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ilk Evvel Etkinlik izni alması gerekmektedir
 • Etkinlik izni almak isteyen girişimcilerin Müracaat esnasında 500.000 TL ödemesi gerekiyor
 • A tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin en az 5.000.000 TL ödenmiş sermayesinin bulunması gerekiyor

B tipi döviz bürosunun açılışı;

 • B tipi döviz bürosu açmak isteyen girişimcilerin ilk Evvel Etkinlik izni alması gerekir
 • B tipi döviz bürosu Etkinlik izni başvurusu için 200.000 TL ödenmesi gerekiyor
 • Ödenmiş sermayenin B tipi döviz büroları için en az 1.000.000 TL olması gerekiyorZenpara Ekonomi Portalı

Zenpara Yeni Kuşak İş Fikirleri Yazar

Döviz Bürosu Açmak – Zenpara Yeni Kuşak Kazançlı İş Fikirleri

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Para ve Forex Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1876 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*