Dolar fiyatları ne kadar? – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dolar fiyatları ne kadar? – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Döviz kurları verileri dolar kurunun 7.90 lira seviyesinin altına indiğini gösterdi. Geçtiğimiz günlerde 7,95’e kadar çıkan dolar 8 lira seviyesini zorlamıştı. Peki, söz konusu gün dolar ne kadar, euro kaç TL?

Dolar hafta açılışında yaşadığı gerileme ile 7,90 liranın altına inmişti. söz konusu gün de aynı seviyede seyreden dolar kuru 7,88 TL’den işleme alınıyor.

DÖVİZ KURLARINI (FİYATLARINI) ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Arz ve Talep Faktörü

Her ticari malın fiyatının belirlenmesinde, arz ve talep faktörleri yer almaktadır. Arz ve talebin birbirine oranında yaşanan değişiklikler nedeniyle fiyatlarda dalgalanmalar görülüyor. Dövizler üzerinde de arz ve talebin oldukça Mühim bir noktada olduğunu hiçbir Vakit unutmamalısınız. Hatta döviz kurlarını etkileyen en Mühim Öğe olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü arz ve talep dengesi, döviz kurunu belirlemektedir.

Bir ülkenin döviz talebi, cari açığa işaret etmektedir. Bir ülkede harcanan dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden (döviz arzından) daha Çok olması durumunda cari açık problemiyle karşılaşılmaktadır. Bu durumda da Diyar para biriminin değersizleşmesi durumu ortaya çıkacaktır. Arz faktörünün, talebi geçtiği noktalarda, Diyar ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü Devinim etmektedir. Talep faktörünün, arzı geçtiği noktalarda ise ülkede döviz kurları yukarı yönlü Devinim etmektedir.

Faiz Oranları

FED’in izlediği para politikasında faiz artırımına gitme ihtimalinin, dolar üzerinde yarattığı etkileri hepimiz yakından takip ediyoruz. Faizleri arttıracağı ihtimalinin yükselmesiyle birlikte doların güçlendiğini görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Enflasyon Oranları

Enflasyon oranlarının yükseldiği zamanlarda, üretilen bir malın fiyatı, Vatan dışına göre daha yüksek hale gelecektir. Böylece ithal mallara olan talep artacaktır. Bu Durum ise dövize olan talebin de artmasına Neden olacaktır. Döviz kurlarında yaşanacak bir artış ile ithal mal fiyatları da etkilenecektir. Döviz kurunda yaşanan yükselişin, malların fiyatına da yansıması; bir ülkede fiyatlar Genel düzeyinde de artışı beraberinde getirecektir. Bu durumda ülkenin para birimi Kıymet kaybederken, döviz fiyatı yükselir.

Siyasi ve Politik Olaylar

Normalde fiyatlar, ekonomik faktörlere bağlı olarak değişim gösterir. Lakin siyasi ve politik gelişmelerin de dövizler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Siyasi belirsizliğin, iktidara olan güvensizliğin ve politikada görülen hareketlilik, dövizleri yukarı yönlü etkilemektedir. Aynı şekilde döviz rezervlerinin güçlendiği yani döviz arzının yüksek olduğu zamanlarda, kurlarda artış görülecektir.

Ödemeler Dengesi

Özellikle döviz kurlarının tahmininde, ödemeler dengesinde yaşanan değişimler Mühim bir göstergedir. Bir ülkenin ödemeler dengesi Müspet yönde Devinim ediyorsa; cari denge Çok veriyor ve bu Etki ile uluslararası rezervler artıyor demektir. Bütün bunlar ise Diyar para biriminin Müspet yönde etkilenmesine Neden olur. Ödemeler dengesinin kötü olması ise cari açık veriyor demektir. Bu Durum da uluslararası rezervlerin azalışı anlamına gelir. Bunların sonucunda ise Diyar para birimi Kıymet kaybeder.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 1454 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*