Dolar haftaya yükselişle başladı – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dolar haftaya yükselişle başladı – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Döviz piyasası ne durumda? Dolar ne kadar oldu? Piyasalarda Nihayet Durum ne? Euro/TL ne kadar? Dolar/TL, 7,49’dan işlem görüyor. İşte, 18 Ocak güncel döviz kurları…

Dolar/TL, haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 7,49 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla bir önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,4 üzerinde 7,4920’den işlem görüyor.

İSTANBUL

ALIŞ

SATIŞ

ABD Doları

7,4710

7,4720

Avro

9,0250

9,0260

Sterlin

10,1080

10,1600

ANKARA

  

ABD Doları

7,4500

7,5100

Avro

8,9800

9,0500

Sterlin

10.0280

10,2140

DÖVİZ KURLARINI (FİYATLARINI) ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Arz ve Talep Faktörü

Her ticari malın fiyatının belirlenmesinde, arz ve talep faktörleri yer almaktadır. Arz ve talebin birbirine oranında yaşanan değişiklikler nedeniyle fiyatlarda dalgalanmalar görülüyor. Dövizler üzerinde de arz ve talebin oldukça Mühim bir noktada olduğunu hiçbir Vakit unutmamalısınız. Hatta döviz kurlarını etkileyen en Mühim Öğe olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü arz ve talep dengesi, döviz kurunu belirlemektedir.

Bir ülkenin döviz talebi, cari açığa işaret etmektedir. Bir ülkede harcanan dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden (döviz arzından) daha Çok olması durumunda cari açık problemiyle karşılaşılmaktadır. Bu durumda da Memleket para biriminin değersizleşmesi durumu ortaya çıkacaktır. Arz faktörünün, talebi geçtiği noktalarda, Memleket ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü Devinim etmektedir. Talep faktörünün, arzı geçtiği noktalarda ise ülkede döviz kurları yukarı yönlü Devinim etmektedir.

Faiz Oranları

FED’in izlediği para politikasında faiz artırımına gitme ihtimalinin, dolar üzerinde yarattığı etkileri hepimiz yakından takip ediyoruz. Faizleri arttıracağı ihtimalinin yükselmesiyle birlikte doların güçlendiğini görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Enflasyon Oranları

Enflasyon oranlarının yükseldiği zamanlarda, üretilen bir malın fiyatı, Vatan dışına göre daha yüksek hale gelecektir. Böylece ithal mallara olan talep artacaktır. Bu Durum ise dövize olan talebin de artmasına Neden olacaktır. Döviz kurlarında yaşanacak bir artış ile ithal mal fiyatları da etkilenecektir. Döviz kurunda yaşanan yükselişin, malların fiyatına da yansıması; bir ülkede fiyatlar Genel düzeyinde de artışı beraberinde getirecektir. Bu durumda ülkenin para birimi Kıymet kaybederken, döviz fiyatı yükselir.

Siyasi ve Politik Olaylar

Normalde fiyatlar, ekonomik faktörlere bağlı olarak değişim gösterir. Lakin siyasi ve politik gelişmelerin de dövizler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Siyasi belirsizliğin, iktidara olan güvensizliğin ve politikada görülen hareketlilik, dövizleri yukarı yönlü etkilemektedir. Aynı şekilde döviz rezervlerinin güçlendiği yani döviz arzının yüksek olduğu zamanlarda, kurlarda artış görülecektir.

Ödemeler Dengesi

Özellikle döviz kurlarının tahmininde, ödemeler dengesinde yaşanan değişimler Mühim bir göstergedir. Bir ülkenin ödemeler dengesi Müspet yönde Devinim ediyorsa; cari denge Çok veriyor ve bu Etki ile uluslararası rezervler artıyor demektir. Bütün bunlar ise Memleket para biriminin Müspet yönde etkilenmesine Neden olur. Ödemeler dengesinin kötü olması ise cari açık veriyor demektir. Bu Durum da uluslararası rezervlerin azalışı anlamına gelir. Bunların sonucunda ise Memleket para birimi Kıymet kaybeder.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1875 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*