Dolar, euro ne kadar? – Zenpara

Mühim Ekonomi haberleri konusunda Dolar, euro ne kadar? – Zenpara başlıklı yazımızı aşağıda bulabilirsiniz.

Dün günü 7,70 liradan kapatan dolar yeni güne 7,69 lira, Euro ise 9,11 liradan başladı.

Geçtiğimiz haftalarda döviz kurlarında büyük dalgalanmalar yaşanırken dolar bu hafta nispeten daha sakin bir seyir izliyor. 

PPK toplantısı öncesinde yatay seyreden döviz piyasalarında dolar/TL söz konusu gün 7,69-7,70 seviyelerinde işlem görüyor, euro/TL ise 9,14 düzeyinde seyrediyor.

DÖVİZ KURLARINI (FİYATLARINI) ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Arz ve Talep Faktörü

Her ticari malın fiyatının belirlenmesinde, arz ve talep faktörleri yer almaktadır. Arz ve talebin birbirine oranında yaşanan değişiklikler nedeniyle fiyatlarda dalgalanmalar görülüyor. Dövizler üzerinde de arz ve talebin oldukça Mühim bir noktada olduğunu hiçbir Vakit unutmamalısınız. Hatta döviz kurlarını etkileyen en Mühim Öğe olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü arz ve talep dengesi, döviz kurunu belirlemektedir.

Bir ülkenin döviz talebi, cari açığa işaret etmektedir. Bir ülkede harcanan dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden (döviz arzından) daha Çok olması durumunda cari açık problemiyle karşılaşılmaktadır. Bu durumda da Diyar para biriminin değersizleşmesi durumu ortaya çıkacaktır. Arz faktörünün, talebi geçtiği noktalarda, Diyar ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü Devinim etmektedir. Talep faktörünün, arzı geçtiği noktalarda ise ülkede döviz kurları yukarı yönlü Devinim etmektedir.

Faiz Oranları

FED’in izlediği para politikasında faiz artırımına gitme ihtimalinin, dolar üzerinde yarattığı etkileri hepimiz yakından takip ediyoruz. Faizleri arttıracağı ihtimalinin yükselmesiyle birlikte doların güçlendiğini görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı gibi faiz oranlarının yükselmesi, döviz kurları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Enflasyon Oranları

Enflasyon oranlarının yükseldiği zamanlarda, üretilen bir malın fiyatı, Vatan dışına göre daha yüksek hale gelecektir. Böylece ithal mallara olan talep artacaktır. Bu Durum ise dövize olan talebin de artmasına Neden olacaktır. Döviz kurlarında yaşanacak bir artış ile ithal mal fiyatları da etkilenecektir. Döviz kurunda yaşanan yükselişin, malların fiyatına da yansıması; bir ülkede fiyatlar Genel düzeyinde de artışı beraberinde getirecektir. Bu durumda ülkenin para birimi Kıymet kaybederken, döviz fiyatı yükselir.

Siyasi ve Politik Olaylar

Normalde fiyatlar, ekonomik faktörlere bağlı olarak değişim gösterir. Ama siyasi ve politik gelişmelerin de dövizler üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Siyasi belirsizliğin, iktidara olan güvensizliğin ve politikada görülen hareketlilik, dövizleri yukarı yönlü etkilemektedir. Aynı şekilde döviz rezervlerinin güçlendiği yani döviz arzının yüksek olduğu zamanlarda, kurlarda artış görülecektir.

Ödemeler Dengesi

Özellikle döviz kurlarının tahmininde, ödemeler dengesinde yaşanan değişimler Mühim bir göstergedir. Bir ülkenin ödemeler dengesi Müspet yönde Devinim ediyorsa; cari denge Çok veriyor ve bu Etki ile uluslararası rezervler artıyor demektir. Bütün bunlar ise Diyar para biriminin Müspet yönde etkilenmesine Neden olur. Ödemeler dengesinin kötü olması ise cari açık veriyor demektir. Bu Durum da uluslararası rezervlerin azalışı anlamına gelir. Bunların sonucunda ise Diyar para birimi Kıymet kaybeder.

Zenpara Youtube Kanalına Abone Olun.

____________________________________________________________

Söz konusu içerik birtakım alıntılar içermektedir. Eğer içerikle ilgili herhangi bir telif veya imtiyaz talebiniz bulunuyorsa sayfa altında bulunan yorum bölümünden veya iletişim sayfasındaki araçlar ile iletişime geçebilirsiniz.

Zenpara – Borsa ve Pay senetleri Konularında Güvenilir Kaynak.

Zenpara.com hiçbir yatırım tavsiyesi sunmaz, kişileri maddi ve manevi konularda yönlendirmez, yalnızca Genel bilgi verir.

Zenpara, saygı ve sevgilerimizle.

Zenpara hakkında 2451 makale
Zenpara Araştırma Grubu, ekonomi, finans ve birçok parasal konuda istatistikleri değerlendirerek analizler gerçekleştirir ve bunları yazıya dökerek paylaşır. Para ile ilgili birçok konu araştırma konusu olabilir. Zenpara.com ekibi yalnızca bilgilendirme amacıyla içerik üretir, yatırım tavsiyesi vermez.

1 yorum

  1. Merhabalar mail üzerinden size ulaşmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. Web sitenizde yer alan “Para Çarpanı Nedir?” konu başlıklı yazınızı okudum. Bir ödevim var ve konu hakkında en ufak fikrim yok. Ödevim “Pandemi döneminde yapılan para politikalarının para çarpanı üzerindeki etkisi” hakkında. Bilgi ve yorumlarınızı benimle veya tüm ZenPara ziyaretçileriyle paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim… Saygılarımla.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*