Dolar ‘merkez’le de durmadı haberi

Bugünün Mühim haberleri konusunda Dolar ‘merkez’le de durmadı haberi başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili öncesi söz konusu gün yarım gün açık olacak Vatan içi piyasalarda dolar/TL cephesinde hareketli bir gün yaşanıyor. Gece boyunda 8,20’nin altında seyreden dolar/TL, piyasaların açılmasıyla birlikte kademeli olarak yükseldi. Merkez Bankası Enflasyon Raporu toplantısı esnasında ekonomistlerin kur müdahalesi soruları gelirken de zirvesini 8,2656’yı gördü. Euro/TL ise 9,7220 ile rekor tazeledi.

Saat 12:05 itibarıyla dolar/TL, 8,2634, euro/TL ise 9,7194’ten işlem gördü.

Merkez Sene sonu enflasyon tahminini yukarı revize etti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın Nihayet enflasyon raporunu açıkladı. TCMB, enflasyon beklentilerini yukarı yönde revize etti. Reis Uysal, enflasyonun 2020 Sene sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 Sene sonunda yüzde 9,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağının tahmin edildiğini söyledi. Bir önceki beklenti bu Sene için yüzde 8,9, İstikbal Sene için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu.

Ekim toplantısının ardından piyasalarda faiz beklentisi düştü. söz konusu gün merkezin enflasyondaki yükselişin yeniden altını çizmesi ve tahminini yükseltmesi ile risklere dikkat çekmesine Karşın faiz artışı yapabileceğini belirtse de piyasalar tatmin olmadı. Kur tarafındaki çıkış sunumla Birlikte artmaya devam etti.

Piyasaların gözü orda: Yılın Nihayet Enflasyon Raporu

Borsalardaki teknoloji balonu patladı

Enflasyon hedefi yükseldi, borsa düşüşe geçti

 


Zenpara Para ve Finans konusunda en büyük yardımcınız.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*