Dolar/TL Tekrar 8.00’e giderken, kimse sebebini anlamıyor

Sabah saatlerinde ateşi düşen döviz kuru, 18: 00'da 8.00 kritik direncine doğru yeniden saldırıya geçti. Türkiye'de hiçbir yeni gelişme borsayı tetiklemeyecek, Yükselen Piyasalar sakin. Bunun tek nedeni, petrol fiyatlarının varil başına 50 $ 'a yaklaşması olabilir. Ama TL'yi kim satıyor? Bankacılar da Diken'deki haberlerle karıştırılıyor (ancak Reuters kaynaklı olduğunu düşünüyoruz).

Bankacılara göre, bu Sene 32 milyar dolar döviz alan ve dolar / TL'deki Nihayet düşüşü yeni döviz alımları için fırsat olarak gören yerliler, henüz liraya Mühim bir getiri görmedi. özellikle yüksek enflasyon.

Bunun tek istisnası dün 8.05 seviyesinden gelen Mahalli para birimi satışlarıydı. Bankacılara göre miktarlar henüz yüksek değil Ama trend için Mühim.

Ekonomide yaşanan Anne akım Politika değişikliklerini daha doğru tahmin eden yabancı yatırımcılar, Nihayet iki haftada Türkiye'yi neredeyse sıfıra indirdikleri pozisyonları Nihayet iki haftada belirgin şekilde artmaya devam ediyor.

Öte yandan, döviz ve altın varlıklarını 225 milyar dolar ile tarihi zirvede tutan yerli yatırımcıların henüz liraya Mühim bir geçiş yaşamaması kur düşüşlerini sınırlıyor.

Bankacıların Merkez Bankası verilerinden yaptığı hesaplamalara göre 9-13 Kasım haftasında 1 milyar doları portföy girişi olmak üzere 5 milyar dolar civarında yabancı girişi oldu.

Dolar / TL bu dönemde 8.58 zirvesinden 7,5'e gerilese de, liradaki Kıymet kaybı bu haftadan itibaren yeniden görülmeye başladı. Bankacılar, Mahalli halkın da döviz satışlarına katılması halinde geçen hafta döviz kurunun 7,3 ve / veya 7 seviyelerinin görülebileceğini düşünüyorlardı. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi.

& # 39; Mantıksal bir açıklamamız yok & # 39;

Deniz Yatırım'dan Orkun Gödek, “Küresel piyasalarda risk iştahı Bütün hızıyla devam ederken, maalesef Mahalli varlıklar Nihayet iki haftanın aksine Müspet tarafta kalıyor. artışı desteklediğini Ayrım eder. Pay senetleri ve tahviller küresel trend ekseninde Devinim ederken liranın Nihayet iki gündeki Menfi ayrışmasına mantıklı bir açıklamamız yok. ”

Gödek şöyle devam etti:“ Dolar / TL parite işlemlerinde Diyar risk priminin düşürülmesi ve normalleşme adımları etkili oluyor. Yeni bir ek Menfi başlık doğmadıkça, Türk lirası lehine konumlanmanın devam etmesini bekliyoruz. Günlük grafikte 7.93-7.73 seviyeleri destek ve 8.06-8.20 direnç olarak görülebilir. ”

Politika takip edildi

Ekonomi yönetiminde iki hafta Evvel yapılan değişikliğin ardından hukuk alanında yeni reformlar başlatılacak. Bunu gündeme getiren Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki aylarda anayasal devlet kimliğini güçlendirmek için etkili bir yargı sistemi konusunda yeni adımlar atacağız" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Arınç'ın açıklamaları, yeni dönemde Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala gibi isimlerin açıklanacağı yorumlarına yol açtı. Ancak söz konusu gün bu beklentiler hem Erdoğan hem de MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından yalanlandı. Beklentileri dile getiren Cumhurbaşkanlığı Yüksek Danışma Kurulu Üyesi Bülent Arınç, gelişmelerin ardından dün istifa etti.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Hak Bakanı Abdülhamit Gül, ekonomik ve yargı reformları için Pazartesi günü bir araya geldi. Piyasalar da bu hafta iş dünyasını dinledikten sonra iki bakanın atacağı adımları takip ediyor.

Yabancı yatırımcı

Yabancı yatırımcılar, birkaç Sene içinde Hazine'nin lira borç piyasasındaki payını yüzde 20-25'ten yüzde 3'e düşürdüler.

Bu düşüşün, rezerv satışlarının ve güvenin belirleyicisi doğru para politikasının uygulanmasına ilişkin endişelerdi.

Bankacılar, yabancıların daha Çok yatırım yaptığı 10 yıllık gösterge tahvil ihraçlarının devam etmesi ile yüzde 3'lük payın artmasını bekliyor.

Bir bankanın döviz büroları tüccarı şu değerlendirmeyi yaptı: “Londra'da lira faiz oranı, takas kısıtlamaları azaltılsa bile devam ederken, yüzde 10,5 civarında seyrediyor. Dolayısıyla, Türkiye dışında Londra'da lira lehine değerlendirme yapmak isteyen yatırımcılar için likidite hala yüzde 15 gibi düşük faiz oranları. Burada bir değişiklik TL'de Müspet bir seyir getirebilir. Hazine'nin Eurobond ile 2,25 milyar dolar borçlanması önemlidir, bu maliyetten bir ay Evvel borçlanamazdı. Döviz girişlerinin devam edeceğini gösteren her şey lira pozitif olacaktır. Siyasi ve küresel gelişmelerin önemini korumaya devam edecek. "

Güldem Atabay & Semih Sakallı: Türkiye ekonomisi reform tartışmalarının gölgesinde nerede?

DR. Tuğberk Çitilci: Faiz arttı, dolar niye yükseliyor?

Dikkat: Petrol iyimserlikle yükselmeye devam ediyor

Hazine 2.25 milyar dolar borçlandı, dolar tükendi